Fatih Kibar

Gezi notları, araştırma ve makaleler...

Azerbaycan Vizesi

Komşu ülkeler seyahatimin ikinci durağı olan Azerbaycan’a, Tebriz Bakü Arası Otobüs Yolculuğu yaparak ulaşımımı sağladım. Azerbaycan Vizesi başvurumu Tebriz, Azerbaycan Başkonsolosluğunda yaptım.

Azerbaycan Vizesi

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a vizesiz giriş yapabilir ve her gidişte 90 gün kalabiliyorlar.

Ben ve benim gibi Umuma mahsus pasaportu olan kişiler ise harç ödemeden Azerbaycan’a giriş vizesi alabiliyor. Nitekim Tebriz‘de başvurduğum Azerbaycan vizesi için herhangi bir harç ücreti ödemedim. Vize müracaatım 3 iş günü sürdü.

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

– İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,

– Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,

– 3×4 ölçülerinde 2 adet fotoğraf.

Hava Limanında Azerbaycan Vize Başvurusu

Umuma mahsus pasaporta sahip olan Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a gitmek için Türkiye`de vize almadığı takdirde, Bakü`de Heydar Aliyev Uluslararası Hava Limanında, Gence Uluslararası Hava Limanında, Nahçivan Uluslararası Hava Limanında ve Türkiye-Azerbaycan (Dilucu-Sederek) sınır kapısında giriş vizesi alabiliyor. Bu noktalardan giriş vizesi alınması için ise aşağıdaki belgeler isteniyor.

– İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,

– Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,

– 3×4 ölçüde 2 adet fotoğraf,

– 10 ABD doları.

3 Yorum

Bir Yorum Ekle
 1. Merhaba,

  Tahran’dayım Bakü’ye gitmeyi planlıyorum, buradan direkt uçuş yapıp havaalanında vize alabiliyor muyum? Ve diğer bir şey, vizeyi burada alırsam herhangi bir ücret ödemiyor muyum? Websitesinde ücret de olduğu yazıyor ancak bu beni kapsamıyor mu?

  Teşekkürler şimdiden.

 2. Nahçivan, İran, Azerbeycan gezi notlarınızı merakla bekliyorum. Kısa bir süre sonra bu ülkelere bir kaç arkadaş seyahat planlıyoruz.

  1. Merhaba,

   Nahçıvan ve İran gezi notları blog da mevcut. Azerbaycan Gezi Notları ise ilerleyen günler yayında olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2017 Tüm hakları saklıdır. Maldivler Turu | Phuket Turu | Balayı Turları | Yasal Uyarılar | Gizlilik İlkesi | Gezi Rehberi | Site Haritası |