Bu Bahar Holi Festivali’yle Hayatınıza Renk Katın

Bu sene Hindistan’ı görmeyi düşünüyorsanız, seyahat tarihinizi Mart sonu olarak belirleyip tatilinizi Holi Festivali ile aynı döneme denk getirebilirsiniz.

Setur Hindistan Turları

Setur Hindistan Turları, Holi Festivali

Bahar ayının gelişini kutlama amacıyla yapılan bu festival zamanı şehir renkli bir görünüme bürünüyor. Hintliler yüzlerini rengarenk toprak boyalarıyla boyayıp, bu boyaları birbirlerinin vücutlarına atarak eğleniyorlar.

Her yıl baharın gelişinde dolunay zamanı kutlanan Holi Festivali, iyinin kötüyü yenmesini ifade eden Holika sözünden yola çıkılarak Holi adını almış. Festivalin ilk günü bir kukla ateşler içinde yakılır ve halk topluca Holi-hai! diyerek bağırırlar. Buradaki amaç kötü ruhlardan korunup iyiliği kutlamaktır.Hindistan halkı bu ateşin bir kısmını evlerine götürerek, evlerinin ve bedenlerinin kötülüklerden arınacağını düşünürler.

Hindistan’a gitme niyetiniz varsa, bahar ayını tercih edip bu ilginç ve renkli festivale katılma şansı da yakalayabilirsiniz. Birçok tur şirketinin Mart sonunda Holi Festivali’ne yönelik turları oluyor. Bu tur kapsamında Holi Festivali’ne katılabileceğiniz gibi Varanasi, Agra, Jaipur ve Delhi gibi Hindistan’ın gözde şehirlerini gezme şansı elde edebiliyorsunuz. Bu keyifli turda görüp yapabilecekleriniz hakkında küçük önerilerde bulunduk.

Varanasi

Ganj Nehri üzerinde konumlanmış Hindu Dünyası’nın en kutsal bölgesi sayılan Varanasi, binlerce insanın günah çıkarmak için ziyaret ettiği olağanüstü bir yer. Burada gündüz keşif dolu bir şehir turu yapıp, akşam nehir kenarında Aarti ayinine katılabilirsiniz.

Sabahleyin Ganj Nehri’nde büyük kayıklarla sandal sefası yapabilir, bu sırada Ganj’a girerek yıkanan, yoga yapan, çamaşırlarını yıkayan veya güneşin doğuşunu dualarla karşılayan Hindu halkını gözlemleyebilirsiniz.

Tanrı Shiva’nın şehri olarak bilinen Varanasi’de ölündüğü takdirde mutlak kurtuluşa kavuşulacağına inanılır. Bu sebeple burada kutsal bir ölüm yakma alanı bulunur.

Agra

Hindistan’ın önemli şehirlerinden biri olan Agra, dünyaca ünlü Tac Mahal’a ev sahipliği yapmaktadır. 1630 yılında Moğol İmparatoru Şah Cihan’ın vefat eden eşi Mümtaz Begüm için yaptırdığı Tac Mahal büyüleyici güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Tac Mahal’in yanı sıra Agra Kalesi ve Kumtaşı Kızıl Kale’de görülmeye değerdir.

Jaipur – Holi Festivali

Hindistan’ın en renkli şehirlerinden biri olan Jaipur, geniş caddeleri ve ihtişamlı yapılarıyla olduğu kadar meşhur Holi Festivali ile ilgi gören bir yer.

Baharın gelişinin coşkuyla karşılandığı Holi Festivali her yıl Mart sonunda burada kutlanır. Renklerin Festivali olarak da bilinen Holi’de insanlar yüzlerine rengarenk boyalar sürüp ardından bu boyaları birbirlerine atarak baharın gelişini keyifle kutlar. Festivalde her renk farklı bir anlam ifade eder. Mavi sakinliği simgelerken, kırmızı masumiyeti çağrıştırır.

İki gün süren festival boyunca sokaklar kırmızı, mor, sarı, yeşil gibi canlı renklerle dolar. Bu manzara insanların enerjisini daha da bir arttırır. Şarkılar söylenip dansların edildiği, renkli boyalarla oyunların oynandığı festival boyunca baharın tüm renkleri sokakta buluşur.

Jaipur’a gitmişken Amber Kalesi’ne çıkmayı da ihmal etmeyin. Kaleye filler ile çıkmak mümkün. Ancak fillerin uygun olmaması durumunda tepeye cip ile de çıkabilirsiniz. Burada görülecek bir diğer yer ise Amber Sarayı. Saray birkaç bölüm ve bahçelerden oluşuyor. Sheesh Mahal ve Jai Mahal bölümlerini mutlaka görün.

Delhi

Delhi, tarihi yapıları, camileri, çeşitli alışveriş duraklarıyla Hindistan’ın gözde duraklarından biri. Eski Delhi ve Yeni Delhi olarak ayrılan bölgede görülmeye değer yapılar bulunuyor. Hindistan’ın en büyük camisi Jama Masjid, Mahatma Ghandi’nin naaşının yakıldığı Raj Ghat Eski Delhi’nin önemli yapıtlarından.

Setur Hindistan Turları

Setur Hindistan Turları, Holi Festivali

Yeni Delhi’de ise Parlamento binası, Qutub Minar ve külliyesi ile Hindistan Kapısı (IndiaGate) görülecek yerler arasında.

Bu yıl baharın gelişini siz de coşkuyla kutlamak istiyorsanız, Mart ayında rotanızı Hindistan’a çevirip ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu dönemde gerçekleşen Holi Festivali boyunca siz de yüzünüzü boyayıp Hinduların bu renkli geleneğine dahil olarak eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Hindistan’a bahar ayında gitmeyi planlamıyorsanız, festival haricindeki Hindistan turları hakkında detaylı bilgi almak için www.setur.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2017 Tüm hakları saklıdır. Maldivler Turları | Phuket Otelleri | Pattaya turu | Yasal Uyarılar | Gizlilik İlkesi | Gezi Rehberi | Site Haritası |