Dere altı dünya harikası Bulak Mencilis Mağarası, Karabük ili, Safranbolu ilçesinin 8 km. kuzey batısında ve Bulak Köyü’nün yakınlarında bulunmakta. Mağaranın toplam uzunluğu 6042 metre ve birbirine bağlı 3 kattan oluşuyor. Mağaranın yalnızca 400 metresi ziyarete açıktır.

Ana galerinin içinde bir yeraltı nehri bulunmakta. Sarkıt, dikit, sütun ve duvar damla taş oluşumları oldukça zengin olan Bulak Mencilis Mağarası, 12. YY’da korunma amaçlı kullanılmış.

bulak-mencilis-magarasi-safranbolu

Manzara büyüleyici, doğa insanoğluna hayal edecek fazla bir şey bırakmamış. Birbirine bağlantılı 3 girişi olan mağaranın ilerisinde bir şelale ve iki ayrı göl var. İçerisinde akan nehir, 15 metrelik bu şelaleden düşerek, yer altına karışmakta ve 250 metre aşağıdan, kayaların arasından yer yüzüne çıkmaktadır. Mağara içindeki sıcaklık ise yaz ve kış 15 derecelik değişmeyen bir ısıya sahip.

Mağaranın bir kolu aynı zamanda Bizans ve Osmanlılar zamanında, şehir merkezine giden su yolunun kaynağı olmuş. Ayrıca çevredeki mağaralardan temin edilen küfünk taşlarının da Safranbolu evlerinin baca yapımında kullanıldığı biliniyor.

Mencilis Mağarasının nefes darlığı, astım ve bronşit hastalıklarına da iyi geldiği bilinmekte.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.