Fatih Kibar

Gezi notları, araştırma ve makaleler...

Çekmeköy Doğa Sporları Takvimi

Harika doğaya sahip Taşdelen, Alemdağ, Polonezköy, Ömerli güzergâhları spor yapmak için oldukça elverişli bir yere sahiptir. Çekmeköy olarak her sene yapılan düzenli koşu yarışları bulunmaktadır.

Ultra Maraton Birliğine bağlı ve uluslar arası kurallar uygulanarak düzenlenen Çekmeköy Ultra Maraton koşu yarışları dört farklı kategoride yarışılmaktadır.

  • Çekmeköy 50 km Ultra Maraton Kış (Kar) Yarışı

Ocak ayı içerisinde düzenlenmektedir. Uluslar arası yarışılan Çekmeköy Winter Challenge kış yarışı 100 katılımcı ile sınırlıdır. Türkiye’de düzenlenen tek kar ultra maraton olma özelliğini de taşımaktadır. Sporcular tarafından büyük ilgi görmektedir.

  • Çekmeköy 45 km Çamur Ultra Maraton Yarışları

Şubat ayı içerisinde, bol yağışlı havada ve çok çamurlu bir parkurda düzenlenen çamur yarışları da 100 katılımcı ile sınırlı tutulmaktadır. Kar, yağmur ve balçık çamurdan oluşan 45 km’lik parkurda sporcular koşabilmek ve bitirebilmek için zorlu bir mücadele vermektedirler. Yarış sonunda sporcular kamp çadırlarında ağırlanarak sıcak çay ve çorba ile yarışın keyfini çıkarmaktadırlar.

cekmekoy-kosu-etabi

  • Çekmeköy 45 km Gece Yarışları

Mart ayı içerisinde düzenlenen gece yarışı 100 katılımcı ile sınırlı tutulmaktadır. Yarış parkuru her 100 metrede bir reflektörlü, flâşörlü bayraklar ile işaretlenmektedir. Sporcular tepe lambası, flaşörlü yarış yelekleri, sırt çantası, su matarası ve bir miktar gıda taşıyarak gece saat 22:00’da yarışa başlayarak sabah saat 8:00’a kadar zifiri karanlıkta orman içinde çamurlu yollarda mücadele vermektedirler. Katılımın hızla arttığı gece ultra maratonu büyük ilgi görmektedir.

cekmekoy-gece-kosusu

  • Çekmeköy Ultra Maraton Final Koşuları

  1. 60 km Puanlı Çekmeköy Ultra Maratonu (Uzun Parkur)

60 km’lik Çekmeköy ultra maratonu Fransa’nın Chamonix kasabasında Mont Blanc dağında düzenlenen Ultra Trail De Mont Blanc yarışlarına 1 puan vererek sporcuların bu yarışlara katılmasını sağlamaktadır.

  1. 45 km Orta Parkur

  2. 30 km Kısa Parkur

  3. 20 km Şenlik Parkuru

Çekmeköy Ultra Maraton Final yarışlarında nakit ödül ve bay bayan sporcularda ilk 1. 2. Ve 3. Ler kupa ve tüm katılımcılara anı madalyaları takdim edilmektedir.

Çekmeköy Belediyesi’nin destekleri ile gerçekleştirilen Çekmeköy Ultra Maraton final koşularında parkur üzerinde her 5. Km’de su istasyonları, 10. Km’de su+gıda istasyonları ve 20 km’lerde tam teşekküllü gıda ve dinlenme istasyonları kurulmaktadır.

Yarışın zorluk derecelerine göre nakit ödüller ile birlikte kupa ve anı madalyaları verilmektedir. Sporcular yarış bitiminde kamp çadırlarında ağırlanarak sıcak çay, çorba, makarna, meyve ve çeşitli içeceklerle kaybettikleri enerjilerini tekrar kazanmaları sağlanmaktadır.

  • Çekmeköy 10 km Patika Koşusu

Her yıl haziran ayının ilk haftasında Çekmeköy ormanlarında 10 km’lik parkurda düzenlenen Patika koşusu, 1000 sporcunun katılımı ile gerçekleşmektedir.

Çekmeköy Belediye Başkanlığı’nın destekleri ile gerçekleşen 10 km patika koşusunda yaş kategorilerine göre nakit ödüller ile birlikte her kategorinin ilk üç bay ve bayan sporcularına kupa ve tüm katılımcılara anı madalyaları takdim edilmektedir.

Yarış bitiminde tüm katılımcılar makarna partisi ile yarışın keyfini çıkarmaktadır.

– Bakiye DURAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2017 Tüm hakları saklıdır. Maldivler Turu | Phuket Turu | Balayı Turları | Yasal Uyarılar | Gizlilik İlkesi | Gezi Rehberi | Site Haritası |