Deniz, Kum ve Güneş – Side

Side, Antalya’nın kum plajlarıyla ünlü, antik kentin hemen önünde denize girebilme keyfi yaşatan, limanıyla şelalesiyle hatta eğlence hayatıyla ünlü şirin bir tatil beldesidir.

Side’yi Antalya’nın diğer tatil yörelerinden ayıran en önemli özelliği kum plajlarıdır. Yarımadadan başlayarak hem Antalya hem de Alanya yöresine doğru uzun kum plajlar yer alır. Tabi bu plajların da etrafında da 5 yıldızlı lüks oteller. Side’de kum plajı olan oteller bulup uygun fiyata yer ayırtabilirsiniz. Dolayısıyla ‘Deniz, güneş yanında bir de biraz tarih kokan bir tatil yapmak istiyorum’ derseniz Side iyi bir seçenek olacaktır.

Side Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Zaten bunu Side yarımadasına doğru ilerlerken anlıyorsunuz. Yol boyunca tarihi kalıntılar ve antik sütunlar sizi karşılıyor. Adanın en ucunda antik kentin kalıntıları var. Ve denizin kenarında binlerce yıllık taş masalarda bir şeyler içmenin keyfini sürebiliyorsunuz. Side’ye ilk gittiğimde antik kentle denizin bu kadar iç içe olması ilginç gelmişti. Adanın bu ucunda kafe restoran ve gece kulübü var. Yani Side yeme içme eğlence konusunda alternatifler ve güzel seçenekler bulabileceğiniz bir yer. Bir tek fiyatlar biraz yüksek gelebilir. Turistik bir belde olduğu için çok da öyle uygun fiyatlı bir hizmet beklemeyin.

Side’de Nerelere Gidilir?

Side etrafındaki doğal ve tarihi güzellikleriyle de iyi bir tatil rotası olabilir. Side yarımadasındaki Apollon Tapınağı dışında Aspendos Antik Tiyatrosu ve Manavgat Şelalesi gibi yerlere gidilebilir. Anadolu’nun en büyük antik tiyatrolarından biri olan Aspendos’ta şansınız varsa festival gösterileri izleyebilirsiniz. Manavgat Şelalesi’nin de o coşkulu resmini görmeyen yoktur sanırım. İşte resimlerden tanıdığımız bu şelaleye gidip keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Şelale çevresinde piknik yapabilir ya da oradaki mekanlarda bir şeyler yiyebilirsiniz. Sorgun’daki Titreyen Göl’de gezilebilir. Bu gölün etrafında da oteller var. Göl çok durgun olduğundan en ufak bir rüzgarda bile titremesinden dolayı bu ismi almış. Side merkezden Manavgat ve Sorgun’a minibüs ulaşımı var. Side yarımadasında ve çevresinde İngiliz, Çin restoran örnekleri de var ama en çok deniz ürünleri yapan lokantalar var. Gece hayatı ise iyi. Light House, Miranda, Titanic ve Oxyd Disco gibi yerler popüler.

Side, Wikipedia

Side, Wikipedia

Side’ye Ne Zaman Gidilir?

Side, Akdeniz iklimine sahip ve Nisan ayından Kasım ayında kadar denize girebileceğiniz uzun bir sezonu var. Bu yüzden turizm oldukça hareketli. Özellikle Haziran ve Ekim ayları çok yoğun geçiyor. Genelde Alman turistler değişse de son yıllarda Ruslar da ilgi gösteriyor.

Side’ye Nasıl Gidilir?

Alanya’ya doğru giden otobüslerin hemen çoğu Side otogarına uğruyor. Yol üstü bir kavşak noktası olduğu için karayolu ulaşımında seçenek çok. Havayoluyla ulaşım için iki havalimanı tercih edilebilir. İsterseniz Antalya Uluslararası Havalimanı ya da Alanya’daki Gazipaşa Havalimanı kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2017 Tüm hakları saklıdır. Maldivler Turları | Phuket Otelleri | Pattaya turu | Yasal Uyarılar | Gizlilik İlkesi | Gezi Rehberi | Site Haritası |