Altın sarısı kumsalların boylu boyunca uzandığı Karpaz‘ın el değmemiş koyları, kumsalları ve turkuaz renkli denizi bambaşka bir tatilin kapılarını açarken, arkeolojik alanlar, bodur bitki örtüsü tam bir tatil merkezi olma özelliğini vermektedir Dipkarpaz’a. Karpaz’ın altın kumsallarında güneşlenebilir ve Karpaz Milli Park Alanı’nda Kıbrıs’ın sembollerinden olan Karpaz eşeklerini görebilirsiniz.

Bölgede yer alan küçük ve mistik havasında bulunan restoranlarda zengin Kıbrıs yerel yemeklerini tadabilirsiniz. Dipkarpaz gezim oldukça keyifli geçmişti. Burada olan zamanımı çoğunlukla denizde geçirdim. Ay. Philon Kilisesi ve Andreas Apostolos Manastırını gezdim. Tabi ki diğer gezilecek yerlerde var.

Dipkarpaz Gezilecek Yerler

Ay. Philon Kilisesi

Bir zamanlar Finikeliler’in de yaşadığı Karpaz bölgesinde yer alan Agios Philon Kilisesi, Karpaz halkını M.S 4. yüzyılda Hristiyan yapan azizin adına yapılmış bir kilisedir. Agios Philon Kilisesi, aslında Helenistik ve Roma Dönemleri’nden kalan yıkıntıların üzerine inşa edilmiştir. Eski yapı üç yarım daire şeklinde ve sütunlarla çevrili bir bahçeden oluşmaktadır.

ay-philon-kilise-karpaz

Apostolos Andreas Manastırı

Kıbrıs adasının en doğusunda kurulan manastır, yüzlerce yıl Ortodoksların haç yolu üzerindeki önemli bir durak noktası olarak hizmet vermiştir. Manastırın ilk halinden bugüne ulaşan en önemli bölüm M.S 15. yüzyıla tarihlendirilen küçük kilisedir. Manastır, günümüzde halen kullanılan bir ibadet yeridir. Manastıra adını veren Apostolos Andreas, mucizeler yaratan, rüzgarların hakimi, yolcuların koruyucusu ve Hz. İsa tarafından papazlığa ilk çağrılan kişilerden biri olması özellikleri ile Hristiyanlık dini için önemli azizlerden biridir.

apostolos-andreas-manastiri

apostolos-andreas-manastiri-dipkarpaz

Dipkarpaz’da Diğer Gezilecek Yerler

Sazlıköy, Panagia Kyra Kilisesi

Yenierenköy, Ayios Thyrsos Kilisesi

Yenierenköy, Anıtsal Heykeller ve Kilise Harabeleri

Kaleburnu, Kastros Tepesi Antik Mezarı

Avtepe, Elisis Kastros Antik Mezarı

Büyükkonuk, Tarihi Yağ Değirmeni

Boltaşlı, Panagia Kanakaria Kilisesi

Sipahi, Ay. Trias Bazilikası

Kantara Kalesi

Dipkarpaz, Aphendrika

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.