Fatih Kibar

Gezi notları, araştırma ve makaleler...

Dubai Vize İşlemleri

Dubai vize işlemleri hakkında bilgi edinin. Gelin öncelikle Dubai’yi bir tanıyalım… Görkemli mimarisi ile turizm ve ticaretin bereketli toprakları üzerinde yer alan Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde bulunmaktadır. 1900’lü yıllarda liman kasabası olarak bilinen Dubai’nin gelişimi petrolün bulunmasıyla birlikte hız kazanmıştır. Kısa sürede alışveriş merkezlerinin ve lüks binaların kurulduğu Dubai’nin kargo ve yolcu taşımacılığı gibi alanlarda da uzmanlaştığı söylemek mümkün hale gelmiştir. Otellerin, sportif alanların ve gayrimenkul şirketlerinin dikkat çektiği Dubai’de hakim olan iklim tipi çöl iklimidir. Genellikle yıl içerisinde güneşli havaların görüldüğü Dubai yazları, yerel halkın yaşantısını güçleştirecek yoğun nem oranıyla bilinmektedir. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında büyük bir turist akımına uğrayan Dubai’de 2015 yılı itibariyle beklenen turist sayısı 15 milyon olarak kabul edilmiştir.

dubai-ekspres-vize

Dubai’ye ilk defa gidecek vatandaşlar için vize işlemleri belirli süreçlere dayanmaktadır. Bu süreçler içerisinde yer alan evraklar ve şartlar ziyaretin gerçekleştirilmesine imkan tanımaktadır. Özellikle belgelerin eksiksiz olarak tamamlanabilmesi için gerekli olan öncelikler kişisel gayret ve çabalarla doğru orantılıdır. Dubai vizenin alınmasının ardından geçerli olan onay günü 58 gün olarak kabul edilmektedir. Ziyaretçi, 58 gün içerisinde Dubai’ye giriş yapmak zorundadır. Birleşik Arap Emirlikleri’ne giriş yapılması halinde 29 günün ardından ülkeden çıkmak gerekmektedir. Ziyaretçi, 29 günün ardından Birleşik Arap Emirlikleri sınırlarından çıkmaması halinde 3.000 USD ödemek zorundadır. Bu kanun, vize süreci içerisinde yer alan cezai bir yaptırım olarak bilinmektedir.

Dubai Vize İşlemleri

Vize süreci itibariyle sistem içerisine yapılan girişin ardından geçerli olan süre 72 saattir. Bu süreç sonunda olumsuz veya olumlu bir değerlendirme yapılacaktır. 09:00 ile 16:00 saatleri, Dubai Vize İşlemleri için belirlenen süre zarfıdır. Belirlenen saatin dışına çıkılması halinde vize işlemleri iptal edilmektedir. Online Dubai vize alabilmek için 7 Gün 24 Saat başvuruda bulunmak mümkündür. Cuma ve Cumartesi günü alınmış olan başvuruların Pazartesi ya da Salı günü sonuçlandığı bilinmektedir. Vize, tek girişli olarak ziyaretçiye sunulacak bir ayrıcalıktır. Bedeli 100 USD olarak kabul edilmiştir. Diplomatik ve yeşil pasaport sahipleri vize süreci tabi tutulmamaktadır.

Dubai Vize İşlemleri, internet üzerinden sağlanabilen hizmetler bütünüdür. Telefon aracılığıyla da alabileceğiniz vize başlangıç sürecinizde belge ve evrak eksiği bulundurmamanız gerekmektedir. Pasaportun fotoğrafın yer aldığı çipli sayfanın taratılması ve JPEG dosyası ile kaydedilmesi gerekmektedir. Özellikle tercih edilecek fotoğrafın biometrik fotoğraf biçimine uygun olması şarttır. 18 yaşın altında bulunan ziyaretçiler, 1.dereceden akrabaları veya sorumlu kişiler tarafından başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Bu süreci hızlandıracak seyahat acenteleri de vize işlemlerinizin en kısa sürede ilgili kaynaklar tarafından onaylanmasına yardımcı olmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri vizesi alabilmek için pasaportun geçerlilik süresi de büyük bir önem taşımaktadır. Seyahat itibariyle üzerinden 6 ay geçmiş olması gereken bu geçerlilik süresi, pek çok ülke için de uygulanan bir yöntemdir.

Ayrıca Okuyun: Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai’yi ziyaret etmek isteyen turistler, emekli, öğrenci, çalışan, iş yeri sahibi gibi farklılıklar gözetilmeksizin kısa süre içerisinde vize alabilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri aracılığıyla elde edilen vize başvuru formunun eksiksiz biçimde tamamlanması Dubai Vize İşlemleri sürecine olumlu bir katkı sağlamaktadır. Dubai’ye gidiş nedeninin ayrıntılı olarak belirtilmesi, öğrenciler için alınması gereken öğrenci belgesi, çalışanların iş yerlerinden alacakları antetli kağıt örneği, sürecin hızlanmasına yönelik atılacak adımlardan biridir. Dubai seyahati için Sağlık Sigortası zorunluluğu bulunmamaktadır. Genellikle seyahat acenteleri tarafından gerçekleştirilen uçak, otel ve vize işlemleri süreci, internet aracılığıyla takip edilebilmektedir. Dubai’nin popüler alışveriş merkezlerinden faydalanmak, büyüleyici mimarisini incelemek ve şehrin dokusunu hafızalarınıza kazımak için vize sürecinizi hızlandıracak uygulamalara öncelik tanımalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2017 Tüm hakları saklıdır. Maldivler Turu | Phuket Turu | Balayı Turları | Yasal Uyarılar | Gizlilik İlkesi | Gezi Rehberi | Site Haritası |