Eğirdir Gölü
Eğirdir Gölü, Isparta

3 gün süren kısa bir Burdur ve Isparta gezisi yaptım. 11 Aralık Cuma gecesi Sabiha Gökçen Havaalanından 1 saat gecikmeyle kalkan uçak, Cumartesi gecesi saat 01.50 sularında Antalya Havaalanına indi. Burada beni karşılayan arkadaşım Şule. Sabah saat 09.00’da Antalya’dan hareketle Burdur’a ve ardından Isparta’ya geçtik. Isparta’dan Eğirdir’e devam eden ve Eğirdir Gölü gezisi için niyetlendik.

Göller Yöresi: Burdur, Isparta

Isparta, Burdur şehir merkezine kıyasla biraz daha gelişmiş olduğunu söyleyebilirim. Bu farkı eminim sizde göreceksiniz. Yerleşim yerlerinin büyüklüğü, sosyal hayata yönelik mekânlar ve gezilecek yerleri ile Isparta bir adım daha önde Burdur’dan. Isparta’ya girişte sizi ilk olarak yörenin meşhur Gül heykeli karşılayacak. Yer yer kafelerin süslediği caddeleri mağazalar tamamlıyor. Caddeleri tertemiz ve kaldırımlarında büyükçe ağaçlar mevcut. Isparta’nın en popüler ilçesi Eğirdir’e doğru yönümüzü çevirdik. Eğirdir, Isparta şehir merkezine yaklaşık 40 dakika mesafede yer alıyor. İlçeye adını veren Eğirdir gölü manzarası ile adeta büyüler nitelikte.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, Isparta başta olmak üzere çevre şehirlerden gelen insanların hafta sonu aktiviteleri için bir çekim merkezi. Burada günlük çıkarılan taze balıkları tüketebilir, harika bir hafta sonu keyfi yaşayabilirsiniz. Günün her saati yerel insanların göl kenarında yürüyüş yaptıklarını görebilmek mümkün. Şule ile ben Eğirdir’de kısa bir gezintiye çıktık. İlk olarak Yeşilada Mahallesinde bulunan Ayastefanos Kilisesi’ne uğradık. Kilise, 19. Yüzyılda inşa edilmiş. Rum asıllı Hristiyanların Kudüs’e gitmeden önce uğradıkları Ayastefanos kilisesi dönemin önemli bir ibadet merkezidir. 1993 yılında restore edilen kilise her ne kadar turizme kazandırılmış olsa da kapılarının kilitli ve başıboş olduğu gözlerimizden kaçmıyordu.

Eğirdir ilçe merkezini gezdikten sonra mutlaka Akpınar köyüne çıkın. Kemik ve Verem Hastanesi’ne gelmeden hemen önce sağa saparak yaklaşık 4 kilometrelik tatlı bir yokuş sonrası varacağınız Akpınar köyü sizi Yörük çadırlarının olduğu yere getirecek. Akpınar Köyüne tırmandıkça Eğirdir Gölü tüm güzelliği ile gerçek yüzünü gösterecek. Burada harika bir köy kahvaltısı yapabilir, saç kavurma ve gözleme yiyerek çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.

Yörük Çadırı, Akpınar Köyü, Eğirdir, Isparta
Yörük Çadırı, Akpınar Köyü, Eğirdir, Isparta
Yörük Çadırı, Akpınar Köyü, Eğirdir, Isparta
Yörük Çadırı, Akpınar Köyü, Eğirdir, Isparta

Yörük çadırında adına yabancı olduğumuz Tıngır tavuk adında yöresel bir yemeğe rastlıyoruz. Tıngır tavuk 5 kişilik bir menü ve tam 3 saatte pişiyor. Yörük Çadırı işletmecisi olan Mustan Özdemir Eğirdir’e Çobanisa köyünden tam 7 kuşak önce göçmüş birisi. Tıngır Tavuk yemeğinin kâşifi de kendisidir. Size Tıngır Tavuk ve Akpınar köyü hakkında vereceği bilgiler için sabırsızlanıyor. Oldukça güler yüzlü ve samimi bir misafirperverliği var.

Yörük Çadırı, Akpınar Köyü, Eğirdir, Isparta
Yörük Çadırı, Akpınar Köyü, Eğirdir, Isparta

Akpınar Yörük Çadırı: Akpınar Köyü, Eğirdir, Isparta
Tel: 0532 692 86 24 – 0554 587 07 95

Akpınar köyünü gezdikten sonra tekrar Eğirdir ilçe merkezine geldik. İlçede Eğirdir kalesi ve tarihi külliye cami bir başka görülmesi gereken yerlerdir.

Eğirdir Kalesi, Eğirdir, Isparta
Eğirdir Kalesi, Eğirdir, Isparta

Eğirdir’e geldiğinizde mutlaka balık yemelisiniz. Eğirdir gölünden günlük taze çıkarılan balıklar göl manzaralı güzel mekânların menülerini zenginleştiriyor. Şule ile ben tercihimizi Melodi Restorandan yana kullandık.

Melodi Restoran, Eğirdir, Isparta
Melodi Restoran, Eğirdir, Isparta

Melodi Restoran, 1990 yılında kurulmuş olan bir aile işletmesi. Eğirdir Gölü manzarasına hâkim bir konumda yer alan Melodi Restoran güler yüzlü çalışanları ve sıcak ortamı ile doyumsuz mutfak lezzetlerini misafirlerine sunuyor.

Melodi Restoran, Eğirdir, Isparta
Melodi Restoran, Eğirdir, Isparta

Restoranın en güzel lezzetleri arasında yer alan soslu göl levreği bizim tercihimiz oldu.

Eğirdir, Isparta
Eğirdir, Isparta

Eğirdir’in yazı da, kışı da ayrı bir güzel.

Eğirdir Gölü, Eğirdir, Isparta
Eğirdir Gölü, Eğirdir, Isparta

Bu şirin ilçeye mutlaka bir hafta sonu kaçamağı yapabilir ve doğa ile yöresel hayatın tadına varabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Kütahya Gezi Notları & İzmir Gezi Notları

2 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.