Ermenistan vizesi

Ermenistan’a seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar vizeye tabidir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise, sınırda vize alamadıklarından dolayı, Ermenistan seyahati öncesi diplomatik temsilciliklerden mutlaka vize almaları gerekiyor.

Ermenistan Online Vize

Ermenistan vizesi için ilk seçenek olan çevrimiçi vize başvurusu. Bu yöntem her ne kadar zahmetsiz görünse de sorunlar çıkabiliyor. Nitekim, bu makaleyi yazarken kontrol ettiğimde Ermenistan online vize başvuru sayfası her zaman olduğu gibi yine hata veriyordu.

Ermenistan Online Vize Başvurusu – http://www.mfa.am/eVisa/index.htm

Söz konusu ilgili linke tıkladığınız zaman karşınıza vize başvurusu için bir sayfa açılacak. Buradan Apply for E-visa ibaresinin bulunduğu yerden Türkiye’yi seçerek devam edin. Daha sonra sistemin size önerdiği x günlük vize seçeneğini onaylayın. Ardından ziyaret sebebinizi belirterek klasik kimlik bilgilerinizi ilgili forma girin. Son basamak olan ödeme aşamasına geçmeden hemen önce lütfen girmiş olduğunuz bilgileri tekrar bir gözden geçirin. Kredi kartınız ile 30 dolar ücret karşılığında Ermenistan vize başvurunuzu onaylayın. Onay sonrası sistem size bir takip numarası atıyor. Ardından 2 iş günü içerisinde vize başvurunuz sonuçlanıyor.

Ermenistan Online Vize Başvuru esnasında bilgisayarınızda mutlaka istenilen ölçü ve formatta bir fotoğraf bulundurun.

Ermenistan Sınır Kapısından Vize Alımı

Bir diğer yol olan sınır kapısında vize alımı. Tiflis üzerinden Ermenistan’a olan seyahatlerde ilgili ülkenin sınır kapısında basit bir şekilde vizenizi alabilirsiniz. Görevli memurdan Ermenistan vize başvuru formunu talep ettikten sonra istenen bilgileri giriniz. İkamet adres kısmına ise Envoy Hostel yazabilirsiniz. Ben orayı boş bırakmıştım fakat görevli polis kendisi Envoy Hostel yazdığını gördüm. Ermenistan seyahatim öncesi araştırmalarımda da sırt çantalıların konaklama adresinin Envoy Hostel olduğunu okumuştum. 10 dolar karşılığında Ermenistan vizesini alabilirsiniz. Sınır kapısında yapacağınız vize başvurusunda fotoğraf istemiyorlar.

Ermenistan vizesi
Ermenistan vizesi

Belirtmekte fayda var; Ermenistan vize başvurusu veya sınır geçişlerinde herhangi bir olumsuz süreç yaşamıyorsunuz. Soykırım meselesi yüzünden ülkeye girişlerde bir tedirginlik havasına kapılmayın. Bu yönde bir soru sormuyorlar. Ben, Ermenistan vize başvurusunda ve Ermenistan sınırını geçerken herhangi bir olumsuz süreç ile karşılaşmadım.

Ermenistan uygun uçak bileti fiyatları için Turna sitesine bakabilirsiniz.

Ermenistan vizesi ve seyahati hakkında sorularınız olursa lütfen yorumda bulunun.

Ermenistan’a gittiniz mi veya gitmeyi düşünüyor musunuz?

7 YORUM YAZILMIŞ

  1. Ben uçak ile gidersem havalimanından vize alabilir miyim? Türkiye veya Ermenistan’dan yoksa Türkiye’de vize işlemleri başlatmam gerekiyor mu?

    • Merhaba Emir,

      Havalimanında vize verilmiyor. Online Ermenistan Vizesi alabilir veya Ermenistan temsilciliklerinden vize başvurusunda bulunman gerekiyor. Ancak karayolu ile gitmeyi düşünürsen Tiflis’ten Erivan’a giderken sınır kapısında 10$ karşılığında Ermenistan vizeni alabilirsin.

  2. Merhaba ben 17 yaşındayım. Tiflis’ten Erivan’a 3 günlüğüne turistik olarak gideceğim pasaportum var kapıda vize alacağım vize için muavafakat vermeye gerek var mı. Yani Tiflis Erivan sınır kapısında sorun olur mu?

  3. Yeşil pasaport için Dış işleri Bakanlığı konsolosluktan vize alınması gerektiği yazıyor. Bu konuda bilginiz var mı? Kapıda vize alabilir miyim?

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.