Yedekleme cihazları
Yedekleme cihazları

Hepimiz günlük hayatlarımızda birer fotoğrafçıyız. Fotoğraf çekmeyi ve çekinmeyi hayatımızın her anında severiz elbette. Teknolojinin bir hayli ilerlemesi ile artık ceplerimizde taşıdığımız akıllı telefonlar sayesinde fotoğraflar çekiyor, işliyor ve sosyal medya hesaplarımızdan sevdiklerimiz, arkadaşlarımız ile paylaşıyoruz. Hal böyle iken fotoğraf her anımızın bir parçası oluyor. Kah yaz tatilleri, kah sömestr tatillerinde yakınlarımıza ya da başka yerlere gezmeye giderken akıllı telefonlarımız, kompakt makineler ya da profesyonel dslr fotoğraf makineleri yanımızda taşırız. Zira fotoğraf çekmek hayatımızın ilerleyen dönemlerinde birer anı olarak kalacak ve hatırlanacaktır, sevdiklerimiz ile paylaşılacaktır. Ancak yedek bir hafıza kartı ya da sabit diskin olmaması yedeklemeler konusunda sıkıntıya sokacaktır bizleri. Makinenizin çalınması, darbe görmesi gibi durumlarda fotoğraflarınızı kaybedebilir ve geri getiremeye bilirsiniz.

Bu konuda çektiğimiz tüm fotoğrafları birkaç basit adımda yedekleyerek güvenliğimizi alabiliriz.

Tüm Her şeyi Yedekle!

Bu ne demek? Yapmanız gereken, fotoğraflarınızı en az 2 yerde yedeklemeniz.

Fotoğraflarınızı yedeklemeniz için 4 seçenek gerekir;

  • Laptop (PC) yedekleme
  • Çoklu hafıza kartları
  • Harici sabit disk / Yüksek kapasiteli flash bellek (32GB  ya da daha yüksek)
  • Çevrimiçi yedekleme (Cloud depolama)

1. Laptop (PC) Yedekleme

Bir notebook tüm fotoğraflarınızı korumaya alacaktır. Gittiğiniz tatil yerlerinde ve sık seyahat ettiğiniz zamanlar konaklayacağınız otel/pansiyon yerlerinde rahatlıkla gün sonunda fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz. Zahmetli bir iş olarak görülse de birkaç dakikanızı alacaktır ve yedekleme işleminin en kolayı olarak görebiliriz.

Günlük Yedeklemenin Faydaları

  • Günlük yedekleme, yolculuğun sonunda toplu bir yükleme ile daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir.
  • Fotoğraf makinelerimizin ne zaman nerede başına bir şey geleceğini bilemeyiz. En son yedeklemeniz belki tüm fotoğraflarınızı kurtarmak için iyi bir hamle olacaktır.

2. Çoklu Hafıza Kartları

Fotoğraflarınızı iki yerde (minimum) yedeklemiş olmanız sizin yararınıza olacaktır. İkinci bir yedekleme için İnternet erişimi ya da sabit sürücü yoksa manuel olarak yanınızda taşıyacağınız hafıza kartlarına aktarım yapabilirsiniz. Eğer büyük bir hafıza kartınız varsa bu muhtemelen (eğer büyük miktarda fotoğraflar yoksa) yolculuk sonunda dolacak olan hafıza sonrası beraberinde getirdiğiniz en az 2 çoklu hafıza kartı ile fotoğraflarınızı güvende tutabilirsiniz.

Hafıza kartlarını güvenli bir yerde muhafaza ediniz. Bir poşet içerisine koyarak çantanızın iç bölmesinde tutmak gayet güvenilir bir saklama olacaktır.

3. Harici Sabit Disk / Kapasiteli Flash Bellek (32GB  ya da daha yüksek)

Bir diz üstü bilgisayarınız var ve buna tüm fotoğrafları yüklediniz. Şimdi harici bir sabit disk üzerinde fotoğrafları yedeklemek için tam zamanı! Hafıza kartları üzerinde tuttuğunuz fotoğrafların ikinci bir yedeğini oluşturmak oldukça güvenli olacaktır. Yalnızca bir bellek kartı varsa, o zaman bu çift yedekleme sistemi için alanı boşaltarak yer açabilirsiniz.

Not: Seyahatleriniz için özel bir harici disk alın. Bunlar küçük ve oldukça güvenlidir. Yer kaplamayan daha ufak bir taşınabilir bellek için 32GB’a kadar veri alabilen küçük flash bellekler alabilirsiniz.

Seyahatleriniz esnasında eğer bir dizüstü bilgisayarınız yoksa yanınızda yakın bir İnternet kafe ya da konaklayacağınız otel/pansiyonlarda fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz ücretsiz bir şekilde. Hatırlatmakta fayda var eğer şanslıysanız J

4. Çevrimiçi Yedekleme (Cloud depolama)

Fotoğraf makineniz ya da çantanızın başına bir şey geldiğinde önceki süreçlerde aldığınız yedeklemeler ile online yedekleme yapabilirsiniz. Flickr, Google, Microsoft Drive ve Dropbox cloud depolama hizmetleri en popüler olanlarıdır. Ücretsiz üyeliklerde az bir alan verse de, arkadaşlarınızı davet ederek belli bir GB alan kazanabilir ya da yıllık minimum ücretler ile 100GB’a kadar alan satın alabilirsiniz.

Akıllı Telefonlar ile Yedekleme

Yaşadığınız şehirde düzenli Wifi hizmeti veren belediyeler varsa (Ah! Nerede o günler J) fotoğraf yedekleme işleminizi akıllı telefonlarınızdan günün her saati düzenli bir şekilde yapabilir ya da gün sonu evinizde bu işlemi çevrimiçi depolama yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Öneri;

Sizlere önerim en az 2 yedekleme işlemi yapmanız, zamanınız var ise güvenlik açısından tüm yedekleme seçenekleri yapmanızı tavsiye ederim. Fiziksek depolama alanlarınızın başına bir şey gelmesi sonucunda çevrimiçi yedeklemeleriniz hayati bir önem taşıyacaktır.

1 YORUM YAZILMIŞ

  1. Yolculuk sırasında veri kaybı gerçek bir facia olabilir. İki kez başıma gelen üzücü bir durum. Bir seferinde Belgrad’ta bir seferinde de Batum’da gün boyunca yaptığım çekimler diskimdeki bir sorun yüzünden komple silindi. Çıldırdım tabii ki.

    Harici diskler kapasiteleri yüksek olsa da yolculuk sırasında çok fazla darbeye, sallantıya maruz kaldıkları için tehlike arz ederler. Bu sebeple mümkün mertebe kaliteli, darbeye dayanıklı diskler satın almakta fayda var. Ayrıca ne olur ne olmaz diyerek ekstra bir kaç hafıza kartında belli bir süre yedek taşımak akıllıca olabilir.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.