Gazi Mağusa, Kuzey Kıbrıs’ın en işlek şehirlerinden biridir. Şehre girdiğiniz andan itibaren bir kalabalık insanların caddelerde gezer olduğunu, büyük markaların mağazalarını görebilirsiniz. Burada yer alan üniversite dolayısıyla da gerek Türkiye gerekse Orta Doğu’dan gelen bir çok öğrenciye rastlamak mümkün. Diğer şehirlerinde olduğu gibi burada da gezilecek noktalar oldukça eskiye dayanmaktadır. Gazi Mağusa’da Salamis Antik Kent, St. Nicholas Katedrali ve Namık Kemal’in zindanını gezdim.

Gazi Mağusa Gezilecek Yerler

St. Nicholas Katedrali

Lüzinyan dönemi yapılarından olan Katedral, 1298-1312 yılları arasında inşa edilmiştir. Kuzey Kıbrıs’ın en ihtişamlı gotik yapısına sahiptir. Lüzinyan kralları, önce Lefkoşa’da St. Sophia Katedrali’nde Kıbrıs kralı, sonra da Gazi Mağusa’da St. Nicholas Katedrali’nde Kudüs kralı olarak taç giyerdi. Bina 1571 yılında Osmanlılar tarafından bir minare eklenmek suretiyle camiye çevrilmiştir. Günümüzde ibadete açıktır. Katedral sonrasında Lala Mustafa Paşa Camii olarak anılmaya başlanmıştır.

st-nicholas-katedrali

Salamis Antik Kenti

Gazi Mağusa’nın kuzeyinde, Bronz Çağında kurulan Salamis Antik Kenti’nin kurucusu Tefkros olduğuna inanılmaktadır. Salamis’teki en erken kalıntılar M.Ö 11. yüzyıla tarihlendirilmektedir. Kuzey Kıbrıs’taki en önemli ören yerlerinden biri olan Salamis Antik Kenti’nin büyük bir kısmı 1952-1974 yılları arasında yapılan kazı çalışmalarına ortaya çıkarılmıştır. Bulunan kalıntıların tamamı Roma dönemine aittir.

salamis-antik-kenti

Namık Kemal Zindan ve Müzesi

“Vatan Yahut Silistre” oyunundan dolayı dönemin yetkilileri tarafından Gazi Mağusa’ya sürülmüştür. 38 ay süreyle burada bulunan zindanda tutulmuştur. Zindanın hemen yanında Namık Kemal’in yaşamı ve eserleri hakkında bilgiler veren bir de müzesi bulunmaktadır.

namik-kemal-muzesi

Othello Kulesi

Othello Kalesi, Lüzinyanlılar tarafından 12. Yüzyılda limanı savunmak maksadıyla kurulmuştur. Korumuş olduğu deniz kapısı ve kara kapısı ile surlar ile çevrili olan şehrin ana girişinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

othello-kalesi

Venedik Kalesi

Lüzinyanlılar tarafından 13. Yüzyılda kurulan Venedik Sarayı, Kraliyet sarayı amacıyla kurulmuştur. Namık Kemal müzesine yakın bir konumda bulunmaktadır.

venedik-sarayi

St. Barnabas Manastırı

St. Barnabas, Samalis’te doğmuş Yahudi bir ailenin çocuğudur. Kudüs’te eğitim gören Barnabas, Kıbrıs’a dönerek Hristiyanlığı yaymak istemiştir. Bu olaydan ötürü vatandaşlar tarafından öldürülerek cesedi bir bataklığa saklanır. Barnabas’ın öğrencileri bu olaya şahit olarak cesedi bataklıktan alıp bir yer altı mağarasına gömerler. Gömülü olan yer özerklik kazanarak 477’de Barnabas’ın adını taşıyan bir manastır inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

stbarnabas-manastiri

Maraş Bölgesi

1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, şimdilerde ise hayalet bir yer. Kıbrıs Harekatı sırasında TSK tarafından ele geçirilmiştir. Şimdilerde ise tarafsız bölge olarak anılmaktadır.

kibris-maras-bolgesi

Canbulat Müzesi

Kilis Sancak Beyi olan Canbulat Beyin, Kıbrıs’ın fethine karar verildiğinde, hazırlanan kuvvetler arasına dahil edilmesi önerilir. Lefkoşa’nın Osmanlılarca fethinde üstün yararları görüldüğünden, 1570’te Mağusa’yı kuşatan Osmanlı ordusunda, İskender Paşa ve Deniz Paşa ile birlikte yeniden görevlendirilir. Orjinal adı Arsenal tabyası olan mevkide şehit düştüğü inancıyla türbesi buradaki tabyanın altında bulunmaktadır. Zamanla yıpranan bina 1968 yılında yeniden inşa edilerek ön kısmı da bir müzeye dönüştürülmüştür. Halen müzede etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Kutup Osman Türbesi

Gazi Mağusa surları dışında yer alan türbe, Halvetiye Tarikatı’nın Kıbrıs’taki kurucusu Kutup Osman Fazlullah Efendiye aittir. Mezara ait 1835 tarihli kitabe Canbulat müzesinde yer almaktadır.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.