Gezginrehberler.com kurucusu Sayın Emrah Apaydın ile şubat ayı keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Öne çıkan başlıkların yer aldığı röportaj metni;

Fatih’in sırt çantasında olmazsa olmazları nelerdir?

Seyahate çıkmadan önce her zaman birkaç nüsha çoğalttığım check list’i kontrol eder ve bu şekilde hazırlığımı yaparım. Dolayısıyla yakın/uzak seyahatlere göre değişiklik gösteren bu süreçte benim her zaman yanıma aldığım ilk 3 ekipman/malzeme; dslr fotoğraf makinem, gezi notlarımı yazabilmem için tablet ve günlük yaşantımda da hiç yanımdan ayırmadığım ıslak mendilim.

Gezilerinizde mevsim koşulları sizi etkiliyor mu?

İtiraf etmeliyim ki bir bakıma evet! Şöyle ki; seyahat sıklığı biraz düşüyor desem daha doğru olur sanırım. Kış ayları, İstanbul’a yakın şehirlere yaptığım hafta sonu kaçamakları hariç soğuk kış günlerinde pek seyahat etmiyorum. Bu eksikliği şehir içi trekking veya bisiklet turları ile gidermeye çalışıyorum.

Birçok gezinizde otostop çekerek gezmişsiniz! Her otostop farklı macera olmalı! Otostop ile gezmenin zorlukları var mı ve nelere dikkat edilmeli?

Hiç bir şey zor değildir! Bunu şimdi daha kolay söyleyebiliyorum. 2013 yaz ayında tam 2 ay süren Türkiye turu seyahati yaptım ve tamamen otostop ile ilerleyerek. Özellikle ülkemizde var olan önyargılardan dolayı üniversite okuyan arkadaşlarımız haricinde yollarda otostop çeken insanlara rastlamak neredeyse yok denecek kadar az. Oysaki Anadolu şehirlerinde sıkça rastlarız öyle değil mi? Köy veya ilçe insanlarının şehirlere bazı zamanlar otostop ile gittiğini. Elbette her otostop bir macera. Bazen bir traktör kasasında seyahat eder bazen ise lüks araçlar ile yol alabilirsiniz. Üstelik farklı hikâyeleri olan ya da mevkiye sahip tanıyacağınız şoförler ise cabası…

Otostop ile gezerken dikkat etmemiz gereken aşamaları özetleyecek olursam; kalabalık gruplar halinde otostop çekilmemeli, 2-3 kişilik gruplar halinde çekilen otostoplar başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Sabır çok önemli bir kıstas. Elimizi kaldırıp otostop çekmeye başladığımızda hemen araç durmayabilir ve bu esnada sabırlı olarak bir araç durdurana kadar otostop çekmeye devam etmeliyiz. Sürücüde olumlu bir intiba uyandırmak için parmağımızı kaldırdığımız esnada yüzümüzde bir gülümseme olmalıdır. Ana yolların cep diye tabir ettiğimiz çıkış bağlantılarını tercih edebiliriz. Nitekim araçların bu bölgelerde seyir hızı düşmekte ve dolayısıyla bizi fark etmesi de muhtemeldir. Akşam vakitleri otostop çekilecekse mutlaka reflektörlü elbiseler tercih etmeliyiz. Son olarak ise aracına bindiğimiz şoförün nabzına göre şerbet vermeyi de ihmal etmemeliyiz.

Röportaj metninin tamamını okumak için lütfen Gezginrehberler.com sayfasına giriş yapabilir ya da ilgili röportaj makalesini http://www.gezginrehberler.com/gezgin-sorular/gezgin-sorularin-subat-2015-konugu-fatih-kibar/ linkinden okuyabilirsiniz.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Gezmek benim için bir yaşam felsefesi oldu. Bir yıl bir yere gitmeden yaşayamam diye düşünüyorum. Ben dünyanın etrafını yok denecek kadar küçük bir bütçe ile dolaştım. Gezgin için aslında paranın hiç de önemli olmadığını öğrendim. Tek bir şey var. O da Cesaret. Tarlalarda çalışıp para biriktirip yoluna devam edenleri gördüm. Bisiklet ile dünyayı dolaşan bir grup Macar gördüm ve sordum. Yeni Zelanda da paraları tükenmiş. Kaçak olarak kafede bulaşık yıkamışlar. Sadece gülüyorlar ve diyorlar ki.. Kimse ne aç kalır ne de yol da kalır. Her zaman bir el atan oluyor. Ben Türkiye’nin ilk seyahat blogu yazarlarından biriyim. Ama beni kimse tanımaz. Çünkü ben arka sokakları yazıyorum. Ne zaman bir seyahat gezi eki görsem hep aynı kişiler. Gezgin ruhu olmayan zoraki olarak bir destinasyona gönderilmiş ünlüler ya da bir kaç seyahat firmasının reklamını yapan rehberlerden bir kaçı. Artık bıktım okumuyorum. Hep aynı yerler aynı şehirler. Gezgin yazıları seyahat firmalarının sponsorlarının işine gelmiyor. Gezgin ne görürse onu yazar. Menfaat gözetmez. Bloğumu merak edenler için: http[://]dnyaninetrafinda180gn[.]blogspot[.]com[.]tr/

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.