Güncel İran Gezi Notları
Vank Katedrali, İsfahan

Fatihyollarda.com üzerinde yer alan İran Gezi Rehberi makalesinden faydalanarak İran’a gezi düzenleyen konuk okurumuz Veysel Bey’in gözlemlerinden güncel İran gezi notları makalesini okuyabilirsiniz. Ulaşımdan yeme içmeye, konaklamadan gezilecek yerlere kadar spesifik bilgilerin yer aldığı içerikten faydalanarak bu yaz İran’a gezi planlayacak olanlar için gayet faydalı bilgiler.

İran Gezi Notları

Öncelikle benim rotam İstanbul’dan Tebriz. İstanbul Tebriz arası THY uçağı her gün kalkmakta yaklaşık 300 dolar. Pegasus Tahran‘a 200 dolara gitmekte. Ben ise İstanbul’dan Van havalimanina Pegasus ile uçtum 80 TL ye. 2 saatte Van havalimanından Pegasus servisi 5 TL ye şehir merkezine bıraktı. 10 dakikada oradan Van-Kapıköy İranlıların Razi dediği sınır kapısına giden minibüslere bindim. Yaklaşık 2 saat gibi bir sürede sınır kapısında oldum ve 15 dakika gibi bir sürede sınırı geçip İran topraklarına ayak bastım. Van’dan sınıra minibüs ücreti 20 tl. (Sınırdan 60 TL ye özel taksi tutup 3 saat 10 dakikada Tebriz’e ulaştım. Toplamda İstanbul’dan Tebriz’e 8 saat sürede ulaşıp cebimden de uçak bileti dahil 170 TL (55 dolar) civarı bir para çıktı. Dileyenler Tebriz’den 30 TL ücretle 7 saatlik yolu güzel lüks konforlu otobüslerle çekip başkent Tahran’a gidebilirler Veya Razi sınırından Xoy şehrine gidip taksiyle oradan Tahran’a ulaşabilirler. Yine 30-50 TL ücretlerle Tahran’dan İsfahan, Meşhed, Kum, Bender Abbas ve Dubai sınırı gibi noktalara ulaşabilirler.

Gelelim Tebriz’de konaklamaya… Kendim Tebriz’de Park Hotel de Kaldım. 2 yıldızlı, çok temiz, sabah kahvaltısı olan otelde gecelik 60 TL ödedim. Kadınlar işletiyordu. Sanırım ondan pırıl pırıldı. Aynı paraya Koser Hoteli ve Azerbaijan Hoteli bulabilirsiniz ama temiz değil. 3 yıldızlı, havuzlu Derya Hotel gecelik 80 TL olup temizdi. 5 yıldızlı Sahriyar Hotel gecelik 120 TL idi. İran’da kebab pilav bol ve çok ucuz. Otel sabah kahvaltısı veriyor zaten 30 Tl ye öğlen-akşam yemeği tıka basa yiyip doyup tatlınızı yiyebilirsiniz.

Diğer bir husus şehir içi ulaşım. Taksilere binebilirsiniz. 5-6 TL ye istediğiniz yere götürürler sizi ama 3-4 kişilik dolmuş taksileri tercih edin 50 kuruştan az ve hiç beklemeden hızlı bir şekilde gideceğiniz her güzergaha gitmekteler. (Ayrıca Van bölgesinde en azından benim gittiğim dönemde hiç bir olumsuzluk yoktu. Benden önce o gümrük kapısını PKK basmış ve kapı bir süre kapanmış ama korkulacak bir durum yok). Korkanlar için alternatif yol Kars havalimanı onu da aktarayım. İstanbul-Kars arası Pegasus 80 TL bilet, THY da 80 TL idi. (Yaklaşık 1 ay öncesi gezi öncesinden). İstanbul-Kars arası uçuş süresi 2 saat oradan THY servisi 10 TL veya 3 kişi ortak binip şehir merkezine 10 TL verip taksiyle ulaşırsınız. Tek binmeyin Kars taksicileri 30 TL alır 3 kişiyle veya 2 kişiyle binin zaten herkes can atıyor. Kars şehir merkezinden Iğdır otobüsüne binin 20 TL yaklaşık 2 saatte o sürer. Ermenistan köylerini görüp sıfır noktasından geçersiniz. Iğdır’dan Doğubayazıt minibüsüne binin 45 dakikada Doğubayazıt’dasınız. Ulaşım 8 TL dir. Doğubayazıt’tan sınır minibüsüne binin. 7 TL dir ulaşım. 20 dakikada gider toplamda 135 TL ye 6 saat gibi bir sürede İran topraklarına ayak basar Bazargan’a ulaşırsınız. İster taksiyle 80 TL ye Tebriz’e geçer 3 saatte 215 TL ye 70 dolara 9 saatte İstanbul’dan Tebriz’de olursunuz. İsterseniz de 2 saat fazla çekip 80 TL yi vermezsiniz 5 TL ye Maku’ya geçer 30 dakikada Maku otogarından 10 TL ye 5 saatte Tebriz’e otobüsle varırsınız öyle giderseniz yol süreniz toplamda 12 saati bulur fakat verdiğiniz ücret 150 tl ye yani 50 dolara denk gelir tercih sizin. Bu arada Maku’dan Tahran’a da otobüs bulabilirsiniz. 8 saatte Tahran’da olursunuz. Maku’dan otobüs bilet fiyatı 40 TL (***İran’da riyal halk diliyle tümen kullanılır. Paranızı sınırda bozabilirsiniz. 100 TL 120 bin tümen verirler size. Daha aşağısına en azından bu tarihte vermeyin paranızı). Diyeceklerim bunlar umarım faydam olur gidenlere.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.