Fatih Kibar

Gezi notları, araştırma ve makaleler...

İran Gezi Rehberi

iran-bayragi

Resmi adı İran İslam Cumhuriyeti olan İran, güneyde Fars körfezi ve Umman Körfezi, kuzey kesimde ise Hazar denizi ile çevrili Güneybatı Asya coğrafyasında yer alan bir orta doğu ülkesi. İran‘ın toprak bütünlüğü ülkemiz Türkiye‘nin doğusu, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran olan İran’ın resmi dili Farsça. İran’ın kuzeyi Tebriz‘de Türkçe dili anlaşılabilir şekilde konuşulup anlaşılmakta. Ülkenin resmi dini ise Şii İslamiyettir. 1979’da ki İran İslam Devrimi’nden itibaren resmi adı “İran İslam Cumhuriyeti” olmuştur. İran nüfusunun; %51’ini Farslar, %24’ünü Azeriler, %8’ı Mazandaraniler ve Gilakiler, %7’sini Kürtler, %3’ü Araplar, %2’sini Türkmenler, %2’sini Baluşiler, diğer %2’sini Lurlar, geri kalan nüfusun %1’inide başta Ermeniler ve Kazaklar olmak üzere diğer etnik kesimler oluşturuyor.

T.C BÜYÜKELÇİLİĞİ | Ferdowsi Caddesi No. 337 – Tahran

İran Günlük Yaşam Hakkında Önemli Bilgiler *

Şehir içi toplu taşıma otobüslerinde ön kapıdan erkekler ve orta kapıdan kadınlar biniş yapılıyor. Otobüs durakların da demirden yapılmış turnikeler var, kadınlar ve erkekler ayrı sıraya geçiyor. Otobüs içinde de kadın ve erkek bölümünü ayıran bir demir var, sadece para toplayan görevli bu bölümü geçebiliyor. Tabi bu olay eski otobüslerde mevcut. İran’da taksilere ise kadınlı erkekli binilebiliyor. Cuma günleri resmi tatil, her yer kapalı. İran’da devrim zamanına şahit olmuş 40 ve sonrası yaşlardaki kadınlar tamamen çarşaflı ve kapalı ve daha genç nesil ise sadece başının ortasından aşağıya sarkıtmak suretiyle yüzü ve başının yarısı açık, rengarenk çadoor giymekte. Facebook ve twitter gibi popüler sosyal medya siteleri ülkede yasak. Vatandaş çözümü Wibeer, Telegram ve Tango gibi sitelerde bulmuş. İbrahim Tatlıses, Ebru Gündeş, Sibel Can, Ahmet Kaya’yı dinler, Muhteşem Yüzyıl ve Karadayı dizilerini de izlerler. Türklere sempatileri vardır. Taksicilere burada da dikkat her zaman ki gibi yabancı turistleri kazıklamaya çalışmaktalar. İran’da 3 vakit ezan okunur, bizimki gibi 5 vakit değil; Şii geleneğinde günde 3 kez ezan okunur ve camiye gidilir.

Farsça 1-10 rakamlar;

1: yek, 2: dü, 3: se, 4: çehar- çar, 5: penç, 6: şeş, 7: heft, 8: heşt, 9: nüh, 10: deh

Günlük konuşma;

ucuz: erzan, berber: arayişger, merhaba: selam, teşekkür ederim: mersi, Allah’a ısmarladık (emanet ol): Khooda Hafez, nasılsınız?: chetor hasteed?, iyiyim: khoobam, kötüyüm. badam, nerelisiniz?: ahlé koja hasteed?, .lıyım: ahlé …. hastam, kaç yaşındasınız?: chand sal dareed?, yaşındayım: …. sal daram, ne iş yapıyorsunuz: shoghlé shoma chist?, afedersiniz: bebakhsheed, günaydın: sobh bekhayr, iyi akşamlar: shab bekhayr, residen – yetişmek

İran Hava Durumu ve İklimi

İran, değişken bir iklim coğrafyasına sahip. Yaz aylarında Tahran ve İsfahan bölgeleri 40+ dereceyi görürken bu durum Tebriz’de 30 derece olarak hissediliyor. Tebriz’in rakım olarak yüksekte olması yaz aylarında dahi serin rüzgarın esmesine sebebiyet vermekte. Ülkede aralık ve ocak aylarında yoğun kar yağışı görülebiliyor. Yazları sıcak ve kurak geçerken, ilkbahar ve sonbahar aylarında sıcaklık yerini tatlı bir serinliğe bırakmakta. Nitekim İran’ı gezmek için en ideal mevsim ilkbahar ile sonbahar aylarıdır. Güneyde kışlar 15-20 derece dolaylarında hissedilirken, yaz ayları özellikle haziran ve temmuzda 40 dereceyi aşan sıcaklıklar görülebiliyor. Nisan ve Ekim aylarında İran’a düşen yağmurun yetersiz oluşu nedeni ile kurak bir iklime sahiptir ülke. İran’a düşen yıllık ortalama yağış miktarı 250mm iken Zagros’un yüksek vadileri ile Hazar’ın kıyı bölgelerine 500mm yağış düşmektedir.

İran Haritası ve Coğrafi Konumu

Kuzey-batıda Azerbaycan ile 432 km, Ermenistan ile 35 km uzunluğunda, kuzeyde Hazar Denizi, kuzey-doğuda Türkmenistan ile 992 km uzunluğunda, doğuda Pakistan 909 km, Afganistan ile 936 km uzunluğunda, batıda Türkiye ile 499 km uzunluğunda, Irak ile 1,458 km uzunluğunda ve son olarak Güneyde Basra Körfezi ve Umman Körfezi ile sınırlara sahiptir.

iran-map

İran Vizesi

İran, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 gün süre ile vizesiz bir şekilde ülkeye giriş izni vermekte. Yurt dışı çıkış harcı olan 15₺ haricinde ülkeye giriş için bir ücret ödemenize gerek yok. Pasaport sürenizin 180 günden fazla olması iyi olacaktır. Söylemekte fayda var pasaportunuzda İsrail vizesi ya da damgası bulunduğu taktirde İran’a giriş izni verilmiyor. Pasaportunuzda İsrail giriş-çıkış ibaresi varsa pasaportunuzu değiştirmeniz gerekmekte. Ayrıca hatırlatmakta fayda var İsrail giriş çıkışlarınızda bazı Orta doğu ülkeleri sizi kabul etmeyecektir ülkeye, bilginize.

NOT: Okumuş olduğunuz konu toplam 5 sayfadan oluşuyor. Aşağıda göreceğiniz Sayfalar: 1, 2, 3 … rakamlarından diğer sayfalara geçiş yaparak okumaya devam edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 18 Eylül 2017, Pazartesi

174 Yorum

Bir Yorum Ekle
 1. Tuncer Açıkgöz

  Bende dökümanları rica edebilir miyim?

 2. Tuncer Açıkgöz

  Fatih Bey,

  Bizler karavanla İran, Türkmenistan, Kırgızistan ve Kazakistan rotasında hareket edeceğiz.. Turumuzun İran ayağı Mart 15, Nisan sonuna kadar bir süreyi kapsayacak… Karavan olunca farklı bir takım konular ortaya çıkıyor…

  1. İran Plakası
  2. Navigasyon
  3. Kamping
  4. Trafik ve hız
  5. Karayolları haritası vb.

  Bu konularda yardımınızı rica edebilir miyim?

  1. Merhaba Tuncer Bey,

   Aracınızla İran ve diğer ülkeleri kapsayan bir gezi düşünüyorsanız öncelikle triptik belge hazırlığı ve başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İhtiyacınız olan bilgiler ve daha fazlası için lütfen diğer web sitem olan irangezirehberi[.]com adresini ziyaret edin ve orada Sıkça Sorulan Sorular sayfasına göz atın.

   Özellikle İran üzerine sormak istediğiniz bir şey olursa her zaman bana yazabilirsiniz.

 3. Merhaba Fatih Bey

  Bu gece Tahrana doğru yola çıkıyorum. Tahran, Kaşhan, İsfahan, Şiraz ve tekrar Tahran’a dönüş şeklinde olacak inşallah. Gerekli dokümanları ben de mucahitdeniz@hotmail.com adresine alabilir miyim? Kalacak yer ile ilgili bazı çekincelerim var otellere çok para ödemek istemiyorum. İsfahan ve Şiraz için hostel önerir misiniz?

  1. Merhaba Mücahit Bey,

   İlgili dokumanları mail adresinize gönderdim. İsfahan’da Amirkabir Hostel, Şiraz’da ise Park Sadi Otel’de konaklayabilirsiniz. Bu iki otel bütçeye uygun yerlerdir. Şimdiden keyifli geziler dilerim. İran hakkında başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz.

 4. Nuran Lekealmaz

  Merhabalar Fatih Bey,

  Kış tatili için 1 haftalık İran gezisi planlıyoruz. İstanbul’dan uçakla Tahran’a gidip Keşan, İsfahan, Yezd ve Şiraz olacak şekilde güneye ineceğiz. Dönüşü Şiraz’dan uçakla yapmak biraz maliyetli oluyor, bu nedenle Şiraz’dan Tahran’a (yine uçakla) gelip oradan döneceğiz. Sizin öneriniz nedir ve bir de dökümanlarınızı paylaşmanız mümkün mü?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Nuran Hanım,

   Kış aylarında İran’ın güney şehirleri pek üşütmez hatta baharı yaşayabilirsiniz. Özellikle Şiraz, İsfahan ve Yezd şehirlerinde. Haklısınız dönüşü Şiraz’dan planlamak ekonomik olarak maliyetli olacaktır. Çok iyi düşünmüşsünüz. Şiraz’dan otobüsler ile Tahran’a gelin ve buradan İstanbul’a uçuşunuzu planlayın. İran seyahatiniz öncesi merak ettiğiniz bir şey olursa lütfen buraya yazınız. Seyahat planlamanızı yapmak için size yardımcı olabilirim. Dokumanları ise ilgili mail adresinize gönderdim, bilginize.

   İyi günler dilerim.

   1. Nuran Lekealmaz

    Fatih Bey,

    Korkarım mailiniz bana ulaşmamış. Yanıt için teşekkürler.

 5. Merhaba Fatih Bey,

  İran seyahati planlyorum. Dosyaları bana da gönderir misiniz lütfen?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Enver Bey,

   Elbette! İran gezinize faydası olacak ilgili dosyaları mail adresinize gönderdim.

   İran hakkında sormak istediğiniz bir şey olursa buradan tekrar yorum yazarak bana sorabilirsiniz.

   Şimdiden keyifli geziler dilerim.

 6. Merhaba herkese,

  İran’a gelen tüm arkadaşlar bilgi almak için benimle irtibata geçebilirler. Ben İran’da yaşıyorum. Şiraz, Tahran ve diğer şehirler hakkında bilgim var. Bana whatsapp den ulaşabilirsiniz.

  1. WhatsApp için telefon numaranızı verseniz?

 7. Raftingo Advanture

  Harika resimler tebrik ediyorum… Güzel anlatımlar ve bilgilendirme için…

 8. Fatih Bey,

  Biz Tahran’a 17 Mayısta uçuyoruz. Gece 03:00 da Tahran’dayız. Tebriz’e nasıl geçeriz? Otobüs ile mi, taksi ile mi ve kaç liradır?

 9. Temmuz 21-31 arasında Bakü-Tebriz-Tahran-İsfehan-Şiraz-Yezd programı yaptım. Konaklamayı hostel couchsurfing ile ayarlayacağım yanlız tek problem ettiğim şey sıcaklar. Bu konuda fikrinizi almak istedim, çok bunaltıcı olur mu?

 10. İran’la ilgili araştırmalar yaparken İran Gezi Rehberi makalenize rastladım. Oldukça detaylı ve faydalı olabilecek bilgiler paylaşmışsınız. İran seyahatim öncesi çok işime yarayacak bilgiler var. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Zeki,

   İşine yarayacak olmasına sevindim. İran’la ilgili soruların olursa her zaman yazabilirsin…

   1. Merhaba, Ben İranlıyım Tehran’da yaşıyorum. Tehran’da geziniz için her türlü rehberlik, tercümanlık konularında yardımcı olabilirim.

 11. Yurdanur Dalkıran

  Merhaba Fatih Bey,

  Mart ayında İran’a gideceğiz. Biz gidiş için uçak bileti aldık ama dönüş için karar veremedik. Tebriz’den Van’a direkt otobüs var mı acaba? Bir de elinizdeki dokümanları bize de gönderebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

  1. Merhaba,

   Mart ayı İran’ı gezmek için son derece ideal bir zaman. Tebriz’den Khoy’a minibüs veya taksi ile ulaşabilir ve Khoy’dan Kapıköy Sınır Kapısı’na çalışan taksi ve ya minibüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Sınır Kapısından ise Van şehir merkezine minibüsler çalışmaktadır. Dokümanları mail adresinize gönderdim, bilginize.

   Başka sorularınız olursa yazabilirsiniz.

   1. Yurdanur Dalkıran

    Çok teşekkür ederim Fatih Bey.

   2. Ben tek başıma bir bayan olarak İran’ı gezmek istiyorum. Şiraz’a uçakla gidip Tebriz’den Türkiye’ye giriş nasıl yapabilirim? Detaylı anlatırsanız sevinirim. Mart-Nisan ya da Mayıs aylarından hangisinde gitmeliyim?

    1. Ben İran’da yaşıyorum. Her türlü bilgi almak isteyenler 00989334551775 e whatsapp dan yazabilirler. Saygılar…

 12. Fatih Bey,

  İran’la ilgili araştırma yaparken siteniz çıktı karşıma ve ihtiyacım olan bilgilerin çoğunu aldım, çok teşekkürler. Ayrıca elinizdeki bülten ve haritaları da gönderirseniz çok memnun olurum.

  Benim tur planım 20-25 Mart gibi başlayacak ve gezmeyi planladığım şehirler ve günler şöyle;

  Tebriz: 3 gün
  Tahran: 4 gün
  İsfahan: 2 gün
  Şiraz: 2 gün

  Araştırdıklarıma ve okuduklarıma göre böyle bir plan çıkardım. Aslında Tebriz için sanırım 2 gün yeterli olabilir ama orada çalışan bir akrabam olduğundan ve kalacak yerimin de olmasından dolayı 1 gün uzatıp serbest takılmayı planlıyorum Tebriz’de. Tahran çok büyük ve karmaşık bir şehirmiş. 4 gün yeterli olur mu, uzatmalı mıyım? İsfahan ve Şiraz fazla büyük değiller, 2 gün yeterli olur diye düşünüyorum ama bazı gezginler 3-4 gün ayırmışlar bu şehirlere. Ne dersiniz 2 gün az mı gelir, uzatmalı mıyım sizce?

  Daha aklıma takılan sorular var ama tane tane sorayım en iyisi arada gözden kaçmasın.

  Teşekkürler yardımlar için…

  1. Merhaba Onur Bey,

   Tebriz’e 3 gün fazla fakat akrabanız ile zaman geçireceğinizi söylemişsiniz. Tahran için 4 gün gayet iyidir. İsfahan’da 2 gün ideal fakat Şiraz için yarım gün daha ekleyebilirsiniz. 1,5 gün Şiraz şehir merkezini gezersiniz, kalan 1 günü ise Persepolis’e ayırırsınız. Zira Persepolis ulaşım ve gezme açısından 1 gününüzü neredeyse alır.

   Mail adresinize bülten ve haritaları gönderdim. Başka sorularınız olursa mutlaka sorunuz, size yardımcı olabilirim.

   1. Geziyi bu şekilde planladıktan sonra,

    Ankara-Van uçak ve otobüs, taksi ile Tebriz’e gitmek kolay yaklaşık 150-200 TL civarı tutacak sanırım. Fakat son durak olan Şiraz’dan Ankara’ya direkt uçak yok ve aktarmalılar da çok pahalı. Şiraz-İstanbul yine çok pahalı. Tahran’a kadar geri gelip oradan Tahran-İstanbul diye uçmak benim bulabildiğim en ucuz ve kolay yöntem şimdilik (300 tl biletler var). Fakat Şiraz-Tahran çok uzaktır sanırım, yeniden o yolları geri dönmek bıktırıcı olacaktır. Malum geziyi tamamlamış ve heyecan kalmamış olacak. İsfahan’ı inceledim oradan da uçaklar pahalı ve uygun değil. Direkt Şiraz’a gidip oradan gezerek Tebriz’e geleyim, Tebriz’den dönerim diye araştırdım ama yine uçak pahalı ve zamanları da uygun değil.

    Sizin dönüş yolu için bildiğiniz yada aklınıza gelen uygun öneriler var mıdır?

    İran’a girince malum telefon kartı almak gerekecek. Benim akıllı telefonun sim kartı 4,5 G, yani eski simlerden farklı. Orada alacağım simkart benim telefona uyar mı? Her ihtimale karşı basit eski bir telefon daha götüreyim mi ne dersiniz?

    1. Merhaba Onur,

     Ankara-Van Pegasus ile 100 TL uçak bileti desek Van Kapıköy Sınır Kapısı üzerinden 50 TL civarı Khoy ve buradan Tebriz’e taksi ile gidebilirsin. Evet aktarmalı Şiraz – Ankara var ve Şiraz – İstanbul ise seninde söylediğin gibi biraz pahalıya gelebilir. Şiraz’dan Tahran’a geri dönmek için ise 10 saate yakın bir otobüs yolculuğunu göze almak durumunda kalacaksın. Yalnız Şiraz’dan ta ki Gürbulak veya Kapıköy Sınır Kapısı’na kadar karayolu ile yolculuk yaparsan geziyi uygun fiyatlara getirebilirsin. Zira İran ucuz bir ülke. Şehir içi ulaşımda uygun fiyatlıdır.

     Tüm dönüş yolu alternatiflerini zaten sorunda da belirtmişsin ekstra bir alternatif zaten İran’da yok bu bahsettiğin rotalar üzeri geri dönüş oluyor.

     Sen her ihtimale karşı basit eski bir telefonla git. Hatta akıllı telefonunu sosyal paylaşım, mail vb. uygulamaları kullanmak zorunda değilsen güvenlik açısından da basit bir telefonla gidebilirsin. Eski usul bir telefon yanında bulunsun. Oradaki simcard’lar geçen seneye kadar kırılmıyordu şimdi durum nasıldır teyit etmem gerek oradaki arkadaşlara sorarak.

     Başka soruların varsa yazabilirsin.

     Sevgiler…

     1. Çok teşekkürler ayrıntılı yanıtlar için. Hazır bir danışman bulmuşken mümkün olduğu kadar sömüreyim. 🙂

      Geri dönüş için Tebriz’e kadar gelip, yine sınırdan Van’a geçip uçakla Ankara’ya dönmekte bir seçenek. Buna karar verirsem uçak biletini Ankara-Van gidiş dönüş alırım uygun olur. Fakat Van’dan sınıra gittiğimde beni götürecek olan minibüsler, geri dönüşte de sınırı geçtiğimde Van’a gitmek için sınırda oluyorlar mı? Yoksa taksi gibi bir seçenekle mi Van’a ulaşmak gerekiyor?

      İran’da da bizdeki Pegasus tarzı şehirler arası uçan ucuz uçaklar vardır belki. Onlarla Tahran-İsfahan-Şiraz yapılabilir. Geri dönüş için yine aynı yöntem izlenebilir fakat buradaki sorunda zamanlarını tutturabilmek. Ayrıca bilmediğim bir ülkenin ve dilin içinde bu biletleri nasıl alırım, nasıl giderim gibi sorunlar var. Bir rehber gerekiyor bunun için. Aklıma gelen diğer seçenek; Tebriz’den zaten akrabam beni bindirip Tahran’a yolcu eder. Tahran’da son gün araba kiralayıp İsfahan-Şiraz yapıp geri dönmek. Bu yolu önerir misin? Çok uzak gibi görünüyor, yorucu mu olur, yolda kaybolur muyum? Başıma bir tehlike gelme durumu?

      Bu dönüş işini kolaylaştıracak bir çözüm bulamazsam aklıma gelen diğer yöntem İran’ı 2 seferde gezmek;

      Önce Van-Tebriz diye kısa bir tur yapmak, daha sonra ileri bir tarihte Tahran-İsfahan-Şiraz yapmak. Bakalım zamanla kafamda şekillenecektir. 21 Mart’ta Nevruz bayramı varmış ve 2 hafta sürüyormuş. Okuduklarıma göre o tarihlerde Tahran çok boşalıyormuş ve gezmek için idealmiş. Fakat aklıma takılan, bayram nedeniyle müze, cami gibi gezilecek yerler kapalı olur mu? Girmem de sorun olabilir mi? Geziyi tam o tarihe getirmemi de akrabam önermişti, hazırlığı ona göre yapıyorum zaten. Hava durumu da oralar için en uygun zamanlar olacaktır sanırım.

     2. Merhaba Onur,

      Rica ederim. Elbette aklına takılan tüm soruları buradan bana yazarak sorabilirsin. Ben sizlere yardımcı olmak için buradayım. 🙂

      Evet, aynı şekilde Tebriz’den Khoy’a ve buradan Kapıköy Sınır Kapısı’na çalışan minibüs ve taksiler var. Her şekilde önce Kapıköy’e ve buradan Van’a ulaşabilirsin. İran’da şehirlerarası uçuşlar için Iranair’i kullanabilirsin. İran’da ulaşım Türkiye’ye göre gayet ucuzdur. İngilizce konuşabiliyor musun? Biletlerini İngilizce konuşarak temin edebilirsin. Bilmiyorsan da şehir isimlerini ve para birimlerini bilmen yeterli olacaktır. Sen ufak bir kağıda Farsça günlük konuşmalar ve 1-10 arası rakamları (Farsça) not al.

      Şehiriçi araba kiralayıp gezmen neyse de, şehirlerarası kiralık araba ile gezmen hakkında bir fikrim yok. Tabi ki bu da bir seçenek fakat İran’da hız sınırı aştığında ceza yaptırımları var, her 100 km’de bir neredeyse polis kontrol noktası var. Bunları bir düşün derim. Yolda tabi ki kaybolmazsın. İran yol tabelaları Farsça ve Latin alfabe harfleriyle yazılıdır.

      Evet Nevruz’da Tahran boşalır herkes memleketine gider. Fakat bayramlarda turistik yerlerin kapalı olacağını unutma. Mart ayı İran için son derece ideal bir zaman. Ne sıcak, ne de soğuk. Gezmek için iyi bir zamanlama olabilir. Bence İran’ı iki seferde gezme. İsfahan ve Şiraz’ı görmeden dönmeni istemem.

      Seyahat planlamana yardımcı olmak için ben buradayım. Başka soruların olursa mutlaka sormaya devam et…

      Sevgiler.

     3. Sevgili Fatih,

      İngilizce biliyorum fakat en son Minsk’e gittiğimde 10 gün boyunca şehre hapsoldum, diğer şehirleri gezmeye gidemedim. Yolda kime sorsam ya bilmiyor ya da yanlış yönlendirdi. Bende cesaret edemedim şehir dışına çıkmayı. Minsk küçük ve düzenli bir şehir, kaybolmak pek mümkün değil şehir içinde ama Tahran malum çok büyük kaybolabilirim diye endişeliyim ve İngilizce yeterli olmayabilir ilgili adresleri bulmakta ama tabi bunlar sahaya inince netleşecektir, şu an için hayalden ibaret.

      Yezd ve Kashan şehirlerini Tahran’dan daha görmeye değer diye yorumlar okuyorum, ne dersin illa ki görülmeli mi? Hatta Tahran’ı es geç tura bu şehirleri ekle diyenler var. Tabi bunlar kişiye göre değişir, sürekli araştırdıkça sanırım işin içinden çıkılamayacak hale gelecek tur programı. Bu şehirler mutlaka görülmeli mi sence? Benim zaman sıkıntım yok, bütçeye çok yük olmasın diye turu 10-11 günle sınırlı tutmaya çalışıyorum ama bu şehirler de çok önemliyse 1-2 gün daha eklemem mümkün. Senin de yorumların önemli olacak. Tahran sonuçta büyük bir şehir ve başkent. İran halkını, kültürünü, tarihini, yaşam biçimini en iyi gözlemleye bileceğim, tanık olabileceğim şehir bence. Benim için gezi bir şehrin sokaklarında rastgele dolaşıp, kafelerinde vakit geçirerek gözlem yapmaktır aslında. Gitmişken elbette önemli mekanları görmekte gerekir ama illa şunu da göreyim bunu da göreyim fetişizmim yok. En önemli bende hayranlık uyandıracak yapı, müze, eserleri görmem yeterlidir.

      İsfahan ve Şiraz için planlamaya gerek yok, yeterince büyük değiller sonuçta ama Tahran için zamanı etkili kullanmak açısından gezilecek yerleri programlı gezip kendime serbest zaman yaratabilmem için şu mekanları hangi sırayla, saatle gezmeliyim sence? Benim araştırdıklarımdan not aldıklarım bunlar, daha da fazlası gereksiz olacaktır, hatta bu bile fazla geleceğine eminim. 🙂 Aslında Tebriz’den otobüsle gelip otogarda indikten sonra senin izlediğin sıraya göre bende sıralamaya çalıştım ama belki gözümden kaçan, eklemek istediğin noktalar varsa yorumuna açığım;

      Azadi Kulesi – Melat Park – Jamshidieh Park – Milad Kulesi – Derbent – İmamzadeh Saleh Cami – Sadabat Sarayı – Gülistan Sarayı – Ulusal Mücevher Müzesi – Niavaran Sarayı – Humeyni’nin Kabri – Çağdaş Sanat Müzesi – Halı Müzesi…

      Ayrıca mutlaka şunu da görmelisin ya da bu listedeki şu yeri görmesen de olur dediğin yorumlarını da ekleyebilirsin. 🙂

     4. Selam Onur,

      Turistik yerler ve yakın çevresi hariç İran’ın hemen her şehrinde yerel insanlarla İngilizce konuşmada mutlaka sıkıntı yaşanıyor. Bu da Minsk seyahati gibi bir vak’a olabilir. Fakat anladığım kadarıyla deneyimli bir gezginsin dolayısıyla “Tarzanca” :), İngilizce ve not almanı istediğim günlük Farsça kelimeler ile rahat bir şekilde gezebilirsin. Turistik yerlerin isimleri Latin harfler ile yol tabelalarında kendine yer edinmiş. Bu konuda pek sıkıntı yaşamayacaksındır.

      Onur, aslına bakarsan bende sana bu gezinde Tahran’ı tavsiye etmeyeceğim. Dediğin gibi başkent ve büyük şehir. Sen birde Tahran trafiğini bir gör, içine gir ne demek istediğimi anlayacaksın. Hal böyle iken Tahran’ı pas geçip Kaşhan’da mistik sarayları, Yezd’de ise Zerdüstlüğü yerinde görebilir Dakhme (Sessizlik) Kulelerine ziyarette bulunabilirsin. Tahran’a düzenli uçuş seferleri bulunmakta. Bu şehri bir başka seyahatinde 3-4 günlüğüne tekrar gelerek aradan çıkarabilirsin. İran halkı, kültür ve yaşam biçimini bana kalırsa en iyi Şiraz’da ve pazarlarında göreceksindir.

      Tahran büyük ve gezilecek yerler birbirine bir hayli uzak. Vaktini çok alacaktır. Hatta Derbent’e çıkmak bile neredeyse yarım gününü emecek.

      Bu sıraladığın görülecek yerler olan Tahran’ı gel bir başka seyahatine kaydıralım. Kaşhan ve Yezd’i rotaya ekleyelim. Hatta yarım günde Kum’a ayırabiliriz ne dersin? Son düşüncelerini tekrar benimle paylaş ve bugün (Pazar) güzel bir rota çıkaralım sana.

      Sevgiler…

     5. Fatih,

      Tahran üzerine o kadar okuyup hayaller kurduktan sonra, o sarayların videolarını, fotoğraflarını izleyip de hemen gitme heyecanını tattıktan sonra bir anda turdan çıkarma fikri deprem etkisi yarattı. 🙂 Ama anlıyorum, İstanbul gibi şehrin büyüklüğü karmaşası, kalabalığı ve ulaşım zorluğu gezinin tadını gölgede bırakacak anlamında önerin.

      Tahran’ı eleyince;

      Tebriz- Kum- Kashan- İsfahan- Yezd- Şiraz olacak tur. Bu durumda Tebriz, İsfehan’a çok uzak kalıyor, Tebriz’den İsfahan’a nasıl gitmemi önerirsin? Otobüs çok uzun sürecektir, ayrıca benim otobüste uzun süre oturamamak gibi bir sıkıntım var. 6-7 saat dayanabiliyorum ama uzun yolculuklar işkenceye dönüşüyor, hem bel ve sırt ağrısı hem hareketsizlik ve yolda uyuyamamak beni çok bunaltıyor. Tebriz’den uçakla gitmeyi mi önerirsin? Yoksa yine Tahran’a kadar gelip otobüsle, aktarma yaparak mı gitmeliyim? Tahran bu turda ortada kalan şehirdi. Tahran’ı çıkarınca Tebriz’i de çıkarma fikri geliyor aklıma bu durumda. Tebriz zaten sırf akrabam olduğu için ve Van’dan ulaşımın kolay olduğu için gitmeyi düşündüğüm şehirdi. İlerleyen bir tarihte Tebriz ve Tahran diye bir tur yaparım bu durumda. Tebriz’den bana eşlik edip Tahran’da gezdirecek birileri olacaktır.

      Tebriz ve Tahran’ı eledikten sonra elimizde kalan; 🙂

      Kum- Kashan- İsfahan- Yezd- Şiraz

      Peki bu şehirleri sen nasıl planlarsın? Benim direkt yine Tahran’a uçakla gitmem gerekecek sanırım? Dönüş için yine Tahran’a kadar gelip uçakla dönmem gerekecek. Havaalanında indikten sonra Kum’a gidebilmek için otobüs, taksi nereden nasıl gitmeliyim ve sonrasını nasıl planlarsın?

     6. Selam Onur,

      Evet biraz öyle oldu açıkçası. 🙂 Tahran gerçekten İstanbul ayarında bir şehir ve çok kalabalık. Trafiği ise İstanbul’dan beter diyebilirim. Gezilecek yerlerin birbirine olan uzaklığını da hesaba katarsak trafikte bir yerden bir yere gitmek benim ve Tahran’a giden başka insanların yazdıklarına baktığımda zulüm olmuştu.

      Tebriz- Kum- Kashan- İsfahan- Yezd- Şiraz görünürde ortaya çıkan rota. Tebriz-Kum arası 7 saat civarı sürüyor ve şehirlerarası otobüsler VIP geniş koltukludur. Koltuğun alt kısmı açılabilir ve ayaklarını uzatıp uyuyabilirsin. Tebriz-İsfahan uzaktır fakat senin ilk durağun zaten Kum olacak. Dilersen Kum’da 1 gün kalıp günün sonunda yol yorgunluğunu üzerinden atabilirsin. Kaşhan’da zaten seni pek fazla yormayacaktır. Bu rota arası mesafeler 3-4 saatlik yoldur.

      Bana kalırsa gezini ekonomik bitirebilmen için şehiriçi havayolunu tercih etme. Zira 10-11 günlük bir planlaman var. Vaktin var zaten. Van’a kadar gelmişken Tebriz’i es geçme. Tebriz’de akrabanın olduğunu da hesaba katarsak bence Tebriz’i ikinci seyahatine bırakma. Tahran ise her zaman gelinebilecek bir şehir.

      Fakat son olarak belirttiğin Kum- Kashan- İsfahan- Yezd- Şiraz rota üzerine bir planlama istiyorsan Kum 1, Kaşhan 1, İsfahan 2, Yezd 2 (1 gün şehir içi + 1 gün Sessizlik Kuleleri), Şiraz 2 (1 gün şehir içi + 1 gün Persepolis)

      Tabi her halükarda dönüş biraz sıkıntılı olacak. Tahran-İstanbul ucuz bir uçuş bulabilirsen çok iyi olacak. Şiraz-Tahran karayolu ve buradan İstanbul veya Şiraz-Tebriz uçak, Tebriz’den Khoy > Kapıköy Sınır Kapısı > Van yaparak Van-İstanbul uçağı ile dönüş yapabilirsin.

      Onur aslında İran her gezgin için biraz yorucu olmaktadır. Güzergahlar birbirine çok zıt. Tahran’ı eleyenler genellikle Tebriz’i de elemek zorunda kalıyorlar. Tebriz’i gezip Tahran’ı eleyenler ise şehirlerarası uçuşlar ile genelde Şiraz’a iniyorlar. Burada bizi engelleyen senin geziyi ekonomik bütçe dostu planlamamız olacağı için bu kısır döngü içerisine giriliyor. Eğer uçakla Tahran’a inmiş olsaydın 2 gün bu şehre en azından ayır ve Gülistan Sarayı, Azadi Kulesi, Sadabat Sarayı gibi yerleri gör derdim.

      Benim planlamamdan ziyade senin harcayacağın efor, sağlık durumun ve yolculuk planların bu rotayı oluşturmamızda faydalı olacaktır. Yolculuk öncesi planlama keyiflidir. Ben her zaman buradayım Onur, bu yazışmamızı sürdürelim. Kafandaki son rötuşları benimle buradan paylaş.

     7. Fatih Tebriz’li veya hariç bu rotalar üzerinde bir süre düşüneyim en iyisi. Tahran’ı çıkardım o zaman şimdilik rotadan. Dediğin gibi ilerde bir fırsat olduğunda tek başına Tahran yaparım belki. 21 Mart’tan sonra 14 gün boyunca sokaklarda in cin top oynuyormuş az önce onaylattım akrabama Tebriz’de. Bu durumda 21 Mart öncesi veya 4 Nisan sonrasına denk getirmek gerekiyor turu. Aslında en belirleyici faktör, ulaşım masrafları ve şehirler arası ulaşım alternatifleri. Bunların üzerinde bir süre düşünüp, yine aklıma takılanları sorarım.

      Yazdığım yorumlarda soyadım da görünüyor, bunu silme şansın varsa silersen sevinirim, silinemiyorsa da sağlık olsun. 🙂

     8. Selam Onur,

      Tamamdır o halde sen bir düşün ve gelişmelerden beni mutlaka haberdar et. Son rotayı birlikte detaylandırabiliriz. Elbette, ileride bir gün mutlaka Tahran’a gidebilirsin. Zira İstanbul’dan her gün Tahran’a uçuş seferleri düzenleniyor ve Tahran uçak bilet fiyatları da gayet uygun oluyor. Evet söz konusu tarihlerde özellikle Tahran’da insan kalmıyor. İran şehirler arası ulaşımını otobüsler ile çok ucuz fiyatlara sağlayabilirsin. Tabi iyi bir planlama yapmak şartıyla. Olur tamam, sen bir süre düşün ve gelişmeleri yaz bana. Detayları ve aklına takılan diğer sorulara birlikte cevap buluruz.

      Soyadını yorumlardan kaldırdım, bilgin olsun. 🙂

      Sevgiler..

     9. Fatih, bazı şehirlerde 1 gece için couchsurfing denemeyi düşünüyorum fakat İran içinde netin çok yavaş hatta bazı sitelerin yasaklar nedeniyle çalışmadığı söyleniyor. Couchsurfing sitesi yasaklı mı? Net yavaşlığından dolayı siteye girmekte, mesaj atmakta sıkıntılar oluyor mu? Yoksa İran’a gitmeden önce tüm kalacağım yerleri belirlemem mi gerekir? O da çok zordur, günleri tam tutturmak lazım ve nerede nasıl buluşacaksın tüm detaylarıyla iyi haberleşmek gerekir sanırım. Senin önerin nedir?

      Gece partileri olayı gizlice yürüyormuş. Bu partilere biri davet ederse ancak katılmak mümkünmüş. Ben nasıl katılabilirim, bildiğin bir yöntem var mıdır? Ya da bu konuda yardımcı olabilecek bir tanıdığın? Tahran dışındaki şehirlerde oluyor mu acaba bu gece partileri?

     10. Selam Onur,

      İran’da Couchsurfing yasal olmasa da, genç kesim arasında son derece popüler ve aktif kullanılan bir uygulama. Konaklama masraflarından tasarruf etmen için sana mutlaka CS’i öneririm. Evet, İran’da internet hızı oldukça yavaş. Facebook, Twitter gibi sosyal medya uygulamaları da ne yazık ki yasaklı siteler arasında. Ancak VPN gibi programlarda bu engeli aşabilirsin. Kesin seyahat tarihlerin ve hangi tarihte, hangi şehirde olacağını planladıktan sonra bence İran’a gitmeden önce CS yazışmalarına başla. Merak etme, zaten sana ev adreslerini ve telefon numaralarını vereceklerdir. Sen İran’da kendine bir simcard al ve o numaraları ara. Evi bulman şart değil, kendileri gelip seni bulunduğun yerden alacak kadar fazlasıyla misafirperver ve farkı bir kültür ve yeni bir insanla tanışacak olmaktan dolayı mutlu olacak insanlardır. İran’da genelde Viber > Telegram > WhatsApp kullanılıyor. Yine bu uygulamalardan biri üzerinden hostlar ile iletişime geçebilirsin.

      Evet İran özellikle başkent Tahran gece partileri ile ünlüdür. Tahran’ın kuzeyi yani zengin sınıfın yaşadığı bölgede bu partiler dönüyor. Ancak bu partilere katılabilmen için referanslı, güvenilir bir arkadaşa ihtiyacın olacak. Benim henüz gece partilerine katılmış ve bu deneyime sahip bir arkadaşım yok. Üzgünüm bu konuda sana yardımcı olamadım. Tahran dışında Tebriz’in yine belli bir bölümü ve İsfahan’da azınlık bir bölgede gençler tarafından organize ediliyor.

     11. Fatih,

      Anadolu Jet 2 günlük kampanya yaptı ve yurt içi bir çok uçuşu 50 TL’den sattı. Ben de fırsatı kaçırmamak için Ankara-Van-Ankara gidiş dönüş biletlerimi aldım. 8 Nisan gidiş-18 Nisan dönüş. Yani 10 gece, 11 gündüzüm var tur için. 1-2 gün daha fazla olmasını isterdim fakat ben saatlerini günlerini inceleyip nereye ne kadar zaman harcarım derken bazı biletler bitti ve kampanyalı biletleri benim için en iyi bu tarihlerde alabildim. Artık tur planını bu 10 güne göre yapmak durumundayız. 🙂 Daha sonra bu günler üzerinden sorum olacak şimdilik bu kenarda dursun. Benim asıl sormak istediğim, kampanya bugün bitmeden biletleri alabilmek adına Azerbaycan forumu altında. 🙂

     12. Selam Onur,

      Harika! Kampanyadan faydalanmakla iyi bir iş çıkarmışsın! İyi bir planlama ile 10 gece, 11 gündüz tur için ideal zaman aralığı. Yola çıkacağın güne kadar hatta yoldayken bile her zaman bana yazabilirsin. Sana yardımcı olmak benim için bir keyif.

      Sevgiler..

 13. Merhaba Fatih Bey,

  Sabah burada not yazıp eşimle Ocak ayında yapacağım İran gezisi için elinizdeki belgelerden ve öneri istemiştim. Yazım burada görünmeyince bir aksilik olduğunu düşünüp tekrar yazıyorum. Şimdiden teşekkürler.

 14. Fatih Bey,

  Eşimle 4 Ocak İstanbul’dan Tahran’a uçakla gidip 17 ocakta aynı yolla döneceğiz. İki üç gündür fırsat buldukça internetten araştırıyorum. Sayfanızı yeni gördüm, tüm yazılarınızı henüz okuyamadım ama kesinlikle okuyup not edeceğim. Tahran-İsfahan-Şiraz-Persepolis-Yezd-Tahran turu yapmayı düşünüyoruz. Elinizdeki belgelerden gönderirseniz sevinirim. Özellikle üç yıldız ayarında temiz ve uygun oteller, şehirler arası yolculuklar, gezilecek yerlerle ilgili güncel bilgiler iyi olur.

  1. Merhaba Fethi Bey,

   İlk olarak İran ve şehirleri hakkında yazdığım makaleleri mutlaka not alarak okuyunuz. Planladığınız rota harika diyebilirim. Belgeleri e-mail adresinize göndereceğim. Şehirlerarası yolculuklarınızı çok uygun fiyatlara vip otobüsler ile gerçekleştirebilirsiniz. Gezilecek yerler şehirlerde sabittir ve İnternette veya burada yazdığım makalelerde hepsi fazlasıyla mevcut. Okuyunca mutlaka göreceksinizdir.

   İran otelleri için; Tebriz’de Mashhad Guesthouse, Azerbaycan Otel, Gostaresh Otel – Tahran’da, Marmar Otel, Alborz Otel ve Arman Otel – İsfahan’da Amirkabir Hostel, Azadi Otel, Hasht Behesht Otel – Şiraz’da Park Sadi Otel, Sasan Otel, Talar Otel – Yazd’de Atlas Otel ve Farhand Oteli İnternette araştırarak inceleyebilirsiniz. Buralar bütçenizi fazla sarsmayacak, güvenli ve temiz konaklama yerleridir.

   İran’a gideceğiniz güne kadar aklınıza takılan sorular olursa mutlaka buraya yazınız. Sizlere yardımcı olacağım.

   Sevgi, selamlar…

 15. İran’da Türkçe-Farsça tercümanlık, özellikle fuar ve iş toplantıları için yardımcı olabilirim.

  1. Selam, rehber lazım İran için.

  2. Acil cevap veya ulaşacağımız telefon?

  3. Ömer Tunçdemir

   Merhaba, Tebriz’de misin?

 16. Geçtiğimiz Kurban Bayramı 9 günlük tatilde İstanbul’dan İran’a motosiklet ile gidecektim ki yollardan arda kalan 4 gün bana yetmez maksadım İran’a motosiklet ile gitmek değildi. Hepsi zaten demir yığını nasıl gitmekten ziyade İran’da neler yaptığım önemliydi. Bu sebeple 8 Ekime uçak bileti aldım. 8 gecelik bir gezi yapacagım inşAllah. Daha önce gerek yurt içi ve yurt dışı motosiklet ile gezilerimde beğendiğim yerlere kafama göre kamp attım. Acaba burada böyle bir seçim yapabilir miyim?

  Son olarak güncel tarihte bana tavsiye verebilecekleri memnuniyetle dinlerim.

 17. Fatih bey merhabalar, İran gezisi ile ilgili verdiğiniz tüm bilgiler cidden çok faydalı ben ve arkadaşlarım da kasım ayında gitmeyi planlıyoruz ve elinizdeki dökümanlara ulaşabilirsem çok mutlu olurum. Hiç bir şeyi kaçırmak istemiyorum 🙂

  Teşekkürler şimdiden
  Canan

 18. Merhaba Fatih Bey,

  Yazınız çok faydalıydı teşekkür ederim. Ben Van’da yaşıyorum ve fırsat bulduğumda İran’ı gezmek istiyorum. Dokümanları göndererek yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım.

 19. Hayırlı bayramlar. Tahran’da ucuz otel arıyorum ancak bir türlü bulamadım.

  1. Mohsen Najafzadeh

   Merhaba Adnan bey,

   Size de iyi bayramlar. Bu site size çok yardımcı olabilir. Eğer adres için bir sorunuz olsa yardımcı olabilirim.

   1. Mohsen bey Tebriz ve Tahran’da kalacak ekonomik yere ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

  2. Merhaba Adnan Bey,

   Yakın zamanda “İran Gezi Rehberi” güncel hali ile yayına alacağım. Burada bilgilendirmesini yapacağım. Tahran ve diğer şehirlere yönelik ucuz İran otelleri de yer alacak.

 20. Selamlar,

  Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Devamını merakla bekliyorum. Ailemle Tebriz, Tahran, Isfahan ve Kum’a gitmeyi planlıyorum. Uygun ve ucuz otel vs. bilgisi yollarsanız minnettar olurum.

  1. Merhaba Kenan Bey,

   Çok teşekkür ederim. Umarım bilgiler işinizi görmüştür. Devamı elbette olacak. Yeni açmış olduğum http://hadigez.com üzerinde İran dahil olmak üzere toplamda 300 şehir gezi rehberi mevcut ve bu rehberleri zamanla detaylandırıp yayına alacağım. Siteyi takip etmenizi öneririm. Ucuz İran otelleri ve diğer başka konular hakkında ise şuan hazırladığım detaylı İran Gezi Rehberi üzerinde çalışıyorum. Yakın zamanda yayına alacağım ve bunun bilgisini burada başta olmak üzere http://www.facebook.com/hadigezcom facebook sayfasından duyuracağım.

   Başka sorularınız olduğu taktirde her zaman yazabilirsiniz.

   Sevgiler…

  2. Mohsen Najafzadeh

   Merhaba Kenan bey ve Fatih bey,

   Fatih bey sizin izninizle, Kenan beye bir şey söylemek istiyorum. Bence Tahran ve İsfahan çok iyi bir seçim olmuş ama Kum turist için çok uygun bir şehir değil ve ben onun yerine size Şiraz, Yazd ve Tebriz’i tavsiye ediyorum. İran için bir sorunuz olursa, bir İran vatandaşı olarak yardım için hizmetinizdeyim.

   Saygılar arkadaşlar.

   1. Merhaba Mohsen Bey,

    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. İran gezi rehberi üzerine eklemek istediğiniz bilgiler varsa paylaşabilirsiniz.

    1. Mohsen Najafzadeh

     Fatih bey,

     İran gezi rehberi her hafta baş vuruyorum ve sizin yazmış bilgileriniz çok tamdır ama eğer bir şehir için ve özel olarak Tahran için bir sorunuz olsa eğer cevap verebilirsem çok mutlu olurum.

     1. Mohsen Bey,

      Tahran ve diğer İran şehirleri hakkında yazı yazmak isterseniz burada paylaşabilirim ve sitede yayınlanabilir. Tahran, İsfahan ve diğer şehirler hakkında yazı yazabilirsiniz.

   2. Ben ve arkadaşım bir hafta sonra İran’a gezi amaçlı geleceğiz. Yardımcı olabilir misiniz? E-mail:aziz.van@outlook.com

   3. Merhaba, ben orayı gezmeyi çok istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 21. Selam, ben de İran’a gitmeyi planlıyorum ama kendi özel aracım ile gitmeyi planlıyorum. Kendi aracım ile gidersem ihtiyacım olan şeyler neler olur acaba bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi?

 22. Güngör Uzunkaya

  Selam Fatih,

  Gezi blogunuzu zevkle okudum. Bana da dokümanları gondermenizi rica ediyorum.

  Saygılar.

 23. Dokümanları gönderebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

 24. Dokümanları gönderebilir misiniz acaba? Şimdiden teşekkürler.

 25. Merhabalar Fatih Bey,

  Tüm yorumları teker teker okudum ve okudukça İran’a gitmek için daha çok cesaretlendim. Yarın İran’a gitmeyi planlıyoruz. 🙂 Rica etsem dökümanları gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

 26. Merhaba Fatih Bey,

  Mayıs ayı sonunda İran gezisi planlıyorum. Elinizde gezi rehberi ve gezi notları olduğunu söylemişsiniz. Bunları paylaşmanız bana inanıyorum ki yol gösterecektir.

 27. Muhtar Özkaşgarlı

  Selam kardeşim Fatih Bey,

  Yazılarınızdan çok istifade ettim, Allah razı olsun. Türkiye’nin durumu malum, iş yapmak zorlaştı. İş yapmak için en kısa bir zaman diliminde İran’a gitmek düşünüyoruz. İş konusunda bir tavsiyelerinizi almak isterim. Allah’a amanet olunuz.

  1. Merhaba efendim,

   Sorabilir miyim ne iş yapmak düşünüyorsunuz? Belki yardımcı olabilirim.

   1. Kardeş restoran açılır mı orada, yardımcı olur musunuz?

 28. Öncelikle selamlar. Yazınız güzel bende İran‘a ilk giderken alternatif ve ucuz yollar arıyordum. Bu sebeple izninizle yol güzergahlarını paylaşacağım. Öncelikle benim rotam İstanbul’dan Tebriz. İstanbul Tebriz arası THY uçağı her gün kalkmakta yaklaşık 300 dolar. Pegasus Tahran‘a 200 dolara gitmekte. Ben ise İstanbul’dan Van havalimanina Pegasus ile uçtum 80 TL ye. 2 saatte Van havalimanından Pegasus servisi 5 TL ye şehir merkezine bıraktı. 10 dakikada oradan Van-Kapıköy İranlıların Razi dediği sınır kapısına giden minibüslere bindim. Yaklaşık 2 saat gibi bir sürede sınır kapısında oldum ve 15 dakika gibi bir sürede sınırı geçip İran topraklarına ayak bastım. Van’dan sınıra minibüs ücreti 20 tl. (Sınırdan 60 TL ye özel taksi tutup 3 saat 10 dakikada Tebriz’e ulaştım. Toplamda İstanbul’dan Tebriz’e 8 saat sürede ulaşıp cebimden de uçak bileti dahil 170 TL (55 dolar) civarı bir para çıktı. Dileyenler Tebriz’den 30 TL ücretle 7 saatlik yolu güzel lüks konforlu otobüslerle çekip başkent Tahran’a gidebilirler Veya Razi sınırından Xoy şehrine gidip taksiyle oradan Tahran’a ulaşabilirler. Yine 30-50 TL ücretlerle Tahran’dan İsfahan, Meşhed, Kum, Bender Abbas ve Dubai sınırı gibi noktalara ulaşabilirler.

  Gelelim Tebriz’de konaklamaya… Kendim Tebriz’de Park Hotel de Kaldım. 2 yıldızlı, çok temiz, sabah kahvaltısı olan otelde gecelik 60 TL ödedim. Kadınlar işletiyordu. Sanırım ondan pırıl pırıldı. Aynı paraya Koser Hoteli ve Azerbaijan Hoteli bulabilirsiniz ama temiz değil. 3 yıldızlı, havuzlu Derya Hotel gecelik 80 TL olup temizdi. 5 yıldızlı Sahriyar Hotel gecelik 120 TL idi. İran’da kebab pilav bol ve çok ucuz. Otel sabah kahvaltısı veriyor zaten 30 Tl ye öğlen-akşam yemeği tıka basa yiyip doyup tatlınızı yiyebilirsiniz.

  Diğer bir husus şehir içi ulaşım. Taksilere binebilirsiniz. 5-6 TL ye istediğiniz yere götürürler sizi ama 3-4 kişilik dolmuş taksileri tercih edin 50 kuruştan az ve hiç beklemeden hızlı bir şekilde gideceğiniz her güzergaha gitmekteler. (Ayrıca Van bölgesinde en azından benim gittiğim dönemde hiç bir olumsuzluk yoktu. Benden önce o gümrük kapısını PKK basmış ve kapı bir süre kapanmış ama korkulacak bir durum yok). Korkanlar için alternatif yol Kars havalimanı onu da aktarayım. İstanbul-Kars arası Pegasus 80 TL bilet, THY da 80 TL idi. (Yaklaşık 1 ay öncesi gezi öncesinden). İstanbul-Kars arası uçuş süresi 2 saat oradan THY servisi 10 TL veya 3 kişi ortak binip şehir merkezine 10 TL verip taksiyle ulaşırsınız. Tek binmeyin Kars taksicileri 30 TL alır 3 kişiyle veya 2 kişiyle binin zaten herkes can atıyor. Kars şehir merkezinden Iğdır otobüsüne binin 20 TL yaklaşık 2 saatte o sürer. Ermenistan köylerini görüp sıfır noktasından geçersiniz. Iğdır’dan Doğubayazıt minibüsüne binin 45 dakikada Doğubayazıt’dasınız. Ulaşım 8 TL dir. Doğubayazıt’tan sınır minibüsüne binin. 7 TL dir ulaşım. 20 dakikada gider toplamda 135 TL ye 6 saat gibi bir sürede İran topraklarına ayak basar Bazargan’a ulaşırsınız. İster taksiyle 80 TL ye Tebriz’e geçer 3 saatte 215 TL ye 70 dolara 9 saatte İstanbul’dan Tebriz’de olursunuz. İsterseniz de 2 saat fazla çekip 80 TL yi vermezsiniz 5 TL ye Maku’ya geçer 30 dakikada Maku otogarından 10 TL ye 5 saatte Tebriz’e otobüsle varırsınız öyle giderseniz yol süreniz toplamda 12 saati bulur fakat verdiğiniz ücret 150 tl ye yani 50 dolara denk gelir tercih sizin. Bu arada Maku’dan Tahran’a da otobüs bulabilirsiniz. 8 saatte Tahran’da olursunuz. Maku’dan otobüs bilet fiyatı 40 TL (***İran’da riyal halk diliyle tümen kullanılır. Paranızı sınırda bozabilirsiniz. 100 TL 120 bin tümen verirler size. Daha aşağısına en azından bu tarihte vermeyin paranızı). Diyeceklerim bunlar umarım faydam olur gidenlere.

  1. Merhaba Veysel Bey,

   Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için size çok teşekkür ederim. İran’a bir seyahat planlayan okurların ihtiyacı olan bilgilere detaylı bir şekilde değinmişsiniz emeğinize sağlık.

 29. Fatih bey, paylaşım için teşekkürler.
  Karavanla seyahat yapmayı planlıyoruz. Yardımı olacak dosyalarınıza talibim.

  1. Merhaba efendim,

   Ben bir İran vatandaşıyım ve İran’da yaşıyorum. Eğer bir sorunuz varsa veya yardıma ihtiyacınız olursa, hizmetinizdeyim.

   Saygılar

   1. Mehmet Can Türk

    Merhaba,

    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bu yaz sonunda İran’a gitmeyi düşünüyorum. Daha yeni karar verdim, detaylı araştırmayı daha sonra yapacağım. Size sormak isteyeceğim şeyler olabilir, skype kullanıyorsanız sorularımı oradan sorabilirim.

    Skype ismim: turk.mehmetcan

   2. Kevser Özaltın

    Biz eylül ayında İran’a gelmek istiyoruz oğlumla. İran’da araba kiralamak istiyoruz, günlüğü kaç liradır, şoförlü-şoförsüz. Temiz 3 yıldızlı otel fiyatları nedir? Yeme içme fiyatları nedir? Sabah kahvaltısında neler yenir fiyatı nedir? Akşam yemeklerinde neler yenir fiyatı nedir? Ülkenizde kendimizi güvende hissedebilir miyiz? 100 TL orada kaç lira yapar? Alışveriş için ucuz mudur? İpek kumaşlar, takılar, aksesuarlar ve hakiki bal bulabilir miyim ve fiyatı nedir? Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için.

   3. Güngör Uzunkaya

    Selam Mohsen,

    Beni facebook adresinde eklerseniz memnun olurum.

   4. Ben gelmeyi düşünüyorum İran’a yardımcı olur musunuz?

    1. Merhaba,

     Elbette yardımcı olabilirim. İran hakkında merak ettiklerinizi buraya yorum olarak yazınız. Size yardımcı olabilirim.

   5. Ahu Muhsin,

    Ben Arapça konuşmasını biliyorum. Orada Arapça konuşulur m? Birde bilgi verirsen iyi olur. Restoran açsam olur mu?

    1. Fakat Ahvaz ve Abadan şehirlerinde Arap bulunur ki sayısı azdır ama büyük ve turistik şehirlerde (Tahran, İsfahan, Şiraz, Meşhed ve Mazandaran ve) Arap bulamazsınız.

   6. Bir yıl Tahran’da bulunacağız ailemle ve kiralık evleri merak ediyorum. Fiyatları uygun mu, eşya nasıl olacak? Şimdiden teşekkür ederim.

 30. İtalyan pasaportu ile İran vizesini nasıl alabilirim? (İstanbul konsolosluğunda çok az bilgi verdiler), yani İstanbul’da ya da bildiğiniz online vize başvurusunda bulunabileceğim İran seyahat acentası var mı? 20-30 günlüğüne trenle gitmeyi düşünüyoruz, vizeyi alır almaz… Teşekkürler.

  1. Merhaba efendim,

   İran’a gitmek için vize ihtiyacınız yok ve sadece pasaport yeterdir. Ben bir İran vatandaşıyım ve İran’da yaşıyorum. Eğer bir sorunuz varsa veya yardıma ihtiyacınız olursa hizmetinizdeyim.

   Saygılar

 31. Selamlar. 18 Nisan-28 Nisan 2016 tarihleri arasında İran’da olacağım. Uçak biletleri tamam fakat otel rezervasyonlarını henüz yaptırmadım. Yazınızdan faydalandım. Daha da faydalanacağım. Bana da sözü edilen dosyaları gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

 32. Merhaba, yalnız bir kadın olarak İran’da seyahat etmek mümkün müdür? Sıkıntıları ne olabilir? Teşekkürler.

  1. Merhaba Nermin Hanım,

   İran öyle sanıldığı gibi tehlikeli bir ülke değil öncelikle bunu belirtmek isterim. Turistlere karşı bir ön yargıları yok. Birçok bayan arkadaşım gerek tek, gerekse iki kişi olarak İran’a gittiler 10 gün kadar gezip geldiler. Tabi İnternet de biraz araştırma yaptığınız taktirde birçok kadının İran’a gittiğini okuyor olacaksınız. Taciz, kapkaç gibi şeylerde söz konusu değildir. Malum ülkemizde İran’a karşı kırılmayan bir ön yargı var fakat gidip de dönenlerin bir kez daha gideceğim dediklerine şahit oluyoruz. Mutlaka İran’a gidin ve gezin. Muhteşem bir kültüre sahip yerinde görmenizi isterim. İran’a planlayacağınız seyahat için faydasını görecek birçok makalem mevcut. Konuları okuyabilir ve detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Başka sorularınız olduğu taktirde lütfen sorunuz.

   1. Çok teşekkür ederim. O bölgeye gitmişken mutlaka görülmeli dediğiniz yerler var mıdır? Bir de yazın gitmeyi düşünüyorum. Çok mu sıcak olur?

    1. Bir de Van’dan trenle gidilebileceğini duymuştum ama son dönemde sanırım terör nedeniyle tren çalışmıyor diye duydum. Sizce bu yöntem Van’ı da görmek adına güzel olur mu yoksa doğrudan Tahran’a uçmak mı mantıklı olur?

     1. Umuyoruz ki terör olayları hemen şimdi bitsin. Yaz ayına kadar olayların durulacağını dilersek elbette Van’dan tren ile Tebriz > Tahran hattını izleyebilirsiniz. Van’da meşhur serpme kahvaltı yapabilir, Akdamar Adasını gezebilir ve Muradiye Şelalesinin güzel görüntüsüne tanıklık edebilirsiniz.

    2. Merhaba Nermin Hanım,

     http://www.fatihyollarda.com/iran/ kategorisi altında detaylı 8 şehir gezi rehberini okuyabilir ve gezilecek tüm yerlere göre bir seyahat planlayabilirsiniz. Evet, yazın bir hayli sıcak oluyor. Özellikle öğlen vakitleri dikkat etmenizi öneririm.

     1. Çok teşekkür ederim Fatih Bey.

  2. Ben İran’da yaşayan bir Türküm ve Doğubayazıt’lıyım. İsterseniz whatsapp ya da viber yolu ile bana ulaşabilirsiniz. Size bilgi verebilirim. 00989106962319

  3. Merhaba efendim,

   Tek bir kadın İran’a gitmek istiyorsunuz olabilir ama ben bir İran’lı olarak tavsiye etmiyorum.

   Saygilar

 33. Lonely Planet’in PDF dökümanını rica ediyorum. Teşekkürler…

 34. Şadan İpektel

  Fatih Bey,

  İran gezi yazınızı okudum. Oğlumla birlikte ocak sonunda Tebriz’e uçup Tahran, İsfehan ve Yezd üzerinden Şiraz’a kadar 8 günlük bir gezi düşünüyorum. Mevsimin kış olması ve internet üzerinden otel rezervasyonu yapılamaması beni biraz tedirgin ediyor. Oralarda otel bulmakta zorluk çeker miyiz? Rica etsem geziyle ilgili belgeleri bana yollayabilir misiniz? Teşekkürler.

 35. Merhaba Fatih Bey,

  Öncelikle size teşekkür etmek isterim bu şekilde bilgilendirici bir yazı için. Sizden sormak istediğim şey TebrizTahranİsfahan gezisi düşünüyorum. Ticari olarak gideceğim. Oralarda rehber bulma şansım var mı acaba? Bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

 36. Fatih Bey teşekkürler yazınız için. Acaba dokümanları alma şansım var mıdır?

 37. Fatih Bey, verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ediyorum. Bu yazıları okuduktan sonra İran gezim için kafamdaki bütün soru işaretlerinin cevabını vermişsiniz ellerinize sağlık. Sizi takip etmeye devam edeceğim.

 38. Rica etsem belgeleri gönderir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

 39. Salam, saytınız yaxşıdı. Bilgiləri mənim mail adresime göndərə bilərsinizmi zəhmət olmassa.

 40. Mehmet Ali Tankal

  Fatih Bey,

  Ben eşimle İran gezisi düşünüyorum. Pasaport bile henüz çıkartmadım. Pasaport 6 aylık mı olsun. Birde minibüs ile gitmeyi düşünüyorum. Araç için neler gerekiyor ve araçla gitmem de sıkıntı olur mu? Zamanınız müsaitse mail göndererek detaylı bilgilendirirseniz çok memnun olurum. En az 1 ay gezmeyi düşünüyorum, selamlar. (Yaşım 60 ve genelde araçta veya çadır kurmayı düşünüyorum. 2016 nisan ayı için)

  1. Mehmet Ali Tankal

   Mailinizi ve ek bilgileri aldım çok teşekkür ederim.

  2. İyi akşamlar Mehmet Ali Bey,

   Ben de geçen nisanda araba ile gitmek istiyordum. Ancak nasip olmadı. Bu nisanda kısmet olursa düşünüyorum. Daha önce turla İran’a gittik ancak pek tatminkar olmadım. Bu nedenle araçla zaman sınırlaması olmadan gitmeyi düşünüyorum. Şayet zamanımız uyarsa birlikte gidebiliriz. Düşünürseniz haberinizi beklerim.

   Selamla,
   Recep Dalkır

 41. Fatih Bey merhaba,

  Ocak sonu ve Şubat başı Tahran, Meşhed, Yezd ve İsfahan gezisi düşünüyorum. Acaba mevsim açısından yanlış bir seçim mi? Baharda gitme şansım yok, yaz ise aşırı sıcak olacak. Sizin düşüncenizi almak isterim, teşekkürler.

  1. Merhaba Cem Bey,

   Ocak ve Şubat aylarında İran 13-17 derece dolaylarında değişiklik gösteriyor. Nadir yağış olsa da hava soğuk olacaktır. Yanınıza alacağınız kazak ve mont ikilisi ile oldukça keyifli bir İran gezisi yapabilirsiniz. Başka sorularınız olduğu taktirde yorumda bulunabilirsiniz.

   Keyifli geziler dilerim.

 42. İran’a günü birlik gidip gelmek istiyorum kendi aracimla. Nasıl ve ücreti ne kadar? Bana mail atar misin…

 43. Selam Fatih Bey,

  Çok faydalandım yazılardan sağ olun. Mümkün olursa dosyaları ben de rica edebilir miyim?

  Teşekkürler.

 44. Merhaba Fatih bey.

  Siteniz çok güzel, faydalı bilgiler için teşekkürler.

  Dokümanları bana da gönderirseniz sevinirim.

 45. Fatih bey siteniz çok güzel Bende dosyaları alabilir miyim?

 46. Merhaba Fatih bey dosyaları mail atarsanız sevinirim.

 47. Merhaba,

  Dosyalarınıza bende talibim. Özellikle Lonely Planet PDF.

 48. Merhaba Fatih bey

  Iran ile ilgili dosyaları acilen (11 Ekim 2015`de Iran gezim başlayacağından) bana da gönderirseniz sevinirim. 🙂

  Iran rotam; Tebriz, Tahran, Isfahan, Yezd ve Siraz…

  Tesekkürler

  1. Cok tesekkürler Fatih bey.

   Göndermis oldugunuz bilgilerden mutlaka faydalanacagim 🙂

   Selamlar & Saygilar

   Ertekin Özcan

  2. Ertekin bey ben de Ekim ayı içersinde İran seyahati planlıyorum. Programlarımız uyarsa yol arkadaşı olalım.

 49. Fatih Göktürk

  Merhaba dosyalara talibim. 🙂

 50. Fatih Bey merhabalar,

  Yazınızı henüz okudum. Haftaya yani 20 temmuz da İran’a gideceğim. Dosyaları bana da gönderir misiniz?

 51. Doğan Gündoğan

  Fatih Bey deneyimlerinizi paylaşmanız cok degerli. Günümüzde en pahalı şey tecrübe. Sizin bunu nakte dönüştürmeden insanlarla paylaşmanız çok anlamlı teşekürler. Bende dosyanızı rica edebilir miyim?

 52. Fatih bey yazınız için teşekkürler, ama İran’ın neredeyse yarısını bile gezmemişsiniz güneyde Yezd ve doğuda Meşhed mutlaka ziyaret edilmeli.

  1. Merhaba Zafer Bey,

   Rica ederim. Evet, haklısınız. İran’ın tamamını gezemedim. Yaklaşık 10 günlük bir seyahat yapmıştım. Fakat 20 Temmuz’da tekrar İran > Azerbaycan > Gürcistan > Ermenistan seyahatim var. Bu sefer Pakistan ve Afganistan sınır hattı boyunca ve diğer önemli şehirlerini gezme fırsatı bulacağım. Dönüşü daha detaylı, güncel bilgileri yine burada paylaşıyor olacağım.

 53. Selamlar,

  Yazı için teşekkürler, emeğinize sağlık. Dosyaları ben de rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

 54. Fatih bey, iyilik severliğiniz için çok teşekkür ederim. Nasipse biz de 3 arkadaş Ramazan Bayramından sonra kendi aracımızla İran gezisi yapmak istiyoruz. Van’dan başlayacağımız ve 1 hafta olarak düşündüğümüz seyahatimiz için tavsiyelerinizi almak isterim. Ayrıca dökümanları bana da gönderebilirseniz çok sevinirim. (mr_kalkan@hotmail.com)

  MOTAŞEKKİREM 🙂 KHAYLİ MAMNON
  خیلی ممنون

  1. Merhaba Murat Bey,

   Ben teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için. İyi yaparsınız, zira Ramazan Bayramı’nda İran pek çekilmiyor her yer kapalı oruç nedeniyle. 1 haftalık nasıl bir rota belirlediniz öncelikle? Dosyaları mail adresinize gönderdim, bilginize. Khoda Hafez 🙂

 55. Merhabalar Fatih Bey,

  İran için gezi notları ararken burada buldum kendimi paylaşımlarınız gerçekten güzel, sanırım iran ile ilgili oluşturduğunuz dosyalar mevcut bu dosyaları paylaşırsanız çok sevinirim. E-mail adresi sanırım görebiliyorsunuz. Size yeni gezilerinizde keyifli zaman geçirmenizi diliyorum.

  Teşekkürler

 56. Fatih bey yazınız için çok teşekkür ederim. Eylül ayının ilk haftasında gitmek istiyorum hava durumu gezmeye elverişli olur mu sizce? Bir diğer sorumda 1 TL kaç tümene tekabül etmekte. 🙂 Dosyaları mailime atarsanız çok sevinirim. 🙂

  1. Merhaba Turgut Bey,

   Ben teşekkür ederim, umarım faydalı olmuştur sizin için. Eylül ayı sıcakların yavaş yavaş düşüşe geçtiği dönemlerdir fakat ilk haftası olması itibari ile yine Ağustos sıcaklarını maksimum düzeyde hissedeceksiniz. İran parası değeri pek fazla yoktur ve çok dalgalanmaya maruz kalmakta. Dolayısıyla 1 TL = 1.200 – 1.400 aralığında muhtemelen bozduracaksınız. Dolar veya Euro ile ülkeye giriş yapmanızı tavsiye ederim.

  2. Kevser Özaltın

   Biz eylül ayında İran’a gelmek istiyoruz oğlumla. İran’da araba kiralamak istiyoruz, günlüğü kaç liradır, şoförlü-şoförsüz. Temiz 3 yıldızlı otel fiyatları nedir? Yeme içme fiyatları nedir? Sabah kahvaltısında neler yenir fiyatı nedir? Akşam yemeklerinde neler yenir fiyatı nedir? Ülkenizde kendimizi güvende hissedebilir miyiz? 100 TL orada kaç lira yapar? Alışveriş için ucuz mudur? İpek kumaşlar, takılar, aksesuarlar ve hakiki bal bulabilir miyim ve fiyatı nedir? Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için.

 57. Ramazan bitiminde ağustos ayının ortalarına doğru ilk yurtdışı deneyimimi İran’a yapmaya düşünüyorum. Gezginlik ateşi ile resmen yanıyorum elinizdeki İran dökümanları alabilir miyim? hikmet_172@hotmail.com

  1. Hikmet Bey Merhaba,

   Sizi o aylarda çok sıcaklar bekliyor. Fakat bu gezginlik ruhuna engel olamaz. Keyif alacağınız bir seyahat olacağından hiç şüphem yok. Şimdiden keyifli seyahatler dilerim. Dosyaları mail adresinize gönderdim, bilginize.

 58. Merhaba arkadaşlar,

  Ben İran seyahatimi 22 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Tahran, Şiraz, Yazd, İsfahan, Tahran, Tebriz, Hoy, Van ve İstanbul rotasını çizerek yaptım ve gayet memnun kalarak Türkiye’ye döndüm. Gidecek arkadaşlara tavsiyem fazla düşünmeden hemen gitsinler:) İnsanları insan gibi insan, öğrendiğim en önemli şeylerden bir tanesi bizim Türklerin misafirperverlikleri İranlıların yanında hikaye olarak kaldığı… Muhteşem ve unutulmaz anılar ile Türkiye’ye geldim.

  Güncel fiyat bilgisi almak isteyen arkadaşların bilgisi olması mahiyetinde;

  İstanbul- Tahran FLYPGS Uçus Bileti 212 Tl (3 Saat )
  Tahran – Şiraz İran ASEMAN Uçuş Bileti 50 $ (1,5 Saat )
  Şiraz – Yazd Hamsafar VİP Otobüs Bileti 22 Bin Tümen (5 Saat )
  Yazd İsfahan Hamsafar Vip Otobüs Bileti 20 Bin Tümen (4 Saat )
  İsfahan Tahran Hamsafar Vip Otobüs Bileti 22,5 Bin Tümen (5 Saat)
  Tahran Tebriz Hamsafar Vip Otobüs Bileti 38 Bin Tümen (8 Saat)
  Tebriz HOY Vip Değil Otobüs Bileti 7.500 Tümen (3 Saat)
  Hoy Van Sınır Taksi Ücreti 30 Bin Tümen (1,5 Saat)

  Tahran Havaalanı şehir merkezi 65.000 Tümen fix fiyat nere gidersen aynı gece 4 de otobüs yok şehir merkezine.

  Şiraz Havaalanı Merkez 15.000 Tümen
  Yazd Otobüs Terminali Şehir Merkezi 8000 Tümen
  İsfahan Otobüs Terminali Şehir Merkezi 10.000 Tümen
  Tahran da Toplu Taşıma ve Metroyu Tavsiye ederiz
  Tebriz ehir Merkezi 10. 000 Tümen

  Persapolis 07:30 13:00 Arası Yarım Gün 150 KM Yol Taksi ücreti 50.000 Tümen
  Şiraz Yarım Gün ( Hafızın Türbesi, Sadinin Türbesi, İrem Bağları, Kuran Kapısı) 4-5 Saatlik Program 40 Bin Tümen Ödedim.

  Otel yaklaşık 2 Kişi İçin 35-45 Dolar arası ödedik. Kahvaltı dahil WC banyosu olan oteller.

  İnşallah bilgiler arkadaşların işini görür.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Hoş geldiniz. Güzel bir rota ve keyifli bir gezi deneyimi yaşamışsınız. İran’ın ne kadar misafirperver bir ülke olduğunu fark etmeniz gayet sevindirici. Çok değerli bilgiler verdiniz. Sizden sonra gidecek olanlara da faydalı güncel fiyat bilgileri. Teşekkür ederim paylaşımınız için.

   1. Merhaba Fatih Bey,

    Ben Azita İran Tahran’da yaşıyorum. Çogu Türk arkadaslarım İstanbul’dan bana misafir oldular ve çok güzel vakit geçirdik. Tahran’da, Tebriz’de ve Erdebil’de eğer burda gelenler için bir yardımım dokunursa sevinirim. Güzel ülkeme Türkiye güzel insanları da görsün isterim. Saygılar…

    1. Merhaba,

     Misafirperverliğiniz için teşekkürler. Tekrar Tahran’a yolumuz düşerse mutlaka görüşüp bir şeyler içmek ve sohbet etmek isterim…

    2. Kevser Özaltın

     Selam Azita,

     Türkiye’den gelen kişileri siz mi gezdiriyorsunuz? Nerede kalacağız, araç ne olacak ve İran’ın gezilecek yerlerini gezdirebilir misiniz? 10 günlüğüne İran’a seyahat düşünüyorum yetişkin oğlumla. Vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

  2. Ahmet Bey çok faydalı bilgiler paylaştınız. Ellerinize sağlık. Kaldığınız otellerle alakalı bilgi paylaşmanız mümkün mü acaba?

 59. Fatih Bey iyi akşamlar,

  Yukarıdan aşağı bütün yazıları okudum. Bu yardımseverliğiniz için sizi kutluyorum. İki yıl önce bir haftalığına turla İran’a gittim. Fakat benim için yeterli olmadı. Temmuz veya ekimde zaman sınırı olmadan kendi aracımla tekrar gitmek istiyorum. Bilgi deneyimlerinizi içeren dosyaları bana da gönderirseniz mutlu etmiş olursunuz.

  Selamlar,sevgiler

  1. Merhaba Recep Bey,

   Çok teşekkür ederim. Tur şirketleri tonla para alıp kısır bir rota üzerinde hep gezdirirler. Her zaman bireysel gezmek daha ekonomik ve özgür bir gezi deneyimi sağlar. Yeni yapacağınız İran seyahatinde ülkenin kültürüne eminim doyacaksınızdır. Mail adresinize talep ettiğiniz dosyaları gönderdim, bilginize.

   İyi seyahatler dilerim.

   1. Dosyalar ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ümit ediyorum söyledikleriniz gibi bir seyahat yaparım. Tekrar görüşmek dileğiyle tekrar teşekkür ederim.

   2. Merhaba Fatih Bey,

    Rica etsem bana da Tahran’da uygun fiyatlı otel söyler misiniz? Birde sınır kapısında otel rezervasyonu sorulduğunu duydum bu doğru mu?

    1. Merhaba Köksal Bey,

     Tahran’da; Marmar Otel, Alborz Otel, Arman Otel, Eram Otelleri araştırın. Umuyorum bütçenize göre uygun konaklama yerleridir. Sınır kapısında herhangi bir otel rezervasyon bilgisi istenmiyor. Pasaportunuza İran’a giriş kaşesini vurup hoş geldiniz diyorlar. Gönül rahatlığı ile İran’a karadan giriş yapabilirsiniz.

     Başka sorularınız olursa mutlaka yazınız, size yardımcı olacağım.

 60. Merhaba. Faydalı bilgiler edindim buradan. Teşekkürler. Elinizde bulunan İran ile ilgili belgeleri bana da gönderebilir misiniz?

  1. Ben de alabilir miyim?

 61. Selamlar,

  Ben İran’a gezmekten çok ticaret amaçlı gitmek istiyorum. Alabileceklerim ve satabileceklerim konusunda gözlem yapmayı çok isterim. Seyahatle ilgili dökümanları bana da gönderir misiniz? Birde nereden başlamalıyım sizce bir öneriniz olursa çok sevinirim…

  1. Merhaba Taha Bey,

   Markanıza ait web sitesini inceledim fakat İran daha çok tekstil ürünleri üzerine bir ülke. Siz tabi ki gözlem yapmak için mutlaka başkent Tahran’a öncelikle uğramalısınız daha sonra Tebriz çarşılarını dolaşabilirsiniz. Tahran’ın büyüklüğü ve farklı sektörlere olan pazarları sizi tatmin edecektir. Tebriz ise, Türkçe’nin konuşulduğu bir şehir orada da dolaşabilir araştırmalar yapabilirsiniz. Gezmek için ise Şiraz > İsfahan > Tahran > Tebriz yapabilirsiniz.

 62. Merhaba Fatih! Ben de İran’a doğru bir yolculuk planlıyorum şu sıralar. Dökümanları bana da gönderir misin? Sevgiler…

 63. İran’a gitmek istiyorum, özellikle konaklama ile ilgili Lonely Planet bilgilerini satanistyiyenmanyakkedi@yahoo.com adresine gönderebilir misin?

 64. Osman01demir@hotmail.com mayıs ayında İran turuna çıkacağım. Dökümalarınız işime yarayacağını düşünüyorum. Elinizde mevcutsa dökümanlarınızdan faydalanmak isterim.

 65. Hocam İran Tahran’da otel fiyatları ne durumda? Bende ağustosta gitmeyi düşünüyorum.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Tahran Hostel: Ferdowsi Caddesi üzerinde yaz sezonu 40.000 Tümen
   Hotel Hafez: Ferdowsi Caddesi, T.C Konsolosluğu 100 metre ileride kalıyor 40-50$ arasında fiyatları. Resepsiyonda Azeri Türk İbrahim adında bir görevli var tabi çalışıyorsa halen ufak bir pazarlıkla 35$ seviyesine indirebilirsiniz ücreti.

   1. Geçen hafta döndüm 15 gün İran’da kaldım. Tebriz, Şiraz ve İsfahan otelleri ucuz sayılır çok da güzeller. Tahran en pahalısı şu anda Ferdowsideki otel ve diğer benzerleri tek de gitseniz 92 dolar fiyat çekiyor. Şiraz hotel Arianna 35 dolar, İsfahan Safavi hotel 50-60 dolar arası. Bir dolar 3.300 tümen. Bilginiz olsun… Bu mevsim en sıcağı… Nisan ve mayıs ideal. Isı 40 derece civarıydı.

    1. Merhaba Murat Bey,

     Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. 🙂 Umarım seyahatiniz keyifli geçmiştir. Haklısınız, turizm sezonu açıldı ve konaklama fiyatları tavan yaptı. Dolar kuru pekte bir değişim görmemiş aynı seviyelerde. Sıcaklar evet başladı. Deneyimlerinizi, sizden sonra gideceklere faydası olması açısından paylaşmak isterseniz her zaman yazabilirsiniz.

 66. Merhaba,

  İran’a gelmek isteyen arkadaşlar altta yazılan adreslerden ulaşabilir elimizden geleni kadar yardımcı oluruz.

  Tebrız-Iran

  https[://]www.tabrizoffroad[.]com
  https[://]www.facebook[.]com/groups/TabrizOffRoad/

 67. Fatih Bey, İran hakkındaki yazınızı büyük bir ilgi ile okudum. İran’a gitmeyi o coğrafyayı gezmeyi ve Fars kültürünü tanımayı uzun zamandır düşünüyordum. Bu yazınız emin olun ki İran’a gitme konusunda beni ve arkadaşımı olumlu yönde çok etkiledi. Bir engel çıkmazsa karsımıza nisan ayında İran’da olacağız. Yazdıklarınız için teşekkürler. Bundan sonraki gezilerinizde yolunuz açık olsun. 🙂

  1. Fatih Bey bu pazar İran’a Tebriz, Tahran ve Şiraz’a gideceğim. Dökümanlarınızı bana gönderebilir misiniz?

 68. Tebrik ederim Fatih bey cok guzel anlatmışsınız İran’ı. Ben de uzun zamandır gitmeyi istiyordum ve nihayet mart 2015 nevruzda İran’da olacağım. İran’la ilgili her türlü bilgiye ihtiyaç var. Göndereceğiniz her şey için şimdiden teşekkür ederim.

  İyi günler,

  Hasan Durmaz

 69. Selam, ben de haziranda gitmeyi düşünüyorum. İran ile ilgili dosyaları gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

 70. Bir ülke bu kadar anlatılabilir ancak. Gitmeden gitmiş gibi oldum. Teşekkürler. Bana da İran’la ilgili dokümanları gönderebilir misiniz?

 71. Muhammed İkbal Çakmak

  Biz de arkadaşımla İran gezisine çıkmayı düşünüyoruz en kısa zamanda. Rica etsem o dosyaları ben de alabilir miyim? Kolay gelsin..

 72. Merhaba Fatih bey. Blog yazısı kısa gibi gözükse de bence gayet doyurucu. Bende Şubat 15-20 arası Tahran Tebriz ve Şiraz düşünüyorum sizce hava nasıl olur? Acaba İran hakkında belgeleri mail adresime gönderebilir misiniz?

  Teşekkürler

 73. Nuh Bey ve Evren Bey aynı tarih aralığında gideceğiz sanırım İnşallah karşılaşırız… 🙂

 74. Çok açıklayıcı bilgiler mevcut, ellerinize sağlık. Nisan sonu gidip Mayıs başında dönmeyi düşünüyorum ben de. Rica etsem belgeleri yollayabilir misiniz?

 75. Necdet Özkaraaslan

  Yazınızı birkaç defa okudum. Teşekkürler bilgiler için. Bahsettiğiniz dokümanları bana da gönderirseniz sevinirim. Zira 3 Mayıs’ta 10 gün için oralarda olacağım.

 76. Evren Çetiner

  Merhaba. Ben de biletimi aldim, nisan sonu gidecegim. Rica etsem bana da mail atar misiniz?

  1. Bende 22 Nisan da 10 gün için bir plan yaptım ve biletimi aldım. Nasipse 23 Nisan Tahrandayım . siz ne zaman gideceksiniz ? İstanbul -Tahran-Yazd-Şiraz-İsfahan-Tahran- Tebriz-Urmiye- Van rotasını takip etmeyi düşünüyorum.

 77. Ellerinize Sağlık Fatih Bey,, Çok faydalı bilgiler için.

 78. Fatih kardeş verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Zahmet olmazsa eğer İran ile ilgili bahsettiğiniz dokümanları bana da ulaştırabilir misiniz?

 79. Sevil Türkoğlu

  Sizi önce tebrik ederim. Sayfanızı internette gezinirken tesadüfen buldum ilgimi çektiniz çünkü bende gezmeyi, görmeyi ve seyahat etmeyi seven biriyim yaşım 57 olmasına rağmen. Gördüklerinizi, bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Yukarıda ufak bir şiir gibi yazınızı helede çok beğendim size sağlık, başarı ve daha nice seyahatler dilerim.

 80. Blogunuzu yeni farkettim. 🙂 iyi ki de farketmişim. Bu yazının iyi bir rehber olabileceğini düşünüyorum, LP gezi rehberi ve haritaları da gönderebilirseniz mutluluğum daha da artacak. Teşekkürler 🙂

  1. Seyahat cesaret istiyor sizi hayranlıkla kutluyorum. Bense arkadaşlarım tarafından masa üstü gezgini olarak dalgaya alınır oldum. Geçen yazdan beri İran’ı inceliyorum ve özellikle orjinalliğinin bozulmamış olduğunu ve insanlarının cana yakınlığını merak ediyorum. İnsanların yaklaşımları hakkında analiz vermemişsiniz veya ben bulamadım. Kalacak yer bilgisi ve rehberim olacak bilgiler gönderebilir misiniz? Bir de uçak bileti otobüs biletlerinin satıldığı yerlerde camlarda asılmıştı ve 70-80 dolar yazıyordu. Onları niçin kullanmadınız? Teşekkürler.

   1. Merhaba Yüksel Bey,

    Öncelikle teşekkür ederim. Dalgaya alınacak bir durum söz konusu değil her şey sadece bir adım atmakla başlar. Sizin bu adımı atabileceğinize yürekten inanıyorum. İran, öncelikle ön yargıları kıran bir ülke. Ülke olarak ne yazık ki İran’a pek iyi gözle bakmıyoruz. Yaşam tarzları ve insanları hakkında bilgi vermiştim aslında gözünüzden kaçmış olabilir -ki tekrar söyleyebilirim İran insanları samimi, misafirperver ve güvenilir insanlardır. Türk olduğunuzu öğrenenler muhakkak evlerine davet etmek isteyeceklerdir. İran seyahati için mevcut olan dosyaları mail adresinize gönderdim. Türkiye’den İran’a olan ulaşım yazılarını konuda belirttim, fiyat olarak ise sadece otobüs bilet fiyatlarını, uçakların ise seferlerini yazdım. Dikkatiniz ve ilginiz için teşekkür ederim. İran gezi rehberi, konusu sürekli güncellenecektir, bilginize.

    Saygı, sevgilerimle.

   2. Yüksel Bey,

    Hiç tanımadığım akşam Azadi parkında tanıştığımız Zehra ve abisi bizi Persapolis’i gezdirdiler ve Babası ve ailesi bizi akşam yemeğine davet ettiler.. (Bizde klasik bir İran evi görelim diye Gittik) 🙂

    Tahran’da ve Tebriz’de hep evlerde misafir kaldık. Çok cana yakın değiller.. Gereğinden fazla cana yakın ve misafirperverler. İnsanları çok kibar ve kadına bakış açıları bizlerden Daha narin ve zarif…

 81. Fatih bey gerçekten harika bir derleme olmuş içimde zaten İran hakkında daha önceki paylaşımlarınızla bende gezme ruhu uyandırmıştınız bu paylaşımla resmen biletimi kestiniz. Hayırlısıyla cumartesi yola çıkacağım sizden ricam bahsetmiş olduğunuz İran haritalarını facebook üzerinden özel mesajla iletebilir misiniz? Adresim: https[://]www.facebook.com/ykutlu55 Saygılar…

 82. İran hakkında güzel derlenmiş bir yazı dizisi. Paylaşım için teşekkürler Fatih…

 83. Barış Evrüke

  Sonunda tamamlanmış. 🙂 Eline sağlık, hepimiz için çok iyi bir kaynak olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2017 Tüm hakları saklıdır. Maldivler Turu | Phuket Turu | Balayı Turları | Yasal Uyarılar | Gizlilik İlkesi | Gezi Rehberi | Site Haritası |