Tebriz, Tahran ve İsfahan Seyahati İçin Hazırlıklar

İran seyahati hazırlıklarım şu sıralar gayet keyifli geçmekte. 26 Temmuz – 03 Ağustos tarihleri arasında yapacağım otobüs ile İran seyahati yaklaştıkça her geçen gün tatlı bir heyecan sarmakta tüm bedenimi. Bu harika bir şey gerçekten. Gerek seyahat araştırmaları gerekse rota hazırlamak insana mutluluk ve tatlı bir heyecan katmakta.

İran seyahati kararımı Mart ayında vermiştim. 2013 Haziran – Temmuz aylarını kapsayan Türkiye turu sırasında Doğubayazıt yolundan İran’a bir selam verip en kısa zamanda geleceğimi söyledim. Çok yaklaşmıştım İran’a ve yol üzerindeki İran yol ayrımı tabelalarını görünce derin bir iç çektiğimi hatırlıyorum.

Neden Avrupa değil de Ortadoğu?

Maceraya aşırı tutku ile bağlı biriyim. Batı aşığı bir insan değilim. Yıkık dökük, harabe yerler, arka sokaklar, yoksulluğun tablosu, bakir ve kurak yerleri çocukluğumdan beri merak etmişimdir. Savaş bölgeleri, aşa, sevgiye, bir çift tatlı söze muhtaç coğrafyaları merak eder ve yaşamlarına tanık olmak için sabırsızlanır dururum. Dedim ya macerayı seviyorum. Seyahat etmek, özellikle benim gibi tek seyahat etmek cesaret gerektiren bir iş. Hatta en büyük hayallerimden birisidir bir gün olabilir miyim bilemem fakat savaş fotoğrafçılığı yapmak. O yıkık dökük binaların, ara sokakların arasından koşmak, soluk soluğa etrafın fotoğrafını çekmek. Eh! Doğal olarak tahmin ettiğiniz gibi; Orta doğu gibi tehlikeli bölgeler beni kendine çeken ülkeler olarak düşünebiliriz. Ben bu hakkımı şimdilik komşuları gezerek kullanıyorum. Türkiye’nin komşusu İran’a otobüs ile seyahat. Bu gerçekten heyecan verici! Belki bir sonraki seyahatim Irak ya da İsrail ile Suriye’nin ortasında bir gül bahçesi gibi açan Lübnan (Beyrut) olur. Orta doğuya bir süre devam yani…

Evet, özellikle çevremden tatlı bir tepki aldım. Neden İran, İran tehlikeli mi, İran güvenli mi? Şeriat kuralları var, rahat gezemezsin ve çok sıcak zamanda gidiyorsun gibi söylemlerde bulundular.

Haklılar da… Sıcaklığı bir kenara bırakalım, bu beni elbette etkileyecektir ama seyahatimin önüne geçecek değil. Tehlikeli mi? Hayır, İran güvenli bir ülke. Özellikle son yönetim değişikliğinden sonra modern bir yapıya büründü ve değişime de devam ediyor. Pekâlâ, şeriat kuralları halen devam ediyor olabilir. Bu demek değildir ki ben aykırı bir şey yapacağım ya da mollaların, bayanların fotoğraflarını çekeceğim de tepki/ceza alacağım. İran halkı Türkleri çok seviyor. Tebriz’de Azeri Türkçesi konuşulmakta, Tahran ve İsfahan’da fars dili konuşulsa da Türk olmanız karşı tarafta olumlu bir intiba zaten bırakmakta.

İran Seyahati Hazırlıklarımda Neler Yaptım

Mart ayında ön bir araştırma yaptım yüzeysel olarak. Uçak biletlerini sorgulamadım ve konaklama içinde her hangi bir araştırma içerisine girmemiştim. Aslında mart ve nisan ayları yüzeysel bir araştırma içerisinde geçti. Mayıs sonlarına doğru artık sıkı bir İran gezisi hakkında bilgileri araştırma süreci ile geçti. Daha önceden İran’a gitmiş birçok blog sahiplerinin makalelerini okudum. Özellikle İran duayeni Zafer Bozkaya ile İnternet yazışmalarımızda bana bulunduğu yardımlarından dolayı teşekkür ederim. Bora ağabey ile Ümraniye’de bir cafe de görüşerek kendi İran seyahati tecrübelerini aktarmasından dolayı kendilerine de teşekkür ediyorum. Son teşekkür ise, telefonda görüşerek bana İran hakkında bilgi aktaran Erdem Gürses’e.

iran-rotasi-hazirligi

Rota hazırdı; Tebriz, Tahran ve İsfahan… Pekâlâ, uçak biletine sıra geldi. Ben İnternet üzerinden çevrimiçi bilet karşılaştırma sitelerinden arama yaparak promosyonlu THY ile 375 TL Tebriz’e biletimi bulmuştum. 1 gün geçti, 2 gün geçti, 1 hafta geçti almadım. Üşendim! Siz siz olun uygun fiyata bilet bulduğunuz an plan yaptığınız tarihe de uyuyorsa hemen alın. Ben üşendim ve almadım sonra alırım diye. Biletimi almak için tekrar arama yaptığımda ne göreyim? Promosyonda olan bilet alınmış ve en ucuz bilet 650 TL’a çıkmıştı. Üzerine soğuk bir su içtik tabi ki… Kendi hatamın kurbanı oldum. Dolayısıyla tek seçenek uçaktan sonra en hızlı ulaşım aracı olan otobüs ile İran seyahati. Tahran tur otobüs firmasından 40$’a Tahran’a biletimi aldım. 35$ olan İstanbul-Tebriz-Tahran bilet ücreti ramazan ayının da yaklaşması ile 40$’a çıkmıştı. Bayrama 3-5 gün kala bu fiyat 65$’ı bulmakta. Siz şuan bu yazıyı okurken otobüste yer kalmamış ya da son bir kaç koltuk 60-65$ aralığında satılıyordur. Ramazan bayramı ya da Kurban bayramı tatillerinde otobüs ile İran seyahati düşünenler bayrama en az 2 hafta kala biletlerini almaları tavsiye olunur. Ayrıca belirtmek gerekirse; öyle bilet rezervasyon olayı da yok. Siz örneğin 5 numaralı koltuğu rezerve ettiğinizde ertesi gün firma o koltuğu bir başkasına satabiliyor. Yani parayı önce kim verirse o istediği koltuğu kapıyor.

Ben, 26 Temmuz’da Laleli’den saat 13:00 itibari ile Tahran’a hareket edeceğim. Sözde firmanın dediğine göre 33 saat. Ben inanmıyorum. Bayram yoğunluğunu da hesaba katar ve Gürbulak sınır kapısında da bekletilirsek bu süre 35-36 saate çıkacaktır.

Eh! Tek dezavantaj bu yol süreci olacak fakat otobüs vip 2+1 olarak yolcu taşıyor. Klimaları mevcut, suit bir otobüs, koltukları ise gayet rahat.

Uzun yolculuk olacak. Bana bol bol malzeme çıkacak ve hatta macerayı üst düzey yaşayacağım. En çok sevindiğim olay ise İran yerel vatandaşları ile seyahat edeceğim.

Otobüs ile İran Seyahati

Sonuç olarak; otobüs ile İran seyahati masraflarım sadece bilet fiyatım olan 40$. Araştırmalarıma göre kimileri TL bozdurun diyor, kimileri ise $ kuru üzerinden Riyal’e çevirin paralarınızı diyor. Ben bir miktar $ ve bir miktar TL ile ülkeye giriş yapacağım. İran ekonomik anlamda ucuz bir ülke.

29 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhabalar,

   18 martta Ağrı’ya uçuş yaparak Gürbulak sınırından geçerek İran’a geçmeyi planlıyorum. Gittiğim tarih İran’ın nevruz bayramına denk gelmektedir. Sizden ricam giderken benim ne gibi önlemler almam gerekir İran’da 7 gün kalacağım. Neler tavsiye edersiniz? Şimdiden çok çok teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyor olacağım.

 1. Selam Fatih Bey,

  Merbaba benim bir sorum olacaktı. Ben Şanlıurfa’da yaşıyorum. Ben İran’a gitmeyi düşünüyorum. Benim bir kız arkadaşım var ve evlenmeyi düşünüyorum. Ben 1 ay falan kalmayı düşünüyorum onun evinde. Peki İran için bir sorun olur mu ve gitmem için ne kadar paramı goturmem lazım? Tabi ki hepsini biliyorm İslami yer elbette el ele dolaşmayacağız. Sadece bilgi almak istiyorum, ücret ne kadar gider ve bir sorun olur mu? Lütfen yardım edin.

  • Merhaba Seyid Bey,

   Normal şartlarda evli değilseniz İran’lı bir kadının evinde kalmanız yasaktır ve bu durum İran polisi tarafından öğrenildiği taktirde tatsız olaylar ile karşılaşabilirsiniz. Ne kadar para götüreceğiniz sizin orada nasıl yaşayacağınıza ve ne tür harcamalar yapacağınıza bağlı. 3-4 bin TL İran şartlarında günlük yaşam için size yetecektir diye düşünüyorum.

   Başka sorularınız olursa yazabilirsiniz.

 2. Merhaba Fatih Bey,

  Ben Ocak ya da Aralık ayı içerisinde Tahran’a bir arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum. Gaziantep de oturuyorum. Otobüs ile gitmek bana daha cazip geliyor gezi için. Sadece pasaport ile mi gidiliyor? Orada bir hafta on gün kalmayı düşünüyorum. Uygun otel veya apart kolayca bulabilir miyim? Türk lirası veya dolar ile mi gideyim sorun olur mu bilmiyorum. Tek kişiyim bana bir fikirde bulunursanız çok sevinirim.

  • Merhaba Cevdet Bey,

   T.C Vatandaşlarına İran 90 gün süre ile vizesizdir. Dolayısıyla sadece pasaportunuz ile gidebilirsiniz. Tahran başkent ve İran’ın en büyük şehri olmasından dolayı her bütçeye uygun otel veya apart otel bulabilirsiniz. İran’a dolar veya euro ile gitmenizi tavsiye ederim. Türk lirası, Tümen karşısında pek değerli değil. Yola çıkana kadar sormanız gereken başka sorular olursa buraya yazabilirsiniz. Size yardımcı olabilirim.

   Şimdiden keyifli seyahatler dilerim.

 3. Fatih Bey merhaba,

  Eşimle Kasım başı gibi İran seyahati planlıyoruz uygun mudur? Soğuk mu olur ve otobüsle gitmek güvenli mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Rıza Bey,

   Kasım ayında İran’ın kuzeyi yani Tebriz ve sınırımıza yakın yerleşim yerleri başta olmak üzere başkent Tahran bir hayli soğuk olur. Fakat İsfahan ve aşağı güney şehirlere indikçe mevsim normallerinin üzerinde 20+ derece sıcaklık olur. Siz yanınıza mutlaka kışlık elbiseler götürün.

   Otobüsle gitmek elbette güvenlidir fakat biraz yorucudur. Ayrıca sınır kapısında 2-3 saat bekleme yapıyorlar. Bunları dikkate alarak seyahatinizi planlayın.

   İran’a gitmeden önce başka sorularınız olursa her zaman buraya yazabilirsiniz. Size yardımcı olabilirim.

   Keyifli seyahatler dilerim.

   • Fatih Bey cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

    Tebriz, Tahran, İsfahan, Şiraz ve Yezd’e ikişer gün yeterli mi? Meşhed dahil edilmeli mi? Bir de Tebriz önce mi ya da dönüşte mi uğranmalı? 2 kişi 1100 dolar yeterli mi? Zahmet veriyoruz kusura bakma kardeşim

    Selamlar…

    • Merhaba Rıza Bey,

     Tebriz, Tahran, İsfahan ve Şiraz’a ikişer gün yeterli. Yezd’e sabahın ilk saatleri ineceğinizi düşünürsek bence akşama kadar Yezd’i bitirebilirsiniz. Ve Yezd’e 1 gün bile yetecektir. Fakar her şehre ikişer gün gezinizde maksimum düzeyde keyif almanızı sağlayacaktır. Meşhed çok uzak kalıyor. Eğer 10 günlük bir seyahat planlıyorsanız Meşhed’de dahil edilebilir rotaya. Lüks otellerde konaklamayı düşünmüyorsanız 1100 dolar yeterli. Tabi dönüşünüzü de yine otobüsle yapacaksınız değil mi? Yoksa gidiş-dönüş biletleri hariç mi bu verdiğiniz rakam?

     Ne zahmeti estağfurullah. İran’a gitmeden ne merak ediyorsanız lütfen buraya yorum yazarak sorunuz. Size yardımcı olmak için buradayım ben.

     Selamlar…

 4. Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Son 3 yıldır Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Sırbistan’ı gezdikten sonra aniden İran’ı ziyaret etme isteği oluştu. Özellikle Tebriz ve İsfahan’ı merak ediyorum. Blogunuz gerçekten çok bilgilendirici olmuş. Başlangıcın bir üstü seviyede İngilizcem var. Sizce İran’da bu seviye işimi görür mü acaba?

  • Merhaba Cem Bey,

   Başlangıç üstü bir seviye ile İran’ın turistik şehir ve noktalarında rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Couchsurfing ile konaklama deneyimi yaşasanız bile iletişimi dert etmeyin. Bir şekilde anlaşılıyor zaten. Ayrıca Farsça temel günlük konuşmalardan en azından 20-30 kelime yanınıza not almanızı tavsiye ederim.

 5. Merhabalar,

  Şu an Asya kıtasını geziyorum. Türkiye’ye dönmeden İran yapmayı planlıyorum hatta bileti aldım. Biraz konaklama zor olacak galiba kurban bayramına geliyor tarihler 9 Eylül de Tahran’da olacağım. Sonrasında karayolu ile Türkiye. Zaman kısıtlamam yok ama 10 günde sizce nereleri görmeliyim. İran loneyl planet pdfini bana da mail atarsanız sevinirim.

  • Merhaba Emir,

   Tahran 2, Kum 1, Kaşhan 1, İsfahan 2 veya 3, Şiraz 2 ve Yazd 1 veya 2 gün olarak planlayabilirsin. Bu şehirlere yönelik detaylı bilgiler blogda mevcut. Gezilecek yerler, ulaşım vb. bilgilere erişebilirsin ilgili şehir yazılarında. LP dosyasını mail adresine gönderdim.

   Keyifli seyahatler.

 6. Merhaba Fatih Bey,

  26-31 Ağustos tarihlerinde İran’da bulunacağım, paranın alım gücünü tam olarak tespit edemedim, örneğin 250.000 Tümen İran şartlarında iyi bir miktar mı?

  • Merhaba Faruk Bey,

   250.000 Tümen İran şartlarında iyi bir bütçe. Fakat yeme içme, konaklama, ulaşım gibi ihtiyaçlarınızı karşılamanız sonrası bu miktar sizi ancak 3 gün idare edebilir. Başka sorularınız olduğu taktirde her zaman yorumda bulunabilirsiniz.

 7. Merhabalar Fatih bey,

  İran Lonely Planet PDF ini bana atabilir misiniz? 26 Ağustos-4 Eylül arası bir gezi planlıyorum, gezmek için net olarak 6 günüm olacak. Şehir olarak Tahran, Kaşhan, İsfahan ve Yezd’e gitmeyi planlıyorum. Bu süre zarfı içinde nerelere kesinlikle gitmemi önerirsiniz? Selamlar…

  • Merhaba Elif hanım,

   Mail adresinize ilgili dosyaları gönderdim. 6 gün bu rota için yeterli bir süre değil. Özellikle başkent Tahran çok büyük, trafiği karışık ve gezilecek yerleri de birbirine hayli uzaktır. Dilerseniz Tahran’ı bir başka seyahatinize saklayın derim. Kaşhan (1), İsfahan (2), Yazd (1) olarak planlayabilir kalan 2 günü ise şehirlerarası ulaşımınıza verebilirsiniz.

   Kaşhan, İsfahan ve Yazd hakkında yazdığım makalelerde gezilecek yerleri, ulaşım ve adreslerini bulabilirsiniz. İlgili yerler mutlaka o şehrin görülmesi gereken noktalarıdır.

   Başka sorularınız olduğu taktirde yazabilirsiniz.

   Keyifli geziler dilerim.

 8. Fatih Bey merhaba,

  Eylül ekim ayları uygun olur kanaatindeyim. Ancak Erivan üzerinden gelip Tebriz Tahran üzerinden Hazar Denizine gitmek istiyorum. Ancak uygun bir rota mıdır?

  • Merhaba Yusuf Bey,

   Evet, Eylül ve Ekim ayları çok ideal İran gezisi için. Gayet uygun bir rota elbette. Bandar Anzali’den başlayıp Bandar Torkaman’a sahil şeridinden güzel bir seyahat planlayabilirsiniz.

 9. Sömestr dönemi yani ocak sonu şubat başı 8-10 günlük bir İran Gezisi nasıl olur? Hava elverişli olur mu? Bir de 10 günlük bir İran planı yaparsam hangi şehirleri ve kaç gün olmak üzere plan yapmalıyım? Bana güzergahı ve günüyle beraber önerilerinizi yapabilir misiniz? Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Ocak ve Şubat aylarında İran, Türkiye hava durumu dolaylarında seyretmektedir. -2, -3 derece oynama vardır. Tabi bu gezmenize mani olacak bir çetin kış değil elbette. 10 günlük İran seyahati gayet makul bir süre. Tebriz (1), Tahran (2), Qum (1), İsfahan (2), Şiraz (2), Yezd (1) şeklinde bir seyahat planlayabilirsiniz.

 10. Fatih Bey selamlar,

  Öncelikle deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler, çok faydası oluyor gerçekten. Benim sorum iklimle ilgili olacak. Temmuz 20-30 arası bir İran gezisi planlıyoruz. Tahran, Şiraz, İsfahan, Yezd gibi şehirlerden oluşacak. O mevsimde sıcaklık gün içinde gezmeyi çok zorlaştırır mı? Dayanılmaz bir sıcaklık mı var? Nem var mı? Birkaç yıl önce Fas gezisi yapmıştık, sıcaklık fazla olmasına rağmen nem olmadığı için aşırı bezdirici olmamıştı. Acaba İran’da durum nedir? Ya da en sıcak zaman dilimlerinde kapalı mekanlarda olup belli bir saatten sonra sokaklarda gezinmek mi mantıklı olur?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Duygu Hanım,

   Rica ederim, fayda sağlıyorsa ne mutlu. Ne yazık ki Temmuz ve Ağustos ayları İran’da hava sıcaklıklarının tavan yaptığı bir dönemdir. Bu sıcaklık güneye indikçe daha bir artmaktadır. Dışarıdan gelen bir bayan olarak ülkenin kıyafet kurallarına uyarak kapanmanız durumunda alışık olmayan bünyeniz birazda olsa öğlen sıcaklarında gezmenizi zorlayacaktır. Nem oranı %20 civarlarında seyir ediyor. Elbette, güneşin tam tepede olduğu vakit kapalı mekanlarda vakit geçirebilir ve saat 17.00 sularında gezmeye başlayabilirsiniz. Nitekim bende bu şekilde gezdim Tahran’ı.

   Başka sorularınız olduğu taktirde lütfen sorunuz.

 11. Fatih bey gezi notlarınız için teşekkürler. Biz eşimle İranı münferit olarak gezmek istiyoruz, daha önceki yurt dışı gezilerimizde turlara katılmıştık. Havayolu tercih edersek İstanbuldan önce hangi şehire gitmemizi tavsiye edersiniz? Taksi kiralamaktan bahsetmişsiniz, şehirler arası yolculukları da bu şekilde mi yaptınız? Ayrıca otel konusunda sıkıntı çeker miyiz, yola çıkmadan rez.mu yapılmalı? Siz kalacağınız otellere nasıl karar verdiniz, son anda karar verdiğimizde boş yer bulabiliriz umarım.. Ayrıca konuyla ilgili olmayarak; Erzurumlu musunuz? 🙂 Annemin kuzenlerine çok benziyorsunuz çünkü.

  • Merhaba Mine Hanım,

   Rica ederim. Aman! Turlardan uzak durun boş verin bir ton para ve üstelik sabit bir rotada gezdirirler. En iyisi münferit olarak gezmek. Zira rota ve zaman sizin. Dilediğiniz gibi istediğiniz yere gidebilir ve gezebilirsiniz. Nitekim İran seyahatiniz için münferit düşünmeniz çok iyi. İstanbul > Şiraz yapın direk uçuşlar var. Şiraz’dan yukarı doğru İsfahan, Tahran ve Tebriz yapabilir dilerseniz Tebriz’den de Van’a 7 saatlik bir yolculuk ardından Van > İstanbul dönüş planlayabilirsiniz. İstanbul > Van uçak > Tebriz’e karayolu ile geçebilir şehir değiştirirken de gece otobüsleri ile aşağı doğru sırasıyla Tahran > İsfahan > Şiraz yapabilir son olarak Şiraz’dan İstanbul’a dönüş de yapabilirsiniz.

   Ülke ucuz dolayısıyla yakıtta ucuz olunca taksi kiralayarak gezebilirsiniz. Konaklamayı aradan çıkarmak için gece yolculuğu yaparak şehir değiştirebilirsiniz. Ülkede otobüsler son derece lüks ve geniş. Yolları ise duble yok prüzsüz. Tahran’da, Ferdowsi caddesinde T.C Büyükelçiliği var 100 metre ileride sağda Hotel Hafez var resepsiyon Azeri Türkü oldukça yardımcı olurlar. İsfahan ve Tebriz’de ise uygun fiyatlı hostelleri yazdım konuda bakabilirsiniz. Hangi tarihlerde gideceğiniz önemli otellerde son dakika yer bulabilmeniz için. Bayram ve milli bayramlarda yer olmayabiliyor ve tüm her yer kapalı olabiliyor. Ülkeye £ ya da $ ile giriş yapın. Sorularınız olursa lütfen sorun, yardımcı olmaya çalışacağım.

   Rize görünümlü, Malatya’lıyım. İstanbul’da yaşıyorum. İlk defa siz Erzurum’lulara benzettiniz. Herkes karadenizlilere benzetir. 🙂

   Sevgi, saygılarımla.

 12. Fatih Bey paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Bende sizin tavsiyeniz üzerine Uçak biletimi belirletiğim tarihe hemen aldım. İnşallah Uçak ile 22 Nisan 2015 İstanbul Tahran, İç Hat Tahran Şiraz Rotası ile Gezime Başlayacağım. Karayolu ile Şiraz, Yazd İsfahan, Kum, Tahrani Tebriz rotasını izleyerek 2 Mayıs 2015 Cumartesi Akşam Van’dan uçak ile İstanbul’da tamamlayacak şekilde ucak biletlerimi aldım. Tavsiyelerinizi her daim beklerim.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.