İsfahan, şüphesiz ülkenin en önemli turizm potansiyeline sahip bir şehridir. Başta Şah Rıza’nın eşsiz eseri İmam Meydanı Kompleksi olmak üzere Fars mimarisine özgü bahçeleri, önemli İslam eserleri, rengârenk pazarları ve geleneksel kültürün bir parçası olan insanları ile adeta yaşayan bir müze. Tarihi çarşılarını adımlarken tarihte bir yolculuğa çıkacak ve UNESCO eserlerinin tüm ihtişamı gözlerinizi dolduracaktır. İsfahan’da gezilmesi gereken önemli eserler yer almaktadır. Selçuklu ve Safevi camileri, köprü ve meydanları bunların başında gelmektedir.

İsfahan Gezilecek Yerler

İmam Meydanı

İsfahan’ın kalbi olarak nitelendirilen İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan) dünyanın sayılı geniş alanları arasında yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan meydan Safevi Hükümdarı olan Şah Abbas’ın muhteşem eserlerinden biridir. Büyüleyici bir görünüme sahip olan eser sahip olduğu mimarisi ve olağanüstü hatları ile bugün ülkenin en önemli görülecek yerleri arasında gelmektedir. İran vatandaşları için adeta bir yaşam alanı olan meydan içerisi özellikle yaz ayları bir hayli yoğun olmaktadır.

İmam Meydanı, İsfahan
İmam Meydanı, İsfahan
İmam Meydanı, İsfahan
İmam Meydanı, İsfahan

imam-meydani-isfahan

İmam Camii

İmam Meydanı’nın güneyinde kalan bu harika Camii, ülkenin önde gelen en önemli eserleri arasında yer almaktadır. 1598-1611 yılları arasında inşa edilen İmam Camii, geleneksel İran cami mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

İmam Camii, İsfahan
İmam Camii, İsfahan

Şeyh Lütfullah Camii

İmam Meydanı’nın doğusunda kalan Şeyh Lütfullah Camii 1603-1618 yılları arasında inşa edilmiştir. Safevi işçiliğinin en güzel işleme örneklerini üzerinde taşıyan camii, çiçek ve hayvan figürleri ile göz doldurmaktadır. Şeyh Lütfullah Camii, İmam Meydanı ile birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunmakta ve görülmeye değer muhteşem bir eserdir.

Şeyh Lütfullah Camii, İsfahan
Şeyh Lütfullah Camii, İsfahan

Ali Gapu Sarayı

İmam Meydanı’nın batısında yer alan bu görkemli saray Safevi Hükümdarı ŞAH Abbas tarafından 17. Yüzyılda yaptırılmıştır. 7 kat ve 48 metre yüksekliğinde olan eser şehrin büyük sarayları arasında gelmektedir. Şah Abbas o dönemler önemli misafirlerini ağırlamak için burayı kullanmaktaydı.

Ali Gapu Sarayı, İsfahan
Ali Gapu Sarayı, İsfahan

Kaisareia Kapısı

İmam Meydanı’nın kuzeyinde kalan Kaisareia Kapısı meydanın ve şehrin en popüler kapalı çarşı alanlarından biridir. Burada İran’a özgü halılar, yöresel el sanatları, bakır ve oyma sanatlarına dair ürünleri bulabilirsiniz. Pazar içerisi harika bir kompozisyona sahiptir. Lokal insanlar, rengarenk baharat tezgahları ve iç akustiği ile size keyifli bir yürüyüş ve İran kültürünü eşsiz örnekleri ile tanıma fırsatları sunmaktadır.

Kaisareia Kapısı, İsfahan
Kaisareia Kapısı, İsfahan

Çehel Sütun Müze ve Sarayı

Şah Abbas döneminde inşasına başlanmış ve II. Şah Abbas tarafından 1647 yılında tamamlanmış olan saray adını verdiği Çehel Sütun bahçesinde yer almaktadır. Ağaçlar ile çevrili olan sarayı bir büyük havuz tamamlamaktadır. Saray, 20 sütunlu bir yapıdır. Havuza yansıyan 20 sütun, kırk sütun görünümü vermesi nedeniyle Çehel yani Farsçada Kırk Sütun Sarayı olarak adlandırılmıştır. Muhteşem dekora sahip tavan işlemeleri, duvarlarını süsleyen zengin simge ve içerdiği olağanüstü eserleri ile görülmeye değer estetik bir yapıdır.

Çehel Sütun Müzesi, İsfahan
Çehel Sütun Müzesi, İsfahan
Çehel Sütun Sarayı, İsfahan
Çehel Sütun Sarayı, İsfahan

Dekoratif Sanatlar Müzesi

Çehel Sütun Sarayı’nın birkaç adım ötesinde yer almaktadır. Müze içerisinde Safevi ve Kaçar dönemlerine ait çeşitli cam işçiliğine dair eserler, minyatür, seramik, ahşap oymacılık eserleri ve eski el yazmasına ait Kur’anlar yer almaktadır.

Dekoratif Sanatlar Müzesi, İsfahan
Dekoratif Sanatlar Müzesi, İsfahan

Siosepol Köprüsü

Zayende Nehri üzerinde tüm ihtişamıyla yer alan Siosepol Köprüsü 1602 yılında inşa edilmiştir. Burada insanlar bir araya gelir ve gecenin keyfini çıkarırlar. Yaklaşık 1 km uzunluğunda park yürüyüş alanının son noktası olan köprü, Farsçada 33 anlamına gelen köprü, 33 sütun üzerine inşa edilmesinden dolayı bu ismi almıştır. 300 metre uzunluk ve 14 metre genişliğe sahip olan köprü şehrin sıcak yaz akşamlarında dinlenmek için harika bir yerdir.

Siosepol Köprüsü, İsfahan
Siosepol Köprüsü, İsfahan

Hacu Köprüsü

133 metre uzunluk ve 12 metre genişlikten oluşan köprü toplam 23 kemer üzerine inşa edilmiştir. Pers mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Haju Köprüsü ülkenin kültürel etkisini yansıtmaktadır.

Haju Köprüsü, İsfahan
Haju Köprüsü, İsfahan

Bazaar-e Bozurg

Ortadoğu’nun en eski ve büyük Pazar alanlarından biri olan İsfahan çarşısı, İmam Meydanı’nın kuzeyinde yer almaktadır. Burası geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. İran halıları başta olmak üzere, giyimden gıdaya pek çok ürünü bulabileceğiniz mistik bir yerdir. Tezgahları süsleyen rengarenk baharatların etrafa yaydığı o muhteşem kokular baş döndürücü nitelikte. Burada yerel halkı gözlemleyebilir, Pazar içerisinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. İsfahan’a dair aradığınız kültürel pek çok anı burada yakalayabilirsiniz.

Kapalı Çarşı, İsfahan
Kapalı Çarşı, İsfahan

Çehar Bağ Cadde ve Mesire Alanı

Eski kentin yeni yaşam alanlarına açılan bir kapı niteliğinde olan Çehar Bağ Caddesi şehrin tarihi dokusunun bozulmadan günümüze gelmiş olan önemli bir örneğidir.

Heşt Beheşt Sarayı

Saray, Safevi Hükümdarlarının yaşadıkları ihtişamlı saraylardan birisidir. 1660 yılı Süleyman Şah döneminde yapılan Heş Beheşt Sarayı pek çok zarar görse de bugün tüm görkemi ile İsfahan’da görülmeye değer ender yapılardan biridir.

Çehel Dohter Minaresi

Selçuklu Dönemi eserlerinden biri olan Çehel Dohter Minaresi, Sultan Muhammed Şah dönemi Abol Feth Nahuji tarafından inşa edilmiştir. Minare Kufi yazıtlar ile bezenmiştir.

Mescid-i Cuma (Cuma Camii)

Selçuklu mimarisinin adeta bir sembolü olan Camii bugün sahip olduğu ihtişamı ile şehrin önemli ziyaret merkezlerinden biridir. 1072-1092 yılları arasında Melikşah döneminde inşa edilen camii, birçok eklemeler ile Moğol ve Safevi izlerini de taşımaktadır. Kubbeli, dört eyvanlı ve geniş bir avluya sahiptir.

Mescid-i Cuma, İsfahan
Mescid-i Cuma, İsfahan
Mescid-i Cuma (Ulu Camii), İsfahan
Mescid-i Cuma (Ulu Camii), İsfahan

Ali Camii

48 metre yüksekliğe sahip minaresi ile şehrin her yerinden görülebilen Ali Camii Selçuklu Dönemi’nde inşa edilmiş ve Safevi Dönemi’nde yenilenmiştir.

Ali Camii Minaresi, İsfahan
Ali Camii Minaresi, İsfahan

Haruniye Camii

Ali Camii ile bitişik konumda yer alan Haruniye Camii, Şii dünyasında önemli bir yere sahiptir. Her yıl Şii törenlerinin düzenlendiği cami bugün ibadete açık hizmet vermektedir.

Haruniye Camii, İsfahan
Haruniye Camii, İsfahan

Mescid-i Hekim

II. Şah Abbas tarafından 1654 yılında inşa ettirilen Hekim Camii, bir camiden öte aynı zamanda kamu binası olarak hizmet vermektedir. 5 farklı ana girişe sahiptir Hekim Camisi, İsfahan’ın en eski camisi ve ülkenin resmi olarak tanınan ilk camilerinden biridir.

Sallanan Minareler

1316 yılında ölmüş olan Ebu Abdullah Garladani’nin türbesi olan Monar Jonban mimar Bahaeddin Amili tarafından inşa edilmiştir. Şehrin popüler turistik mekânlarından biri olan Sallanan Minareler 17 metre yüksekliğinde ve 2 adet minareye sahiptir.

Ateşgah (Ateş Tapınağı)

Sasani İmparatorluğu zamanından kalma olan Ateş Tapınağı dönemin düşman birliklerini izlemek için yığma bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Bir düşmanın gözükmesi sonrası ateş yakılarak haber verilen İmparatorluk günümüze İran’da pek çok eser bırakmıştır. –Ki Ateş Tapınağı şehrin en önemli tarihi yapıları arasında gelmektedir. Yaklaşık 200 metre yüksekliğe tırmanarak tapınağa ulaşılan bölge sizlere muhteşem bir şehir manzarası sunmaktadır.

Culfa Mahallesi

Culfa Mahallesi, Ermenilerin yaşadığı bir yerleşim yeridir. İsfahan’ın belki de en lüks yerlerinden biri. Öyle ki buraya geldiğimde değişen yüzler, giyim tarzları ve lüks arabalar buranın üst sınıf bir bölge olduğunu gösteriyordu. Burada Vank Katedrali başta olmak üzere toplam 13 Hristiyan kilise ve katedrali bulunmaktadır.

Culfa Mahallesi, İsfahan
Culfa Mahallesi, İsfahan

Vank Katedrali

İsfahan’ın Culfa Mahallesi’nde yer alan Vank Katedrali, Ermeni Apostolik Kilisesi’ne bağlı bir yapıdır. 17. Yüzyılın başlarında Safevi şahı 1. Abbas döneminde Aras Nehri kenarında yaşamlarını sürdüren Ermenilerin bu bölgeden göç ettirilmesi sonucu yapılmış olan bir kilisedir. Vank Katedrali’ne 3 km yürüme mesafesinde yer alan Meryemana Kilisesi ’de Culfa’da görülecek yerler arasında gelmektedir.

Vank Katedrali, İsfahan
Vank Katedrali, İsfahan11

İsfahan, geleneksel İran mimarine ait sahip olduğu birçok eser ile gerçekten görülmeye değer bir yer. İran seyahatlerinizde minimum 3 gün İsfahan’a vaktinizi ayırmanızı önermekteyim. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen İsfahan, zengin kültürel mirası, Şah Abbas’ın eşsiz eseri Nakş-ı Cihan, Fars mimarisine özgü bahçeleri, önemli İslam eserleri, rengârenk pazarları ve geleneksel kültürün bir parçası olan insanları ile adeta bir açık hava müzesi gibi. Tarihi çarşılarını adımlarken tarihte bir yolculuğa çıkacak ve UNESCO eserlerinin tüm ihtişamı gözlerinizi dolduracaktır.

Bir sonraki makale “Şiraz Gezi Notları” ve “Şiraz Gezilecek Yerler” dir…

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.