Saat kulesi ile özdeşleşmiş, Kemeraltı çarşısı ile bilinen ve ziyaretçilerini Konak meydanına hayran bırakan İzmir gerek yaşantısı gerekse havası ile ideal bir gezi noktasıdır. Aynı zamanda ekonomik İzmir uçak bileti kampanyaları ile Ege’nin modern şehri İzmir her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen popüler bir turizm şehridir.

İzmir gezilecek yerler bakımından ziyaretçisine tarihi ve sanatsal yönden bir çok seçenek sunmaktadır. Müzeleri, doğası, çarşı pazarı, insanı, kumrusu ve eğlence merkezleri ile gezilmesi gerek ülkemizin büyük şehirlerinden birisidir.

İzmir Gezilecek Yerler

Saat Kulesi

İzmir ile bir bütün olarak ayakta duran saat kulesi İzmir’lilerin ve ziyaretçilerinin buluşma noktası. 1901 yılında Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü anısına inşa edilmiştir. Mimarı Raymond Pere’dir. Vali Kamil Paşanın oluşturduğu kampanya ile yapım masraflarının bir kısmı İzmir halkının bağışları ile karşılanmıştır.

izmir-saat-kulesi

Konak Cami

Sekizgen planı ve Kütahya işi çinileri ile ziyaretçilerinin dikkatini çeken cami Konak Meydanı, Saat kulesinin arka cephesinde bulunmaktadır. Cami ilk olarak 1755 yılında Ayşe hanım tarafından yaptırılmıştır. 1. Dünya Savaşı yıllarında ciddi bir onarım görmüştür. 1964 yılında tekrar onarılmıştır.

konak-cami

Asansör

Karataş semtinin bir bölümüne ismini vererek, Asansör isimli bir tramvay durağının oluşmasına yol açacak olan İzmir’in tarihi mekanlarından Asansör Kulesi, Mithatpaşa Caddesi ile tepedeki Halil Rıfat Paşa semti arasındaki yükseklik farkından dolayı, yaşlı, çocuk ve hamilelerin dik merdivenleri tırmanmasının getirdiği zorluğu aşmak için 1907 yılında Nesim Levi Bayraklıoğlu isimli bir Musevi hayırsever tarafından inşa edilmiştir.

tarihi-asansor

Dario Moreno Sokağı

Pırıl pırıl, rengarenk sanatsal bir sokak. Asansör aşağısında yer alan bu sokak Türk ve Dünya müziğine özgün katkılar sağlayan Moreno’nun adını taşımaktadır. 1921 yılında Aydın’da doğan Moreno, şarkı söyler, gitar çalar ve sinemayla ilgilenirdi. İzmir’den dünyaya açılan Moreno, 1968 yılında İstanbul’da gözlerini hayata yumarak, ülkesi İsrail’de yatmaktadır.

dario-moreno-sokagi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir’in işlek bir caddesidir. Sağlı sollu olmak üzere ünlü markaların mağazaları, kafeteryaları ile gece gündüz İzmir’li insanların uğrak noktası.

kibris-sehitleri-caddesi

Kordon

Nefes alabileceğiniz denize sıfır yürüyüş ve bisiklet parkurları ile İzmir’liler gün sonunda ya da hafta sonlarında sevdikleri ile aileleri ile birlikte yürüyüşe çıktıkları uğrak bir nokta. Kordon boyunca sıralanmış kafeteryalarda denizin tatlı esintisinde bir şeyler yudumlayarak sohbet edebilir, canlı müzik dinleyebilirsiniz. İklim olarak İzmir’in tatlı sert ikliminde dahi insanlar kordonda yürüyüş yapmaktalar.

izmir-kordon

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı, 1774 de Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılarak hizmete açılmıştır. Osmanlı mimarisinin günümüze gelen, İzmir’de ki nadir eserlerinden olan han, diğer Osmanlı hanları gibi çarşılı ve avlulu hanlar düzenindedir.

kizlar-agasi-hani

Kemeraltı Çarşısı

Mezarlıkbaşı semtinden Konak Meydanı’na kadar uzanan bölgeyi içine alan tarihi bir çarşıdır. Kemeraltı çarşısı, İzmir’in en önemli alışveriş merkezidir. Kemeraltı, içerisinde barındırdığı kubbeli dükkanları ve tarihi atmosferi ile alışverişi keyifli hale getiriyor. Mağazalar, sinemalar ve kafeteryaları ile günün her saati işlektir. Kemeraltı çarşısında Türk el sanatlarından seramikler, çini panolar, ahşap ürünler, halı, kilim ve İzmir’i temsil eden hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

kemeralti-carsisi

Mask Müzesi

Konak Belediyesi, İzmir Mask müzesi “İnsan” ı anlama çabamızın ürünüdür diyerek ziyaretçisini karşılıyor müze. Dünya kültürlerini yansıtan bir birinden harika boyama tekniği ile yapılmış maskeler farklı izlenimler bırakıyor insanda.

izmir-mask-muzesi

Arkeoloji Müzesi

Konak’ta bulunan İzmir Arkeoloji Müzesi’ne Konak Meydanı’ndan yukarıya doğru yürüyerek kolayca ulaşmak mümkündür. Müze içerisinde Roma dönemine ait taş eserler, seramikler, lahitler, Helenistik döneme ait heykeller ve antik döneme ait takıları görebilirsiniz.

izmir-arkeoloji-muzesi

Etnografya Müzesi

Arkeoloji müzesi ile aynı alanda bulunan Etnografya müzesinde Türk el sanatlarına ait iğne oyaları, el işlemeciliği, tahta kumaş baskıcılığı, halıcılık, kilimcilik ve benzeri el sanatlarını görebilirsiniz.

izmir-etnografya-muzesi

Agora

Namazgah semtinde bulunan Smyrna Agorası, kentin devlet agorası konumundaydı. M.Ö 4. yüzyılda kurulmuş olan Agora’dan günümüze gelebilen kalıntıların çoğu, M.S 178 depreminden sonra İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma dönemi Agorası’na aittir.

İzmir Agorası, Wikipedia
İzmir Agorası, Wikipedia

Kadife Kale

İzmir, Kadife Kale
İzmir, Kadife Kale

İzmir gezilecek yerler bakımından ziyaretçisine tarihi ve sanatsal yönden bir çok seçenek sunmaktadır. Müzeleri, doğası, çarşı pazarı, insanı, kumrusu ve eğlence merkezleri ile gezilmesi gerek ülkemizin büyük şehirlerinden birisidir.

1 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.