Işıl ışıl parlayan kumları ve harika deniziyle Kıbrıs’ın en güzel yerlerinden biridir Karpaz. Kıbrıs adasının uç bölgesinde bulunan bu güzel yer tarihi ve doğal görünümüyle Kıbrıs turizmine önemli katkı sağlamaktadır. Karpaz eşekleri ile meşhur bölgede ayrıca caretta carettaları gözlemleyebilir ya da birçok antik kent ve manastıra uğrayarak tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Karpaz, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer olma özelliğini de taşımaktadır. Bunun sonucunda bölgede antik kent, manastır ve farklı uygarlıklara sahip kalıntılar barınmaktadır. Bölgede tarihi kucaklayan antik kalıntı olan Karpasia kenti, Dipkarpaz köyünün 5 km kuzeyinde muhteşem koylar arasında sizleri bekliyor. Dipkarpaz demişken bölgede bulunan Altınkum plajı ise o  sapsarı, göz alıcı kumları ve berrak sahili ile denizin ve yüzmenin keyfini çıkarabileceğiniz bir plaj olma özelliğini de taşımaktadır. Yeşili, mavisi ve tarihi ile Karpaz bölgesi görülmeye değer bir yerdir.

karpaz-denizi

Dipkarpaz Gezilecek Yerler

Apostolos Andreas Manastırı

Karpaz yarımadasının uç bölgesi Zafer burnunun güney kesiminde bulunan manastır bir efsaneye tanıklık ediyor. Zira Hıristiyan inancına göre Hz. İsa’nın askerlerinden biri olan Andreas deniz yolu ile Kudüs’e giderken gemide su sıkıntısı yaşamaktadır. Daha sonra asker Andreas gemiden inerek Manastırın bulunduğu bölgeye gelerek elinde bulunan bastonu ile gelerek su çıkartıyor. Bir gözü kör olan gemiyi idare eden kaptanın fışkıran su ile yüzünü yıkaması sonucu gözlerinin görmeye başladığı efsanesine inanılmaktadır.

Su efsanesi günümüze kadar uzanmış ve bölgeyi ziyaret eden turistlerin vücutlarına suyu sürmekte olduğu bilinmektedir. Ayrıca suyun çeşitli hastalıklara iyi geldiği de bilinmektedir. Her sene Hıristiyan dini bayramlarında Kıbrıs’ın Rum kesiminden bölgeye gelen Rum vatandaşlarının Apostolos Adreas Manastırında ibadetlerini eder ve çeşmeden kutsal olarak bildikleri sulardan içerler. Rum vatandaşları yanlarında getirdikleri şişe ve bidonlara kutsal saydıkları suları doldurarak evlerine götürdükleri de görülmektedir.

Aphendrika

Karpaz bölgesinin kuzey kıyısında yer almaktadır. M.Ö 2. YY’da Kıbrıs’ın altı önemli kentinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Ayios Philon Kilisesi

4. YY’da Karpaz bölgesinde yerini almıştır kilise. Dipkarpaz köyünün kuzeyinde bulunan kilise ilk kez Fenikelilerin yerleştiği antik kenttir. Helenistik ve Roma işçiliğini taşımaktadır. Bir apsis ve kubbeye sahip olan Philon kilisesinin zemini tamamen mozaiklerle süslüdür. Karpaz bölgesine yapılan Arap baskınları Aphendrika gibi Philon kilisesini de yeniden inşaya sürüklemiştir.

Panaya Kanakaria Kilisesi

Birçok kez yıkıma uğrayan kilisede Meryem ana’nın kucağında oturan İsa’yı ve beş melek ile havarileri gösteren değerli mozaikler ile süslenmiş, duvarlarında ise Bizans işçiliği taşıyan kilise görülmeye değer.

Karpaz İskelesi

1974 senesine kadar Trikoma olarak anılan bölgenin adı, Larnaka’nın köylerinden gelen Kıbrıs’lı Türklerin buraya yerleşmesinden sonra adı yeni iskele olarak değiştirilmiştir. Turizm açısından önemli yere sahip olan iskelede birçok turistik tesis ve balıkçı lokantası bulunmaktadır. Bölgede meşhur Karpaz eşeklerine rastlamakta mümkündür. Bafra ve Altın kumsal gibi plajların olduğu bölge, doğal görünümü ile huzuru arayanların uğrak noktasıdır.

Karpaz, Karadeniz ve Rum vatandaşlarının uyum içerisinde yaşadığı bir yerdir.  Kıbrıs’a seyahat etmeyi ve gezmeyi düşünüyorsanız Karpaz’ı, Karpaz’da gezilecek yerleri ve meşhur Karpaz eşeklerini görmeden dönmeyin.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.