Kıbrıs, hiç şüphesiz Akdeniz’in sıcacık ikliminde tatil severler için çok güzel bir destinasyon. Tarihi yapısı, tertemiz kumsalları, doğası, insanları ve Rum-Türk ilişkilerini görebileceğiniz doyurucu bir kültürel nokta olma özelliğini taşımaktadır. Rahatlatıcı dokusu, eşsiz güzellikte olan kumsalları ve tüm bunların birleşmesi sonucu ortaya çıkan kültürel miras, tarihi zenginlik her zaman Kıbrıs’a gelen tatilcileri büyülemektedir adeta.

E! Hal böyle olunca Kuzey Kıbrıs’a her yaz binlerce Türk ve Yabancı turist akın etmektedir. Gelen yerli yabancı turistler elbette sadece kumar için değil, kültür, sanat, turkuaz renkli denizi, altın sarısı kumsalları ve doğası için gelmekte. Türk ve Rum ilişkilerini gözlemleyeceğiniz köyler, yerel lezzetler tatilinize ayrı bir değer katacaktır.

Gelin sizler için derlediğim Kıbrıs’a gitmek için 10 neden listesine bir bakalım. Bu liste, Kıbrıs gezimde beni etkileyen başlıca nedenler olduğunu bilmenizi isterim.

1- Lala Mustafa Paşa Cami – St. Nicholas Katedrali

Tüm Akdeniz coğrafyasının en güzel ve ihtişamlı gotik yapılarındandır.

nicholas-katedrali

2- Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesi

Girne‘nin sembolü ve görkemli yapılardan biridir Girne Kalesi. İçerisinde bulunan Batık Gemi Müzesini görmeden çıkmayın kaleden…

girne-kalesi-manzarasi

3- Tarihi Girne Limanı

Girne’de ilk görülmesi gereken yer diyebilirim. At nalı şeklinde inşa edilmiş olan tarihi liman, şehir merkezinde yer almaktadır. Akşam görünümü bir başka güzeldir. Akdeniz’in sıcacık akşamlarında liman yanında sıralı restoranlarda limana karşı ada mutfağını tadabilir, harika kahvelerinden yudumlayabilirsiniz.

girne-limani-kibris

4- Salamis Antik Kenti

Bronz çağında kurulan Antik Kent M.Ö 11. yüzyıla dayanmaktadır. Roma dönemine ait kalıntılar görülmeye değer.

salamis-antik-kenti

5- St. Hilarion Kalesi

Deniz seviyesinden 732 mt. yükseklikte yer almaktadır kale. Kıbrıs’ın sıcaklarında çıkabilene benden kocaman bir tebrik! 🙂

st.hilarion-kalesi-zirvesi

6- Karpaz Altın Kumsalları

2 km boyunca uzanan muhteşem sahili ve masmavi denizi ile denizde yüzdüğünüzü anlıyorsunuz. 🙂

karpaz-altin-kum

7- Karpaz Eşeği

Ülkenin sembolü olan Karpaz Eşekleri adeta bir haraç keser gibi yolunuzu kesmekte. Toplu halde dolaşırlar. Dipkarpaz köyü ve Zafer Burnu arasında yer alan doğal ortamlarında görebilirsiniz. Ne verirseniz yerler kendileri. 🙂 Bknz: Cips vermekteyim…

karpaz-esekleri-besliyoruz

8- Şeftali Kebabı

Kıbrıs’a özgü kebap çeşidi. Koyun ya da keçinin “telb” denilen iç zarının kıyma, soğan, maydanoz karışımı ile dolma biçiminde sarılması ile yapılır.

kibris-seftali-kebabi

9- Hellim

Kıbrıs’a özgü bir peynir türüdür. Koyun ya da keçi sütünden yapılan peyniri Kıbrıs’lılar kahvaltılarında, mangalda pişirerek veya tavada kızartarak da yemektedirler.

kibris-hellim-peyniri

10- Ceviz Macunu

Kıbrıs Türk kültürünün en gözde tatlılarındandır. Taze ceviz meyvesi, acılığının giderilmesi için 6-7 gün suda bekletilir ardından karanfil ve badem ile kaynatılır. Kaynama sonrası bir güzel şeker ilave edilir üzerine. Genellikle kahve içildikten sonra servis edilir.

kibris-ceviz-macunu

2 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.