cini-tabak

2 günlük hafta sonu kaçamağı yapmıştım Kütahya’ya. Çini sanatı ile ön plana çıkan Kütahya, ilçeleri ile birlikte gezilmesi gereken şehirlerimizden birisidir. Marmara, Ege ve Akdeniz’in karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Ahşap yapılarda Anadolu mimarisi, tarihi, arkeolojik bulguları, yöresel kıyafetleri ve yemek kültürü ile keşfedilesi bir destinasyon.

Kütahya gezilecek yerler

Şehir Merkezi Girişinde Yer Alan Çinili Vazo

Kütahya valiliği önünde yer almakta. Burası, demokrasi caddesi ile Kütahya şehir merkezine gelinen yolun kesişiminde bulunuyor. Kütahya sizi bu güzel vazo ile karşılayacak.

kutahya-cini-vazosu

Kütahya Yöresel Kıyafetleri

Şehir girişinde yer alan çinili vazonun sol tarafında yer almakta. 1 bayan ve 1 erkek heykel olarak Kütahya yöresel kıyafetleri sergilenmekte.

kütahya-yoresel-kiyafeti

Mustafa Kemal Paşa Takdirnamesi

Heykellerin hemen sağında kalan Mustafa Kemal Paşanın takdirnamesi yer alıyor. Bu eser, 1920 yılında başta Kütahya Mutasarrıfı Sait Bey ve Kütahya halkına olan şükran yazısını içermekte.

Arkeoloji Müzesi

1314 yılında ilk medrese olarak yapılan eser, 1965 senesinde ise müze olarak hizmet vermeye başlamış. Müze içerisinde Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kültür ve tabiat varlıkları sergilenmekte.

kutahya-arkeoloji-muzesi

Yıldırım Beyazid Han Ulu Cami

Arkeoloji müzesi yanında yer alıyor. İçerisi pek ihtişamlı. Kütahya’nın en büyük ve tek padişah camisidir. Caminin avlusu bulunmuyor.

kutahya-ulu-camii

Çini Müzesi

Uzun zamanlar Vahid Paşa Halk kütüphanesi olarak kullanılan inşa, daha sonra kütüphanenin buradan ayrılması sonrası uzun zaman boş kalmış. Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilen kütüphane restore edilerek 5 Mart 1999 tarihinde Çini Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

kutahya-cini-muze

Kütahya Kalesi

Kale, Arapların, Anadolu’ya karşı gerçekleştirdikleri büyük akınlarından sonra M.S 9. yüzyılda tekrar güçlenen Bizans tarafından inşa edilmiş.

kutahya-kale

Eski Kütahya Evleri

Kütahya evleri, iki ya da üç katlı ahşap evlerdir. Payandalarla desteklenmiş çıkmaları, büyük kapıları ve kafesli pencereleri ile Anadolu mimarisinin güzel örneklerini oluşturmakta.

eski-kutahya-ev

Döner Gazino

Kütahya hisar tepesinde yer alıyor. 1973 yılında yapılmıştır. Antik çağlardan günümüze kadar yerleşimin olduğu tepede gazino dönemin belediye başkanı Abdurrahman Kara tarafından 1973 senesinde tamamlanmıştır.

kutahya-doner-gazino

Kütahya Konağı

Tarihin ve sahaf kokusunun harmanlandığı konak içerisi çok güzel bir şekilde dekore edilmiş. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde kaleme aldığı bu tip konaklardan çok azı günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İşte bu konaklardan biri olan Kütahya Konağı tarihle bir randevu veriyor sizlere. Eşsiz mimarisi, tarihi dokusuyla döşenmiş odaları ve içinde kurulu yer sofralarında veya masalarında yöresel yemekleriyle Kütahya gezinizde kendinizi şımartabilir güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

kutahya-konagi

Macar Evi

1848-49 Macar İstiklal Savaşının ve bağımsız Macaristan’ın lideri Lajos Kossuth Türk Milletinin misafirperverliğinden faydalanarak 1850 den 1851 yılına kadar bu evde oturmuştur. Ev 2 katlı olup bir çok odaya sahiptir. Oda içerisinde Lajos Kossuth’un kullanmış olduğu eşyalara göz gezdirebilir tarihin izlerine tanıklık edebilirsiniz.

kutahya-macar-evi

Dönenler Mevlevihanesi

Mevlevi kültürünün 3. önemli merkezi olma özelliğini taşımakta. Günümüzdeki mimarisi ise 1812 senesinde yenilen restore edilmiş. Mevlevihane iç mimarisi olarak güzel bir işlemeye sahip. Akustik bir ortam sunan yapı ziyaretçilerinin gözlerine hitap eder şekilde bir duruş sergilemekte. İç dekoru tamamen ahşap ile kaplanmış vaziyettedir. 2. kata çıkan ahşap merdivenler halen daha sağlamlığını korumakta. Mevlevihane içerisinde ayrıca 11 kabir bulunmaktadır. Dönemin evliyaları olarak bilinen zatlar burada yatıyorlar.

donenler-mevlevihanesi

Germiyan Konağı

Konak, Osmanlı dönemlerinde şehzadelerin eğitim yeri olarak kullanılmış. Şimdilerde ise Osmanlı ve Kütahya mutfaklarından seçkin yemekleri yiyebileceğiniz akustik bir yer olarak hizmet vermekte.

germiyan-konagi

Rüstem Paşa Medresesi ve El Sanatları Çarşısı

Rüstem Paşa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın Veziri Azam-ı Rüstem Paşa tarafından 1550 senesinde yaptırılmış. Burada, Kütahya şehrine özgü hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

rustem-pasa-medresesi

İshak Fakih Cami

Germiyan beylerinden Süleyman Şah ve Osmanlılar devrinde Fakih adlı bir bilgin tarafından yaptırılmıştır.

ishak-fakih-cami

Evliya Çelebi Müzesi

Evliya Çelebi, 25 Mart 1611’de Zereğen mahallesinde iki kapılı aşağıda resmi olan konakta doğmuştur. Evliya Çelebi 21 yaşında (1632) ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etmek zorunda kalmıştır. 1681 yılında vefat etmiştir. Kabrinin nerede olduğu bilinmiyor.

kutahya-evliya-celebi-muzesi

Çinili Cami

Dış görünüm itibari ile çok muhteşem bir yapıya sahip. Masmavi ve göz alıcı çinileri ile adına yakışır bir şekilde Kütahya’nın görülmesi gereken yerlerinden önemli bir yere sahip. Kütahya’nın simgesi durumunda olan Çinili Cami, Orta Asya Türk mimarisinden örnek alınarak ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılmış.

kutahya-cinili-cami

Bir önceki makale olan “Kütahya gezi notları” yazımda; muhteşem işlemeli çiniler, yöresel kıyafetler, asırlık tarihi ile arkeolojik bulgular, Ulu cami ve akustik mimarisi, çini müzesi, eski ahşap Kütahya evleri, Kütahya kalesi, konaklar, Macar evi, Dönenler Mevlevihane, Rüstem Paşa Medresesi, Evliya Çelebi ve Çinili Cami hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

7 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Mustafa Bey,

   İçerikte yer alan gezilecek yerler birbirine yakın noktalar. Tamamı yürüme mesafesindedir. Dilerseniz içerikteki sırayı takip edebilir ve doya doya gezmek için 2 gün de Kütahya’yı tam anlamıyla gezebilirsiniz.

 1. Merhaba,

  Burada söz konusu olan yerler birbirlerine yakın yerler mi? Yani ben Afyon’da okuyorum ve Kütahya’yı gezmek istiyorum. Günübirlik sabahtan akşama kadar mesela, burada yazılan yerlerin ne kadarını gezmemiz mümkün ve nasıl gidilebileceği hakkında bilgi verebilir misiniz? Ulaşım nasıl oluyor Kütahya’da?

  • Merhaba Alaattin Bey,

   Gezilecek yerlerin birçoğu şehir merkezi çevresindedir. Günübirlik sabahtan akşama kadar burada yazılan yerlerin bir çoğunu yürüyerek gezebilirsiniz. Kütahya’da ulaşımı şehir içi dolmuş/otobüs ile sağlayabilirsiniz.

   Başka sorularınız olduğu taktirde lütfen yazınız, size yardımcı olacağım.

   Sevgiler.

   • Günümüzde insanların nasıl yaşadığını görmek istersek nereleri önerirsiniz? Mesela en iyi lokanta, pastane, dondurma ve yürüyüş parkı falan.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.