Nahcivan otobüs terminali

Komşu ülkeler seyahatimin ilk durağı Nahcivan.

Nahcivan Haritası
Nahcivan Haritası

Nahcivan, ülkemizin doğusunda yer alan ufak bir toprak parçasına sahip Özerk Cumhuriyeti’dir. Azerbaycan’a bağlı olan ülke kuzeyinde Ermenistan, doğusunda Azerbaycan, güneyinde İran ve batı da Türkiye ile komşudur. Sovyet Dönemi izlerinin günümüzde halen görüldüğü Nahcivan son yıllarda yapılan yeni yapılar ile modern bir yüze kavuştuğunu görüyorum. Eski yapıların restorasyonu, pırıl pırıl caddeleri, kafeterya, park ve eğlence merkezleri ile son derece etkileyici bir şehir görünümüne sahip.

Tarih konularına girip sizleri fazla sıkmak istemiyorum. Nahcivan’a bir gezi planlıyorsanız faydasını görebileceğiniz daha spesifik bilgiler vermeye çalışacağım.

Nahcivan’a nasıl gidilir?

Nahcivan’a iki farklı ulaşım yolu ile gidebilmek mümkündür. Birincisi THY ile haftanın belirli günleri uçak ile ulaşım. Bu ulaşım türünü pek önermiyorum. Zira uçuşlar kimi zaman aktarmalı oluyor, direkt uçuşlar ise pahalı oluyor. İkinci ulaşım türü olan karayolu ise fiyat yönünden oldukça ekonomik.

Karayolu ulaşımı ile Iğdırlı Turizm otobüs firması tarafından Nahcivan’a seferler düzenleniyor. İstanbul’dan direkt seferlerin bulunduğu Nahcivan’a dilerseniz Iğdır üzeri de gidebilirsiniz. İstanbul’dan belirli saatlerde kalkan otobüslerin bilet fiyatları 90 ila 100,00 TL arasında değişmekte. 24 saatten fazla süren yolculukta kullanılan otobüsler lüks ve konforludur. Bu yolculuk aynı zamanda sizin yerli insanlar ile kaynaşmanızı sağlayacak ve ülkeye girmeden önceki ilk güzel yönü olacaktır. Zamanınız varsa karayolu ulaşımını tercih edebilirsiniz.

Iğdır şehir merkezi ile Dilucu Sınır Kapısı arasında kalan mesafe yaklaşık 1 saattir. Sınır kapısına geldiğiniz vakit yük tırlarının kilometrelerce sıra yaptığını göreceksiniz. Sınır kapımızın olduğu bölge oldukça eski ve bakımsız kalmış bir görünüme sahiptir. Yolları stabilize ve gümrük binası oldukça eski görünümlüdür. Hijyenik olmayan gümrük binası sanki bir yazıhane görünümündedir.

Nahcivan Vizesi

İlk olarak yapmanız gereken rutin yurtdışı çıkış işlemleri olacaktır. 15,00 TL karşılığında ne yazık ki yurtdışı çıkış harç pulu almak zorundasınız. Pasaportunuza yapıştırdığınız pul ile sıraya geçiyorsunuz. Burada polis kontrolünden geçiyor ve Türkiye’den çıkışınızı onaylar damga ile pasaportunuza işlem yapılıyor.

Daha sonra Nahcivan tarafında bulunan Sederek Sınır Kapısı’na dilerseniz Aras Nehri’ni şöyle bir selamlayarak Hasret (Ümit) Köprüsü üzerinden geçip Nahcivan Gümrük Binası’na yürüyebilir ya da Türkiye tarafında yapılan pasaport işlemleriniz sonrası sizi bekleyen otobüsünüze binerek karşı tarafa geçebilirsiniz.

Nahcivan’a hoş geldiniz. Burada Nahcivan’ın bizden vize aldığını öğreniyorum. Seyahate çıkmadan önce yapmış olduğum araştırmalar bu yönde değildi. Vize memuru size gerek olmadan kimlik bilgilerinizi söylemeniz doğrultusunda vize formunu dolduruyor. Vize için fotoğrafa gerek duyulmuyor. Doldurulan form sonrası vize ücreti olan 13$ ödeme gerçekleştiriyorsunuz ve sonrasında 60 günlük vizeniz pasaportunuzun boş bir sayfasına yapıştırılıyor. Aldığınız vize sonrası pasaport kontrol sırasına geçiyor ve polis memuru tarafından işlemleriniz yapılıyor. İşlem esnasında Türk pasaportuna sahip olduğumu gören polis memuru samimi bir tebessümle hoş geldiniz diyor.

Nahcivan vizesi
Nahcivan vizesi

Türkiye gümrük binasına nazaran Nahcivan gümrük binası oldukça modern ve temiz bir görünüme sahip olduğunu görüyorum. Burada tekrar sıraya giriliyor ilk pasaport kontrolü sonrasında bagaj/çanta kontrolü yapılıyor. Pek bir sorun çıkartmayan Nahcivan polis memurları burada da tatlı bir gülümseme ile hoş geldiniz diyor. Nahcivan, Azerbaycan para birimi olan Manat kullanmakta. Her sınır kapılarında olduğu gibi burada da sizi ayakçı döviz büroları karşılayacak. Benim size önerim sınır kapılarında paranızı değiştirmemeniz yönünde olacaktır. Zira şehir merkezlerine göre sınır kapılarında değişimi yapılan paralar o günün kuruna göre daha düşük olmakta. Türk parası ile ülkeye gelmeyin. Türk Lirasının değeri Manat karşısında çok düşük. Dolar ya da Euro getirmeniz daha iyi olacaktır.

Nahcivan Sınır Geçişi – Sederek Sınır Kapısı

Otobüsteki yerlerimizi alıyor ve sınır geçişi sonrası bizi ilk karşılayan Sederek oluyor. Otobüsler buraya kesinkes giriyor. Zira Türkiye’ye göre daha uygun fiyatlı olan benzin için otobüs ya da tırların buradan benzin alarak yoluna devam ettiklerini öğreniyorum. Sederek de bir yarım saat bekliyoruz. Otobüse benzin dolumu yapılıyor ve bu esnada yolcular ihtiyaçlarını gideriyor. Sederek’e yakın Heyderabad yerleşim yeri bulunuyor ve tam karşısı ise Ermenistan sınırı. Burada iki ülke askerlerinin zaman zaman sıcak temasa girdiğini öğreniyorum. Benzin dolumu gerçekleşti ve otobüsteki yerlerimizi alarak tekrar yola koyulduk. Sınır geçişi sonrası Nahcivan’a kalan mesafe yaklaşık 1,5 saat. Sağ tarafta küçük Ağrı ve büyük Ağrı dağı, sol tarafta ise kayısı bahçeleri eşliğinde yolculuk sürmekte. Bir anda evlerin mimarilerinin değiştiğini göreceksiniz. İnsanların taşıma sular ile su ihtiyacını karşıladığını görüyorum. Her 5 kilometrede bir polis aracı yol kenarlarına park ettiğini görüyorum. Hız sınırları burada çok önemseniyor.

Nahcivan Para Birimi: Manat

Nahcivan’da bulunduğum tarih olan 21 Temmuz’da

1 Manat – 1.04 Dolar

1 Manat – 3,00 Türk Lirası’na denk gelmekteydi.

Nahcivan para birimi: Manat
Nahcivan para birimi: Manat

Nahcivan’da Dolar ya da Euro bozdurmanız daha iyi olacaktır.

Nahcivan Şehir Merkezi

Otobüs, şehir merkezinde yer alan Avtovağzal (otobüs terminali)’ne yanaşıyor. Terminal son derece güzel ve temiz bir yer. Terminal içerisinde ücretsiz wi-fi imkânı mevcut. Ayrıca otobüs terminali içerisinde paranızı bozdurabilmeniz için bir döviz bürosu bulunmakta.

Nahcivan otobüs terminali
Nahcivan otobüs terminali

Nahcivan oldukça bakımlı, geniş caddeleri, müzeleri, tiyatro merkezleri ve sıcacık insanları ile kültürümüze yakın bir ülke. Başkent ismi de Nahcivan olarak geçmekte. Merkezde yer alan devlet binaları oldukça lüks ve gösterişli bir mimariye sahip. Yaklaşık 400 bin kişinin yaşadığı ülkede 80 bini Nahcivan şehir merkezinde toplanmıştır.

Gelelim taksicilere… Merak etmeyin burada taksiciler sizi bunaltmıyorlar “taksi, taksi, taksi…” sözleri ile. Taksiciler özel üniformaları ile resmi bir şekilde hizmet vermekte. Taksi ihtiyacınız varsa kendiniz söylüyor ve sırası gelen taksi ile ulaşım ihtiyacınızı karşılıyorsunuz.

Nahcivan İnsanları

Lokal insanların arasına karışmaktan çok mutlu oluyorum. Türkçe konuşmakta herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Ancak lehçe farklılıkları bulunmakta. Nahcivan seyahatimde dil konusunda hiç sıkıntı çekmedim. Kolay bir şekilde yerel insanların arasına karıştım, kaynaştım ve sohbetler ettim.

Türk olduğumu öğrenen insanların yüzlerini bir gülümseme hali alıyor ve bir şeyler ikram etmek istiyorlar. Şehir merkezinde yer alan Tiyatro Binası’nı gözlemlerken birkaç genç kişiler görüyorum. Yanlarına giderek selam veriyor ve ayaküstü biraz sohbet ediyoruz. Türk olduğumu öğrendiklerine ise sohbeti çayhaneye taşıyoruz. Kendileri davet ediyor ve bir şeyler ikram etmek istediklerini söylüyorlar. Nitekim yakın bir çayhaneye gidiyor ve çaylarımızı söylüyoruz.

Nahcivan insanları
Nahcivan insanları

İran’da olduğu gibi burada da çaylar bardakta değil 5 kişilik ikişer bardak çay olmak üzere demlikte geliyor. Çaylar kıtlama ya da şekerin dil üzerine koyulması ile içilmekte. Keyifli bir şekilde uzun uzun sohbetler ediyoruz Nahcivan’lı arkadaşlar ile. Daha sonra sosyal medyadan birbirimizi ekliyor ve ayrılıyoruz.

Nahcivan Gece Hayatı

Şehir merkezi çeşitli gece kulüpleri, bar ve lüks restoranlara ev sahipliği yapıyor. Sabahın ilk saatlerine kadar açık olan bu mekânlarda eğlenebilir, bir şeyler içerek Nahcivan gezinize renk katabilirsiniz. Gündüz saatleri ise şehrin hemen hemen her yerinde bir kafe bulabilir alkollü/alkolsüz ya da nargile içebilirsiniz.

Nahcivan kafeterya
Nahcivan kafeterya

Nahcivan’da Güvenlik

Nahcivan’da güvenlik adına hiçbir problem yaşamayacaksınız. Şehir merkezinde her 200 metrede bir polis aracı görebilmek mümkün. Hırsızlık yapana ağır cezalar verilmekte olduğunu öğreniyorum Nahcivan’da. Ayrıca turistlere karşı ayrı bir samimiyet göstermekteler yerel insanlar. Polislerde adres konusunda turistlere güler yüzlü bir şekilde yardım etmektedir.

Nahcivan Otelleri – Konaklama

Nahcivan konaklamam da sizlere şanslı olduğumu söylemek istiyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi Nahcivan insanları son derece misafirperver ve sıcakkanlılar. Ben şehir gezintimi sürdürürken bağ alanında çalışan bir kişiyi görüyorum. Kendisine kolay gelsin derken ayaküstü sohbet ediyor ve Türk olduğumu buraya gezmeye geldiğimi söylüyorum. Bunun üzerine kendisi çok seviniyor ve Türk’leri çok sevdiğini söylüyor. Evine davet etmek istiyor, şişesinde kalan yarım suyu benimle paylaşıyor. Ev davetini kabul etmiyorum. Zira rahatsızlık verebilirim diye düşünüyorum. Çünkü aramızda geçen konuşmada kendisi evli, çocuklu ve anne ve babasıyla yaşadığını öğreniyorum. Böyle bir kalabalığa birde benim gitmem doğru olmaz diye düşünmüştüm. Daha sonra kalacağım yeri öğrenmek istiyor. Ben ise henüz bir otel ayarlamadım ve akşam olduğunda bakacağım diyorum. Bunun üzerine ısrarla kabul etmememe rağmen kendisi bana Avtovağzal (otobüs terminali) yanında yer alan otelde 2 gece kalabilmem için oda ayırtıyor telefon ile…

Nahcivan otel
Nahcivan otel

… ve Nahcivan konaklamam da bu şekilde yaşanan bir olay sonrası şekilleniyordu. Vusal Qualiyev bu tertemiz yürekli insanın adı. Kendisi resmi Devlet çalışanı. Bağ alanında neden çalışıyor bu memur derseniz. Nahcivan’da yer alan birçok bahçe alanının bakımı ve sulaması memur statüsündeki insanlar tarafından yapılmakta.

Avtovağzal (otobüs terminali) yanında yer alan otel gecelik 15 Manat istemektedir.

Ayrıca şehir merkezi, Dede Korkut meydanında yer alan Tebriz otel ise buranın yeni inşa edilmiş lüks bir otelidir. Otel 13 katlı olup, 5 yıldızlıdır. Grand Nahcivan ve Gençlik Ticaret Merkezi Oteli ise şehrin bir başka konaklama yerleridir.

Nahcivan’da Dini İnanç

Nahcivan’da yaşayan Azerbaycan Türk’lerinin tamamına yakını Şii inancına mensuptur. İnançlarına bağlı olarak yaşamlarını sürdüren Azerbaycan Türk’leri namaz saatleri şehirde yer alan camileri doldurduğunu görebilmek mümkündür.

Nahcivan’da Konuşulan Dil

Nahcivan’da yaşayan insanların kullandığı dil Azerbaycan Türkçesidir. Resmi dilleri Azerice olan ülkede özellikle 50 yaş ve üstü olan insanların Rusça konuştuklarına rastlayabilirsiniz. Sovyet Dönemi’ni yaşamış insanlarda görülen Rusça dili aksine yeni nesil gençlerde yerini resmi dilleri olan Azerbaycan Türkçesine bıraktığını görebiliriz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Nahcivan’da Türk dili açısından sıkıntı yaşanmamakta. Ülkede her 3 evde 1’inde mutlaka Türk kanalları/dizileri izlenmekte. Bunun sonucunda başta gençler olmak üzere orta yaş kesim insanlar Türkçe dilini karşıdakinin gayet anlayacağı bir şekilde konuşmaktadırlar.

Nahcivan’da Yeme-İçme Kültürü

Nahcivan’ın sahip olduğu yerel mutfak birbirinden lezzetli yemeklere ev sahipliği yapıyor. Türk mutfağımıza benzer birçok lezzeti bulunan Nahcivan’da özellikle kebaplar, pilav, hamur işleri ve tatlılar ön plana çıkmakta. Yöresel lezzetlerde ise Bozbaş, doğu bölgemizde yapılan Piti yemeği ile benzerlik gösteriyor.

Nahcivan’da tadına mutlaka bakmanızı önerdiğim yöresel lezzetlerden birisi ise “alana” dır. Kurutulmuş şeftalilerden hazırlanan bu lezzet yerel insanlar tarafından sıkça tüketilmekte. Türkiye’de olduğu gibi Nahcivan’da da çay kültürü önemli bir yere sahiptir. Bizden ayrılan tek farklılığı çayların demlikte gelmesidir. 1 demlikte 5 kişinin 2’şer bardak içebileceği çay mevcuttur. Belirtmekte fayda var istediğiniz takdirde bir bardak çayda alabiliyorsunuz. Fakat Nahcivan’da genelde çay içmeye toplu gidildiğini öğreniyorum. Şekerler ise bizdeki gibi çaya atılarak karıştırılmamakta. Kıtlama diye tabir ettiğimiz şekeri dişinizle ufak parçalara bölüp çayı yudumlamak ya da şekeri bir bütün halinde dil üzerine koyarak içilmesidir.

Nahcivan ile Azerbaycan Arası Ulaşım

Haftanın belirli günleri Nahcivan’dan kalkan uçaklar ile sağlanan ulaşım yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Karayolu ile ulaşım ise Culfa Sınır Kapısı‘ndan çıkışla İran topraklarını dolaşarak sınır kapıları bekleme süresini de göz önünde bulundurursak yaklaşık 15 saat süren bir yolculuk sonrası gidilebilmektedir.

Nahcivan-Azerbaycan arası ulaşım
Nahcivan-Azerbaycan arası ulaşım

Bunun nedeni ise arada Ermenistan’ın olmasıdır. İki ülke arasında kalan Karabağ topraklarının kapalı olması nedeni ile Azerbaycan’a gitmek için İran üzeri ulaşım sağlanmakta.

Nahcivan ile İran Arası Ulaşım

Nahcivan’dan İran’a geçebilmek için öncelikle Avtovağzal (otobüs terminali) dan kalkan minibüslere binmek gerekiyor. Buradan kalkan minibüsler ülkenin İran’a olan sınır şehri Culfa’ya getirmekte. Yaklaşık 30 dakika süren yolculuğun ücreti sadece 1 Manat.

Nahcivan-İran arası ulaşım
Nahcivan-İran arası ulaşım

Nahcivan Culfa Sınır Kapısı’ndan geçişinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Aras Nehri’ni burada da göreceksiniz. İki ülkeyi ayıran Aras Nehri, Nahcivan-İran-Azerbaycan sınır hattı boyunca Hazar Gölü’ne dökülmektedir. Burada sizi demir bir köprü karşılayacak. Bu köprüyü geçtikten sonra İran topraklarına geliyorsunuz. Pasaport kontrolü sonrası çantanızın aranması kuvvetle muhtemeldir. İran polisi sırt çantamı açmamı istedi. Çantamda yer alan tüm eşyaları çıkarmamı ve bu şekilde bir kontrol etmeyi uygun gördüler. İran’a geçişiniz sonrası sizi Jolfa şehri karşılamaktadır. Sınır geçişinden sonra hemen sağınızda bir döviz bürosu bulunmakta. Burada paranızı İran’ın para birimi olan Riyal/Tümen çevirebilirsiniz. Jolfa küçük bir şehir. Burada birkaç kilise ve güzel bir kervansaray bulunmakta. Ben burada yaklaşık 2 saat gezdim. Chapoon Kilisesi’ne gittim ve Aras Nehri’ni şöyle bir kıyıdan dolaştım.

Culfa, Nahcivan
Culfa, Nahcivan

Jolfa’dan Tebriz’e ulaşım için taksi öneriyorum size. İran’da taksiler paylaşımlı. 4 kişi olunca taksi hareket ediyor. Bu şekilde taksi ücreti 4 kişiye bölünmektedir. Jolfa – Tebriz arası kişi başı taksi ücreti 12.500 Tümen’dir. Taksi Tebriz’e girdikten sonra siz şehrin istediğiniz yerinde inmek isteyebiliyorsunuz. Taksilerin şehirde sabit bir durağı yok. Dilerseniz otogara ya da şehir merkezine sizi götürmesini isteyebilirsiniz taksi şoföründen.

Jolfa – Tebriz arası ulaşımı otobüsler ile de sağlayabilirsiniz. Fakat Jolfa’dan Tebriz’e her gün saat 15.00’da otobüsler kalmakta olup bilet fiyatları 4.000 Tümen’dir.

Benim önerim taksi ile 4 kişi Tebriz’e gitmenizdir. Taksi ile yolculuk 1.5 saat sürüyor.

Nahcivan hakkında sizlere daha spesifik ihtiyacınız olan bilgileri vermeye çalıştım. Ulaşım, vize, konaklama, güvenlik, yeme-içme, eğlence hayatı, dil, inanç ve günlük yaşam başlıkları makale içerisinde yer alan konulardır. Nahcivan gezilecek yerler hakkında bilgileri ise bir sonraki makalede sizlerle paylaşacağım.

Nahcivan hakkında merak ettiklerinizi lütfen yazıya yorum şeklinde yazarak sorunuz. Nahcivan’a gitmiş olanlar ise önerilerini, yaşadığı deneyimleri paylaşabilir ve gitmeyi düşünen diğer birçok insana yardımcı olabilirler.

38 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Ne yazık ki Nahçıvan’a kimlikle girilemiyor. Pasaportunuz ile Nahçıvan’a sorunsuzca giriş yapabilirsiniz. Nahçıvan’da trafik yok denecek kadar azdır. Bu nedenle özel aracınız ile gitseniz bile herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınızdır.

 1. Fatih Bey merhaba,

  Nahçivan’ı tanıyan biri olarak orada Rus dilini öğrenme imkanım var mı? Dil eğitimi veren okullar mevcut mu? Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Samim Bey,

   Nahçıvan’da özellikle 40 yaş ve üzeri insanlar kısmen de olsa Rusça konuşuyorlar ve anadili gibi biliyorlar. Eğitim dili Azerbaycan Türkçesidir ancak eğitim veren kurumlar ülkemizde olduğu gibi orada da mevcuttur.

 2. Fatih bey Nahcivan’a yılbaşı tatili için gitmek istiyoruz. Yılbaşı eğlencesi olur mu? Bilgi alabileceğimiz bir yer var mıdır?

  • Merhaba Selçuk Bey,

   Nahçıvan’da öyle lüks sayılabilecek mekanlar yok. Ancak yerel halkın gittiği restoran veya otel eğlence merkezlerinde bulunan mekanlarda eğlenceli aktiviteler yapıyorlar. Yerel halk ile birlikte orta ölçekte mekanlarda yılbaşı programına katılabilirsiniz. Bu tür yerler şehrin merkezindeki bulvar çevresinde toplanmıştır.

  • Merhaba Harun Bey,

   Nahçıvan ile özellikle tekstil işi yapılabilir olduğunu gördüm. Nahçıvan hakkında bilgi veya ticaret üzerine bir danışmanlık isterseniz size kapsamlı bir şekilde yardımcı olabilirim.

 3. Nahçıvan’da araba kiralama imkanı var mı? Ehliyetimiz orada geçerli mi? Arabaların direksiyonu TR ile aynı mı? Teşekkürler.

 4. Merhabalar,

  Ben Nahçıvan’dan Bakü veya Gence’ye geçmeyi planlıyorum. Uçak olduğunu yazmışsınız fakat uçak seferi bulamıyorum. 🙁 Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

 5. Kars’tan Nahçıvan’a geçip 3 gün Nahçıvan’da dolaşacağız. Daha sonra Tebriz’e geçeceğiz. Tebriz’de 3 gün kalıp uçakla Ankara’ya dönmeyi düşünüyoruz.. Eşim ve ben 2 yaşlı öğretim üyesiyiz. Bir sıkıntı olur mu?

  • Merhaba Gönül Hanım,

   Planladığınız şekilde rotayı sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. Tebriz ve Nahçıvan için ayıracağınız 3 gün yetecektir. Nahçıvan ve Tebriz gezilerinizde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız.

   Başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz.

 6. Fatih bey merhabalar…

  Öncelikle aydınlatıcı, açıklayıcı anlatımlarınız için çok teşekkür ederim. Bizleri bilgilendirmek için gösterdiğiniz çabayı takdir etmemek mümkün değil. Size bir kaç sorum olacak. Biz 3 arkadaş Nahçıvan-İran gezisi yapmayı planlıyoruz fakat bazı kaygılarımız var. Bu konuda bilgilerinize ihtiyacımız olacak. Öncelikle Nahçıvan sonrasında yazıda belirttiğiniz güzergahı takip ederek İran’a geçmeyi planlıyoruz. Nahçıvan üzerinden İran sınırına geçerken pasaporta İran damgası vurulması Amerika, İngiltere diğer Avrupa ülkeleri açısından sıkıntı olur mu? Bir diğer sorum İran damgasını pasaporta değilde İran gümrük polislerinin hazırladığı kağıda vurdurma şansımız var mi? (İsrail bu uygulamayı sıkça yapıyor bildiğim kadarıyla). Son olarak Türk vatandaşlarının İran’a günübirlik pasaportsuz sadece kimlikle girip çıktığına dair yorumlar okudum bazı yerlerde mümkün müdür bu acaba? Şimdiden çok teşekkürler saygılar…

  • Merhaba Uğur Bey,

   Pasaportunuzda İran damgasının olması Amerika, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine giriş yapmanıza engel olmaz.
   Hayır, İran ne yazık ki ayrı bir kağıda giriş damgası vurmuyor, pasaportunuzun boş bir sayfasına kaşe vuruyor.
   İran’a kimlikle Kıbrıs ve Gürcistan’a girdiğimiz gibi giriş yapamıyoruz. Mutlaka pasaportunuzu yanınızda bulundurunuz.

   Başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz.

 7. Nahçıvan vizesi ile Azerbaycan vizesi aynı mıdır? Nahçıvan’a otobüsle gitmeyi düşünüyorum. Vize için herhangi bir belge isteniyor mu?

  • Merhaba Recep Bey,

   Evet, Nahçıvan vizesi ile Azerbaycan vizesi aynıdır. Nahçıvan’a Iğdır üzeri Iğdırlı Turizm otobüsü ile gidebilirsiniz. Sınır Kapısında 10$ karşılığında Nahçıvan vizenizi alabilirsiniz. Pasaport harici herhangi bir belgeye gerek yoktur.

  • Selam Bayram,

   Nahçıvan, Türk vatandaşlarından vize isteyen bir Özerk Cumhuriyet. Bir süre yaşayabilir ve sınır ticareti yapabilirsin fakat daimi yerleşim ve çalışma için ülkenin istediği kriterleri göz önünde bulundurmak gerek. Dilersen İnternette kapsamlı bir araştırma yap. Sana detaylı bir bilgi veremeyeceğim bu konuda üzgünüm. Başka soruların olursa her zaman yazabilirsin.

   • Merhaba Fatih Bey,

    Ben yurt dışından araba getirip satmak istiyorum lüks araç. Orada piyasa var mı? Nasıl oluyor bir bilginiz var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

 8. Kendi arabamla Iğdır’dan Nahçıvan’a gitmek istiyorum. Açık açık söyleyeceğim oradan belirli sayıda sigara getirilebiliyormuş sanırım birde mazot ihtiyacımı karşılaması açısından iyi olur fakat hiçbir bilgim yok nasıl ve ne şekilde bir yol izlemem gerekiyor, gerekli evraklar, günde kaç kez sınır girişi yapabilirim bunları merak ediyorum?

  • Merhaba Tuğçe Hanım,

   Nahçıvan’dan Azerbaycan’a direkt gidemezsiniz. Ancak İran veya Gürcistan üzerinden karayolu ile gidebilirsiniz. Ya da İstanbul’dan direkt Bakü’ye uçak seferleri ile gidebilirsiniz.

   • Nahçıva’na giriş yapıp vize aldiğım zaman Azerbaycan’a Nahçıvan’dan uçakla geçsem Azerbaycan ayrı bir vize istiyor mu?

 9. Merhaba Fatih Bey,

  Nahçıvan’a gitmek için vize gerekli midir? Gerekli değilse nasıl gitmem gerektiği yönünde beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba Semira Hanım,

   Nahçıvan’a gitmek için vize gereklidir. Karayolu ile gitmeyi planlıyorsanız Iğdır Dilucu Sınır Kapısından 10$ karşılığında vizenizi alabilirsiniz.

   Başka sorularınız olursa mutlaka yorum olarak yazınız, size yardımcı olabilirim.

 10. Nahçıvan’a gitmeyi düşünüyorum yalnız gece hayatı ve eğlenmeye dair detaylı bilgi verebilir misiniz? Batum ve Tiflis kadar gece hayati güzel midir teşekkürler.

  • Merhaba Ünal Bey,

   Batum ve Tiflis gece hayatını yaşadıysanız Nahçıvan size biraz durgun gelebilir. Fakat farklı bir ülke ve kültür tanımak istiyorsanız Nahçıvan’a gitmenizi öneririm. Gece açık olan eğlence yerleri ve cafe kültürü mevcut.

 11. Fatih kardeş selamlar,

  Nahçıvan için kaç gün yeterli olur sence? Nahçıvan şehri dışında görülmeye, zaman ayırmaya değer bir köy, kasaba var mı?

  Ayrıca 15 manat konaklama demişsin yaklaşık 50₺ ediyor. Hostel tarzı daha ekonomik yerler bulmak mümkün mü? Son olarak da şu meşhur Karabağ bölgesi Nahçıvan’a yakın mı?

  Teşekkür ederim, sağ ol.

  • Merhabalar Halil Bey,

   Nahçıvan’ı dolu dolu gezmek istiyorsanız toplamda 3 gün yeterli olacaktır. Sadece gezilecek yerlere yapacağınız ziyaret ise size 1,5-2 güne yeterli olacaktır. Dilerseniz nasıl bir gezi programı düşünüyorsunuz tekrar buraya yorum olarak yazabilir ve detaylı bir değerlendirme yapabiliriz. Nahçıvan şehir merkezi dışında ise Aras Nehri kıyısına kurulu Babek şehrine gidebilirsiniz. Doğayı seviyor ve güzel manzaralar eşliğinde doğa içerisinde gezmek isterseniz Biçenek, Şahbuz Tabiat Parkı ve civarına bir gezi yapabilirsiniz.

   Üzgünüm Nahçıvan’da herhangi bir hostele ben rastlamadım. Gezi öncesi araştırmıştım fakat bulamadım. Otobüs terminali yanında Terminal Otel var ben orada kalmıştım. Zaten Nahçıvan’da 5-6 otel var bunları bir araştırın ve fiyat karşılaştırması yapın. En uygun olanı bütçenize göre tercih edin.

   Karabağ bölgesi Nahçıvan’a yakın fakat o bölgeye girişler biraz sorunlu oluyor. İyi bir araştırma yapın, herhangi bir tehlikeye maruz kalmanızı istemem.

   Başka sorularınız olduğu taktirde lütfen yazınız, size yardımcı olabilirim.

 12. Merhaba Fatih Bey,

  Ben ailemle (4 kişi) Kars’dan sonrasını karayoluyla Nahçıvan-Tebriz-Bakü-Tiflis şeklinde yapmayı düşünüyorum. Tebriz hakkında bilgi paylaşırsan sevinirim. İnternette Tebriz otel fiyatları ve durumları hakkında aydınlatıcı bilgilere ulaşamadım. Ayrıca tümen in kuru ne kadar? İlgine teşekkürler..

 13. Merhaba,

  Fatih kardeşim Azeri Türk hep kardeştir. Her zaman başımız üstünde yeriniz var. İster sen, isterse başka bir Türk her zaman gelip misafirimiz olabilir…

 14. 1 eylül 2015 itibari ile buna benzer bir tura çıkacağım için bu yazı gerçekten benim için muhteşem oldu elinize ve yüreğinize sağlık. Benim güzergahım Batum, Tiflis, Bakü, Tahran, Şiraz, Tebriz ve Nahçıvan olacak devamını bekliyorum saygılar. 🙂

  • Merhaba Bülent,

   Teşekkür ederim. İzleyeceğin rota çok güzel. Fakat seyahat yazılarımın devamına yetişemeyeceksin anlaşılan. Rotan üzerine güzel deneyimlerim var fakat sırası ile yazmak durumundayım. Soruların olursa ekstra gitmeden buraya yazabilir ya da yoldayken bana ulaşabilirsin her zaman. Sana yardımcı olabilirim. Şimdiden keyifli seyahatler dilerim.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.