Nahçıvan, Heydar Aliyev Müzesi

Nahcivan, Azerbaycan’a bağlı bir özerk cumhuriyeti olarak ülkemizin doğusunda yer almakta. Iğdır Dilucu Sınır Kapısı üzerinden ulaşabildiğimiz bu şirin ülke kısa sürede pek çok anlamda yol kat etmiştir. Bunun başında elbette yeniden yapılaşma geliyor. Nahcivan seyahatim öncesi yaptığım araştırmalar sonucu karşılaştığım fotoğraflar ülkenin bir 30 yıl geride kaldığını, eski yapılara sahip olduğunu ve ulaşım araçlarının konforsuz olduğunu gösteriyordu. Ta ki Nahcivan’a gidene kadar. Sederek Sınır Kapısı’na geldiğiniz an değişimin farkına varıyorsunuz. Son derece modern ve temiz bir gümrük binası sizi karşılamakta. Ülkeye giriş yaptıktan sonra tek katlı düzgün bir mimaride inşa edilmiş yapılar ilk olarak sizi karşılayacak. Sederek Sınır Kapısı’ndan Nahcivan şehir merkezine yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmekte. Otobüs ile geliyorsanız şehir merkezinde yer alan Avtovağzal (otobüs terminali) da yolculuğunuz sonlanıyor. Nahcivan’ı gezmeye başlamadan önce dilerseniz terminal içerisinde yer alan döviz bürosundan paranızı Azerbaycan/Nahcivan resmi para birimi olan Manat’a çevirebilirsiniz. Kalacak yerimi de ayarlayıp öyle gezmeye başlayayım derseniz yine aynı şekilde otobüs terminalinin hemen yanında otel bulunmaktadır. Burada gecelik 15 Manat’a kalabilirsiniz.

Nahçıvan Gezilecek Yerler

Avtovağzal Meydanı

Nahcivan’ı gezmeye ilk olarak buradan başlayabilirsiniz. Burası otobüs terminalinin hemen karşısında yer almakta. Araçların geçtiği, toplu taşıma otobüsleri ve bir taksi durağının yer aldığı bölgedir. Meydanı küçük bir saat kulesi süslüyor.

nahcivan bayrak meydani
Nahcivan Bayrak Meydani

Bayrak Meydanı

Meydanın hemen solunda ise devasa bir bayrak meydanı sizi karşılayacak. Burada bir yarım saat geçirebilir hatta şehri kuş bakışı muhteşem bir manzara eşliğinde seyre doyabilirsiniz. Bayrak Meydanı, geniş bir alan üzerine kurulu sosyal bir alan. Yerli halkın yaz akşamları bir araya gelerek oturdukları bu kompleks çeşitli süslemeler ile donatılmış gayet hoş bir yerdir. Etkileyici bir peyzaj mimarisine ev sahipliği yapan yeşil alan aynı zamanda içerisinde Bayrak Müzesini de barındırmakta.

Nahcivan Bayrak Meydanı
Nahcivan Bayrak Meydanı

Müzeye ulaşmak için Bayrak Meydanının zirvesine çıkmanız gerekiyor. Zirvede sizi devasa bir Azerbaycan bayrağı ve hemen yanında müze bekliyor olacak. Bulunduğunuz zirve yaz günleri için oldukça ideal. Efil efil esen rüzgâr eşliğinde Nahcivan’ı kuş bakışı tepeden seyretmek size kendinizi iyi hissettirecektir. Müze içerisinde çeşitli bayrak modelleri ve kronolojik olarak ulusal bayrak tarihi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Nahcivan, Bayrak Meydanı
Nahcivan, Bayrak Meydanı

Bayrak Meydanı’nı arkanıza alarak otobüs terminalinin sağında kalan yoldan yürüyerek Heydar Aliyev Meydanı’na geliniz. Gezilecek yerlerin bir çoğu burada yer almaktadır.

Heydar Aliyev Meydanı

Şehrin merkezi olarak bilinen Heydar Aliyev Meydanı çevresinde pek çok gezilecek yer, lüks mekânlar ve devlet binalarına ev sahipliği yapmaktadır. Burada şehri daha iyi gözlemleyebilir, günlük yaşamdan tüm kesitleri yakalayabilirsiniz.

Heydar Aliyev Müzesi

Nahcivan ve Azerbaycan’da eski devlet başkanı Heydar Aliyev adına birçok yapı, meydan ve cadde bulunmaktadır. Bunlardan biriside Heydar Aliyev Müzesi’dir. Burası Heydar Aliyev Meydanı’nda yer alıyor. Müze, eski Azerbaycan Devlet Başkanı olan Heydar Aliyev hakkında birçok bilgi ve belgeye ev sahipliği yapmakta. Heydar Aliyev’in doğumundan ölümüne kadar olan süreyi kapsayan müze çeşitli tablo, kitap, kişisel eşyalar ve yaşamı ile ilgili pek çok dokümanları içermektedir. Müze, her gün 09.00 – 17.00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Nahçıvan, Heydar Aliyev Müzesi
Nahçıvan, Heydar Aliyev Müzesi

Heydar Aliyev, Sovyet Dönemi zamanında 1969-19 yılları arasında Azerbaycan rehberliği ve 1993-2003 yılları arasında ise Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Ölümünden sonra yerine gelen oğlu İlham Aliyev bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı görevine devam etmektedir.

Nahcivan, Heydar Aliyev Müzesi
Nahcivan, Heydar Aliyev Müzesi

Xalca (Halı) Müzesi

Halı Müzesi, hemen Heydar Aliyev Müzesi’nin yakınında yer almaktadır. Burada bulunan ve çoğunluğu Azerbaycan halıları olan ürünler, müzede koruma altına alınmıştır. Müzede yer alan halılarda bulunan motiflerin temsil ettiği bir anlam vardır. Bereket, kahramanlık ve sevgi bunlardan bazılarıdır. Ülke tarihinde önemli yer edinmiş bu halılar tamamen el işçiliği ile yapılmış hepsi birbirinden değerli ürünlerdir. Müze, ayrıca eski dönemlerde kullanılan halı dokuma araçlarına da ev sahipliği yapıyor.

Nahcivan, Halı Müzesi
Nahcivan, Halı Müzesi
Nahcivan, Halı Müzesi
Nahcivan, Halı Müzesi

09.00 – 18.00 arası açık olan Halı Müzesi’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Momine Hatun Türbesi

1186 yılında mimar Acemi Abubekiroğlu Nahcivani tarafından inşa edilen türbe, Azerbaycan Devleti’nin kurucusu olan Atabek Şemseddin İldaniz’in emriyle eşi Mümine Hatun’un mezarı üzerine yapılmıştır. Göz alıcı bir işlemeye sahip olan mimari ülkenin önde gelen eserleri arasında yer almaktadır.

Nahcivan, Momine Hatun Türbesi
Nahcivan, Momine Hatun Türbesi
Nahcivan, Momine Hatun Türbesi
Nahcivan, Momine Hatun Türbesi

Açık Hava Müzesi

Mömine Hatun Türbesi yanında bulunan Açık Hava Müzesi Nahcivan topraklarında bulunmuş bölge tarihinin çeşitli dönemlerine ait eserleri içermekte. Bu eserler arasında taştan yapılma koç heykeli, taş levhalar ve kitabeler sadece bir kaçıdır. Müze, Acemi Parkı’nda açık bir alan üzerine kuruludur. Acemi Park aynı zamanda Mömine Hatun Türbesi, Han Sarayı ve Müzikal Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Nahcivan, Açık Hava Müzesi
Nahcivan, Açık Hava Müzesi

Müzikal Müzesi

Burası Han Sarayı Müze binasının giriş bölümünde yer almakta. Müze aynı zamanda eski müzik aletlerinin yapıldığı yerdir. Burada eski dönemlere ait çeşitli müzik aletlerini görebilir tarihte keyifli bir sanat yolculuğuna çıkabilirsiniz. Müze, 09.00 – 17.00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Han Sarayı

1747 yılında İhsan Han Kengerli tarafından inşa ettirilmiş. İhsan Han Kengerli ve ailesinin 20. Yüzyıl a kadar yaşamlarını sürdüğü yapı günümüzde bir müze olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Han sarayı iki bölümden oluşmakta. Dönemin Nahçıvan Hanları tarafından da kullanılan saray iki bölüm üzerine kurulmuş olup o dönemler bir bölümü ikametgâh olarak kullanılırken, bir diğer bölümü idari işler için kullanılırmış. Bugün müze içerisinde dönemin yaşam ve kültürünü yansıtan pek çok eser bulunuyor.

Nahcivan, Han Sarayı
Nahcivan, Han Sarayı
Nahcivan, Han Sarayı
Nahcivan, Han Sarayı
Nahcivan, Han Sarayı
Nahcivan, Han Sarayı

Müze, 09.00 – 18.00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Şair Hüseyin Cavid Müzesi ve Anıtı

Azerbaycan edebiyatının kurucusu ve en önemli şairlerinden biri olan Hüseyin Cavid’in yaşamını sürdürdüğü ev bugün bir müze olarak kapılarını ziyaretçilere açmaktadır. 1981 yılında müzeye çevrilen ev içerisinde pek çok değerli eseri barındırıyor. Hüseyin Cavid’in yaşamını ve sanatını yansıtan birçok fotoğraf, el yazı eserleri ve çeşitli eşyaların bulunduğu müze Nahçıvan’ın Alihan mahallesinde yer almaktadır.

Nahcivan, Hüseyin Cavid Anıtı
Nahcivan, Hüseyin Cavid Anıtı

Müze, 09.00 – 18.00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Devlet Tarih Müzesi

1924 yılında Tarih ve Etnografya Müzesi olarak kurulan müze daha sonraki yıllar yerini Yerel Tarih Müzesi’ne bırakmıştır. Nahçıvan’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgiler veren ve aynı zamanda birçok değerli esere ev sahipliği yapan müze içerdiği yaklaşık 45.000 eser ile görülmeye değer bir yerdir.

Nahcivan, Devlet Tarih Müzesi
Nahcivan, Devlet Tarih Müzesi
Nahcivan, Devlet Tarih Müzesi
Nahcivan, Devlet Tarih Müzesi
Nahcivan, Devlet Tarih Müzesi
Nahcivan, Devlet Tarih Müzesi

Müze, 09.00 – 18.00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Dede Korkut Heykeli

Dede Korkut, Türkler kadar Azeriler tarafından da benimsenmiş hatta kendilerinin hikâyecisi olarak kabul görmüş bir saygı anıtıdır. 1999 yılında kitabının 1300. Yıldönümü şerefine dikilmiştir.

Nahcivan, Dede Korkut Heykeli
Nahcivan, Dede Korkut Heykeli

Heydar Aliyev Sarayı

Giriş bölümü sütun taşlardan, binayı çevreleyen mimarinin ise dor sütunlar ile süslendiği bu görkemli bina devlet büyüklerinin bir araya geldiği, önemli toplantıların, sunumların gerçekleştiği yerdir.

Nahcivan, Heydar Aliyev Sarayı
Nahcivan, Heydar Aliyev Sarayı

Gençlik Merkezi

Nahçıvan’lı gençler adına pek çok sosyal aktivitenin yer aldığı bina eğitimden spora, seminerden çeşitli toplantılara kadar geniş bir yelpazede olanak sağlayan çok amaçlı bir yerdir. Burada gençler bir araya gelir ve gelişimleri adına birçok yenilikten fayda sağlarlar. Kendinizi genç hissediyorsanız bir uğrayın derim…

Nahcivan, Gençlik Merkezi
Nahcivan, Gençlik Merkezi

Kızlar Balağı

Dev bir kaya kütlesinin alt katında yer alan kızlar balağı kemer sütunlu birkaç güzel yapıya sahiptir. Kaya kütlesinin alt tabakasında yer alan yosun tabakası ve onu tamamlayan damlacıklar buraya hoş bir görüntü katmakta. Burada ayrıca küçük bir mesire alanı bulunuyor. Mesire alanı içerisinde yer alan çay bahçeleri yerli halkın yaz akşamları buraya olan ilgisini arttırmaktadır.

Nahcivan, Kızlar Balağı
Nahcivan, Kızlar Balağı
Nahcivan, Kızlar Balağı
Nahcivan, Kızlar Balağı
Nahcivan, Kızlar Balağı
Nahcivan, Kızlar Balağı

Hazreti Zehra Mescidi

Caferi Azerilere ait olan Hazreti Zehra Camii, külliye ve eğitim merkezi olarak inşa edilmiş olup çok sayıda bölümlere sahiptir. Namazların kılındığı cami aynı zamanda din eğitimlerinin verildiği yerdir. 2 minare ve 1 kubbeye sahip olan Hazreti Zehra Camii sahip olduğu iç dekorasyonu ile görülmeye değer bir yapıdır.

Nahcivan, Hazreti Zehra Mescidi
Nahcivan, Hazreti Zehra Mescidi

Tarihi İsmayılhan Hamamı

18. yüzyıl Osmanlı eseri olan tarihi hamam bugün bir mahzen kafeye çevrilmiş olarak hizmet vermekte. Yapı içerisinde tarihi dokunun bozulmadığını görebilirsiniz. Ufak dokunuşlar ile restore edilen yapı size keyifli bir ortam sunmakta. Gündüz çay ve nargile eşliğinde hoş sohbetler yapabilir akşam saatleri ise canlı müzik eşliğinde yöresel yemeklerden tadabilirsiniz.

Nahcivan, Tarihi İsmayilhan Hamamı
Nahcivan, Tarihi İsmayilhan Hamamı
Nahcivan, Tarihi İsmayilhan Hamamı
Nahcivan, Tarihi İsmayilhan Hamamı

Tiyatro Binası

Nahçıvan Tiyatro Binası psikolojik, drama ve komedi üzerine çeşitli sahne performanslarına ev sahipliği yapan bir yerdir.

Nahcivan, Tiyatro Binası
Nahcivan, Tiyatro Binası

Nahçıvan Turizm Bilgi Merkezi

Turizm Danışma Merkezi Binası, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi tarafından 5 Mayıs 2006 tarihinde Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. 2008 yılında restore edilen yapı Nahçıvan hakkında pek çok değerli bilgiye ev sahipliği yapmaktadır. Buraya uğrayarak Nahçıvan hakkında harita, müze, kültür-tarih ve doğa hakkında kitapçıklara sahip olabilirsiniz.

Nahcivan, Turizm Bilgi Merkezi
Nahcivan, Turizm Bilgi Merkezi

Nahçıvan gerçekten hoş ve modern bir şehir. Geniş ve tertemiz yolları, müze, heykel, park ve sanat merkezleri ve bunları tamamlayan yepyeni binalar burayı gerçekten güzel kılmakta.

Nahçıvan’a bir gezi planlıyorsanız faydasını göreceğiniz “Nahçıvan Gezi Rehberi” adlı konuya göz gezdiriniz. Ayrıca Nahçıvan hakkında sorularınız veya kendi deneyimleriniz varsa lütfen konuya yorumda bulununuz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.