Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm ve gerçekleştirmek için gün saydığım bu keyifli rota hakkında sizleri biraz bilgilendirmek istiyorum.

2015, bahar aylarında yukarıda belirttiğim rota üzerine çalışmalara başlamıştım. Bu çalışma, İstanbul’dan yola çıkarak Iğdır Dilucu Sınır Kapısı’ndan Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’ne ve buradan İran, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan ülkelerini kapsayacak yaklaşık 1 aylık bir yolculuğun planıydı. Yolculuğun 20 gününü İran’a ayırmayı düşündüm. Zira burada 8 şehir üzerine bir plan yaptım. Çünkü İran, Pers Kültürü’nü içerisinde barındıran muhteşem bir hazineye sahip. İran’da izleyeceğim rotayı şu şekilde planladım; Tebriz, Qom, Kaşhan, İsfahan, Şiraz, Yazd, Meşhed ve Tahran.

Nahcivan: Türkiye’den direkt seferlerin olduğu Nahcivan’a Iğdırlı Turizm ile gidebilmek mümkündür. 10$ vize ücreti karşılığında kapıda 60 günlük vize alınabilmekte. Pırıl pırıl caddeleri, sıcacık insanları ve ülkemize yakın kültürleri ile görülesi bir özerk ülke Nahcivan.

Tebriz: Yaklaşık 6 milyon Azerbaycan Türk’lerinin yaşadığı bir bölge. Burada yabancı dil sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Üstelik fazlasıyla misafirperver bir halk. Türk olduğunuzu öğrenen Tebriz halkı kuvvetle muhtemel sizi evine davet etmek isteyecek ya da bir şeyler ikram edecektir.

Qom: Burası İran İslam Cumhuriyeti ve Şii dünyasının önemli bir dini merkezi olarak kabul edilmekte. Şüphesiz burayı önemli kılan tek neden Hz. Masume (r.a) türbesinin yer almasıdır. Hz. Masume (r.a), Hz. Muhammed (s.a.v) Ehlî Beyt’inden ve Şii inancında 12 İmam’dan biri olan İmam Rıza (r.a)’ ın kız kardeşi olmasıdır.

Kaşhan: Bu şehir Qom ve İsfahan arasında kalmış mistik atmosferi ile henüz popülerlik kazanmamış bir yerdir. Burada özellikle Fin bahçesini görebilir, Tabatabei ve Abbasian evlerinin muhteşem mimarilerine tanık olabilirsiniz.

İsfahan: Ülkenin en önemli turizm şehirlerinden biridir. Kuşkusuz burayı popüler kılan özelliklerin başında İmam Meydanı gelmektedir. Unutmadan; İsfahan Nisf-i Cihan “İsfahan dünyanın yarısıdır.”

Şiraz: Bir İran gezisi planlıyorsanız mutlaka rotanıza Şiraz’ı eklemelisiniz. Burada tüm görkemi ile Persepolis’i görebilir ve İran’ın en fantastik atmosferini sunan Vekil pazarını ziyaret edebilirsiniz.

Yazd: İran’a doymak istiyor ve hatta ikinci bir İran gezisi düşünüyorsanız bunun tek nedeni Yazd olmalı. Yazd şehri özellikle eski yaşam alanlarının sunduğu büyüleyici atmosfer ile insanı etkiliyor. Old City denilen bölgeye şehrin merkezinde yer alan Amir Çakmak Kompleksi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 3 km’lik bir yürüyüş alanına sahip olan eski yaşam alanı size dolambaçlı sokaklarında keyifli bir gezi imkânı sunuyor. Fotoğraf gezileri için de oldukça ideal bir yer burası.

Meşhed: İran İslam Cumhuriyeti ve Şii dünyasının en önemli merkezlerinden biridir burası. Meşhed, 12 İmam’dan biri olan İmam Rıza’ya ev sahipliği yapmaktadır. Müslümanlar için nasıl ki Mekke önemli bir şehir ise, aynı şekilde Şiiler için de Meşhed aynı öneme sahiptir. Çevre ülkelerden birçok Şii inancına sahip insanların buluşma noktasıdır Meşhed. Devasa bir alan üzerine kurulu olan İmam Rıza Kompleksi etkileyici bir atmosfere sahiptir.

Tahran: İran’ın başkenti Tahran fazlasıyla büyük ve karışık bir şehirdir. Gezilecek yerlerin hemen hemen hepsi birbirine uzak yerlerdedir. Metro veya otobüs kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Saraylar, müzeler ve muhteşem çini işlemelerine sahip çeşitli camileri için ziyaret edebilirsiniz. Unutmadan söylemeliyim ki Tahran’ı gezmek için en az 3 gününüzü buraya ayırmalısınız.

Bakü: Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Hazar Gölü’ne kıyısı olan modern bir şehir. Burada özellikle İçeri Şehir denilen bölgeyi görmek size yetecektir.

Tiflis: Gürcistan’ın başkenti Tiflis görülmeye değer bir şehirdir. Sovyet Dönemi’nden kalma yapıları burada görebilir aynı zamanda Old City bölgesinde tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tiflis’te gezilecek yerlerin birçoğu şehrin merkezi olan Tavisuplebis (Özgürlük) Meydanı çevresinde toplanmıştır. Meydanda yer alan Turizm Danışma Bürosu’ndan şehir haritasını almayı unutmayın.

Erivan: Ermenistan’ın başkenti olan Erivan şaşırtıcı derecede bir modern yüze sahiptir. Park ve bahçeler ile dolu olan başkent Erivan, Cumhuriyet Meydanı ile kendini ispatlamış bir şehir. Gezilecek yerlerin birçoğu Cumhuriyet Meydanı çevresinde toplanmıştır.

Batum: Erivan, Ermenistan seyahati sonrası tekrar Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e dönmeli ve buradan Batum’a geçilmeli. Tiflis-Batum yolculuğu yarım otobüsler ile gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık 6 saat süren yolculuğun ücreti 15 Lari’dir. Batum’a bu 6. Gidişim olacak. Fakat ne yazık ki Türkiye’den gelen pek çok insan buraya farklı amaçlar için gelmekte olduğunu görebiliyoruz. Batum modern bir şehir mimarisine sahiptir. Kısa sürede eski yapıları restore edilerek modern bir görünüme kavuşan Batum ülkenin en önemli turizm şehri olma özelliğini taşımaktadır. Batum’a, Sarp Sınır Kapısı üzerinden 15 TL yurtdışı çıkış harç pulu ödenerek kimliksiz giriş yapılabilir. Kapıda yer alan vezneden giriş kâğıdı alıyor ve 15 TL karşılığında almış olduğunuz pulu bu kâğıda yapıştırıyorsunuz. Kimlik bilgilerinizi de doldurduktan sonra sıraya girerek pasaport kontrol memurunun kontrolü sonrası ülkeye ilk adımınızı atıyorsunuz. İkinci bir kontrol noktası olan Gürcistan pasaport kontrol noktasında işlemlerinizi yaptıktan sonra Batum’a giriş yapabilirsiniz. Unutmadan kimliğiniz yırtık, yıpranmış olmaması gerekiyor. Ayrıca ülkeye kesinlikle ilaç türevi şeyler sokulmamaktadır. Gürcistan polisi bu konuda kesinlikle taviz vermiyor.

Planladığım rota bu şekilde. Bu güzergâh üzerine yaklaşık 2 ay çalıştım, birçok kaynak bilgi okudum. Sonuç itibari ile 19 Temmuz sabahı İstanbul’dan yola çıkarak ilk durağım olan Nahcivan’a doğru yola koyuldum.

Bu yazıyı, planladığım rota hakkında sizlere ön bilgi vermek amacıyla hazırladım. 19 Temmuz – 23 Ağustos tarihlerini kapsayan tamamen karadan gerçekleştirdiğim Nahcivan, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan seyahatimi tamamladım.

Nahcivan Özerk Cumhuriyeti, İran’ın Tebriz, Qom, Kaşhan, İsfahan, Şiraz, Yazd ve Meşhed şehirleri, Azerbaycan’ın Bakü şehri, Ermenistan’ın Erivan şehri ve Gürcistan’ın Tiflis ve Batum şehirlerini gezdim. Bu destinasyonlar hakkında detaylı gezi notları, bütçe, konaklama ve gezilecek yerler hakkında bilgileri kapsayan içerikleri hazırlama sürecine girdim. İlerleyen günler buradan paylaşıma sunacağım. İlginiz ve takibiniz için teşekkür ederim.

2014 yılında yapmış olduğun İran seyahatim üzerine hazırladığım detaylı “İran Gezi Rehberi” ve “İran Seyahati Hakkında Merak Ettikleriniz” adlı makalelerimi okuyarak faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

3 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhabalar,

  Merak ettiğim bir konu daha vardı. Acaba Ermenistan’da bulunduğunuz süre zarfında hiç ırkçılıktan ver Türk-Ermeni ilişkilerinden kaynaklı gerek sosyal hayatta gerek sınır kapılarında bir zorlukla karşılaştınız mı? Ermeni insanının ve Ermeni devletinin bu konudaki tutumu nasıl? En çok sınır noktasındaki polislerin Türkiye pasaportunu gördükten sonraki tutumlarını merak ediyorum.

  • Merhaba Oğulcan,

   Bu sorularına Ermenistan kategorisinde yer alan makalelerde yer verdim. Dilersen giz göz at. Sorularının cevabını orada bizzat kendim yaşadıklarım, gözlemlerim ve yerel insanlar ile olan iletişimim sonucu kaleme aldım.

   Başka soruların olursa mutlaka yaz. Sana yardımcı olmak isterim.

   Sevgiler..

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.