Karadeniz’in parlayan değerlerinden biri olan Ordu. Kış aylarının son günü 28 şubatta gezginlerin ağabeyi olan Soner Gürkan Yücel’i hem ziyaret hemde Ordu ve ilçelerini gezmek için kısa bir hafta sonu kaçamağı için Ordu’ya geldim. İlk olarak Ulubey ilçesine uğradım. Soner ağabey burada sağlık memuru olarak görev yapıyor ve yaşıyor. Konaklamayı burada yapıp 1. gün Ulubey ilçesi 2. gün ise Ordu şehrini gezme planımız vardı. Nitekim 1 Martta Ulubey ilçesini gezme fırsatı bulduk.

Ulubey’de havanında güzel olmasıyla tam anlamı ile keyifli bir gün geçirdik. Ulubey’e ait köylere, köylülerin kış için yakacak toplamasına, sohbetlerine, çaylarına ve yeni hasat sezonu fındık üretimi için bahçelerinde yaptıkları çalışmalara tanıklık ettik. Kâh sohbetler ettik kâh ilçe ve köylerinde bulunan gezilesi yerleri görme fırsatı bulduk.

Karadeniz’e bahar geldi. Ulubey ilçesinden Şuayip tepesini fotoğraflıyorum. Fındık ağaçları yeni yeni tomurcuk veriyor.

suayip-tepe

Yolumuzun üzerinde ilçe mezarlığı bulunuyor. Burada merhum Derviş Salih Öz yatmakta. D. 1320 (1904) Ö. 1980.

dervis-salih-oz

Türbe ziyaretinden sonra tarihi Sarpdere köprüsüne doğru otostop çekerek gitmeye başladık. Zira köprüye 13 km kadar mesafemiz vardı. Bir kaç otostop denemesinden sonra köylü bir vatandaşın bizi aracının kasasına alarak getirmesi üzerine tarihi köprüye geliyoruz.

Tarihi Sarpdere köprüsü 19. YY da inşası yapılmış bir Osmanlı dönemi köprüsü özelliğini taşımakta. 15.5 metre uzunluğunda 4.75 metre genişliğinde tek açıklıklı köprü, kara yolları 7. bölge müdürlüğü tarafından 2011-2012 yılları arasında bakıma alınarak onarılmış. Köprü altından geçen görüntüsü ile keyifli izlenimler bırakan ufak bir derede bulunmakta.

sarpdere-koprusu

Sarpdere köprüsü gezisinden sonra Küpkaya kanyonu gezisi için tekrar otostopa ihtiyacımız vardı ve gelen ilk araca binerek kanyona geliyoruz. Bindiğimiz aracın köy minibüsü olduğunu inince anladık. 🙂 Otostop çekerek gezdiğimizi ve misafir olduğumuzu şoföre söyleyince ücret almak istemedi bizden. Kanyon muhteşem bir görünüme sahip birazda ürkütücü her kanyonun olduğu gibi…

Küpkaya kanyonu yaklaşık 40 metre yüksekliğinde ve içerisinde buz gibi akan bir dereye sahip. Ufak bir mesire alanı da mevcut olup bazı zamanlar Üniversite doğa sporları kulüpleri buraya gelerek eğlence ve piknikler yapıyorlarmış.

kupkaya-kanyonu

Soner Gürkan Yücel ağabey ile baharın ilk günü olan 1 mart tarihli doğasal fotoğrafımız. 🙂

ulubey-ilkbahar

Bir sonraki durağımız Ordu şehri olacak.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.