Otobüs ile İran Seyahati

İran seyahati hazırlıklarım tamamlanmıştı artık ve otobüs ile Iran seyahati için hazırdım. 26 Temmuz sabah 09.00 da sıkı bir kahvaltı ve ardından ailemin bayramlarını kutlayarak saat 10.30 gibi evden çıkarak Laleliye, Tahran tur Iran otobüsümün kalkacağı noktaya doğru yola koyuldum. Saat 12.00 sularında Laleliye geldim ve bir döviz bürosuna giderek 200 TL değerinde $ (dolar) aldım.

Saat 12.45’de Tahran tur yazıhanesi önüne gelmiştim ve beni İran’a götürecek olan otobüsümde park halinde duruyordu. Farsça yazılar, şarkılar ve insanlar…

tahran-tur-laleli

Yazıhane içerisine girerek biletimi teyit ettirdim. Görevli pasaportları topluyor ve oturacağımız koltuklara ait numaraları tek tek pasaportlara yapıştırıyordu. Pasaportlar daha sonra otobüs içerisinde dağıtılacak denilmesinin ardından çantalar bagajlara konuluyordu. Benim, orta boyutlu bir sırt çantam olmasından dolayı yanıma almayı uygun gördüm.

tahran-tur-otobüs

Tahran Tur Otobüsleri

Tahran turun, İran’a giden otobüsleri 2+1 koltuk düzeninde VIP otobüslerdir. Koltuk aralıkları geniş olmakla birlikte açılabilir özelliğe sahip. Ayaklarınızı uzatıp rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Bir otobüs için her şey mevcut durumda diyebilirim açıkçası.

tahran-tur-otobüsü

15 dakikalık bir gecikme sonrası artık tüm yolcular koltuklarına geçti ve otobüs hareket etmeye başladı saat 13.15 itibari ile. Otobüste 40 yolcu var benle birlikte 4 yolcu Türk! 1 yolcu Erzincan’da, 2 yolcu ise Ağrı’da inecek olduğunu öğrendim. Geriye tek Türk ben kalıyordum İran’a gidecek. Haydı hayırlısı! Bende tabi oluştu tatlı bir heyecan. Hareket eder etmez İbrahim Tatlıses’ten şarkı çalmaya başladı. Sanıyorum bu tüm yol boyunca devam edecekti…

İran seyahati gayet iyi devam etmekte. Playlist İbrahim Tatlıses’ten sonra Ferdi Tayfur, Sibel Can, Ahmet Kaya ve Mahsun Kırmızı gül’den şarkılar çalarak devam ediyordu. Düzce’ye vardık. 5 dakikalık ihtiyaç molası veriliyor. Bu esnada ihtiyaçlar gideriliyor ve insanlar kendilerine yiyecek içecek malzemeler alıyorlardı. Zira otobüste öyle ikram falan beklemeyin. 🙂 Tekrar otobüse geçiyor yola devam ediyoruz. Otobüs içerisinde görevli sivil, gömlek, pantolon dağınık İran vatandaşı arkadaş 1 adet fındıklı lokum ve 1 bardak has İran çayı ikram etti.

tahran-tur-ikram

Saatte 120 km/h hızı gördük şaka değil! Bunun nedenini İran’a girdikten sonra anlıyordum. (Nedeni bir sonraki yazımda) Çorum’a gelmiştik…

Çorum’da yarım saatlik bir mola için tesislere geliyoruz. Burada da yeme-içme için yolluk bir şeyler almak gerekiyor çünkü otobüste dediğim gibi bir şey dağıtılmıyor. Mola esnasında bir çorba ile açlığı gideriyorum. Gece molasına yemek yerim düşüncesi ile. Yemekten sonra bir çay aldım kendime ve 3 İran’lı vatandaşın yanlarına doğru yöneldim. Kısa kısa sorular sorarak bilgi alıyordum. Söylediklerine bakılırsa pekte memnun değiller gibi görünüyorlardı yaşamlarından. Kimisi İmam Humeyni adını duyunca akan sular duruyordu, kimisi ise haz almıyordu. Yönetimden memnun değillerdi. Kapalılık ve yönetim baskısından bunalmış durumdalar. İşçilik ucuz ve buda halkın gelir düzeyine oldukça kötü bir etki ediyormuş. Anlattıkları pek iç açıcı değildi. Yarım saatlik mola süremiz doluyor ve tekrar otobüslerdeki yerimizi alıyorduk. Şoför çıldırmış olmalı 100 kilometreden aşağı düşmüyordu hızımız. E! Benim ve yolcuların işine geliyordur her halde hızlı gitmek en azından 40 saati gözden çıkarmıştık otobüs ile İran seyahatinde.

Hava kararıyor ben uyku moduna giriyordum. Bu yolculuk nasıl geçer başka türlü? Gece 00.30’da Erzurum dolaylarında yemek molasına indik. Burada karnımı iyice doyuruyor, sosyal medya ve maillerimi kontrol ediyordum. Zira sınırdan geçtikten sonra sosyal medyaya giremeyecektim. Yemekten sonra yine bir çay keyfi ardından otobüsümüz hareket ederek yolumuza devam ediyorduk. Gece 03.30’da nihayet Doğubayazıt Gürbulak Sınır Kapısına gelmiştik. Akıl almaz bir tır trafiği vardı fakat biz o sıraya dâhil olmadan direk sınır kapısına geldik.

Doğubayazıt, Gürbulak Sınır Kapısından İran’a Giriş

Tüm bagajlar yolcular tarafından alınarak otobüs boşaltıldı. O esnada otobüs kontrol için polis noktasına giderek pasaport kontrollerine tabi tutulduk. 15 TL’lik GEREKSİZ yurt dışı çıkış harç pulu aldım kendime ve sıraya girdim. Sıra bana geldi ve pasaport kontrolünden geçtim çıkış damgasını pasaportuma vurdular… Artık İran tarafına geçiyorum. İçimde tarifi imkânsız bir heyecan var. Birkaç adımdan sonra Türk kara topraklarını geride bırakıyor demir parmaklıklı kapalı bir alandan yürüyerek İran sınırına geçiyorum. Bir anda tüm atmosfer değişiyor. Her yer Farsça yazı, içeride yer alan televizyonlarda Farsça kuran-ı kerim okunmakta ve sakallı polisler. Burada da ülkeye giriş için pasaport kontrol noktasında sıraya giriyorum. Azeri Türk polislerin pasaportuma İran’a hoş geldin damgasını vurmasından sonra yine demir parmaklıklı bir alandan yürüyerek sınırı geçiyordum. Evet, şimdi çanta kontrolü. Çantamda yasak madde yok rahatım. Alana geldim ve çantamı polise yönelttiğimde, Azeri polisi bana; Türk müsün diyerek bilgi almak istedi. Evet, Türk’üm dediğimde Hoş gelmişsen gardaş buyur geç çantayı kontrol etmeye gerek yok dedi.

E! Tüm yolcular pasaport, çanta kontrol işlemlerinden geçti. Peki, bu otobüs nerede? Hayır, olamaz sıra varmış ve beklemeye koyulduk. Gürbulak sınır kapısında 3 saat bekledik. Saat sabahın 06.30’u olmuştu. Hava aydınlanmıştı İran toprakları bana kendini tüm heybetiyle gösteriyordu. Hava aydınlanırda ayakçılar olmaz mı? Etrafımızı bir anda sarrafçılar sarmıştı. Ağabey tümen lazım mı, ağabey para lazım mı, ağabey yardımcı olayım gibi sözlerle yolcuların yanından bir an olsun ayrılmıyorlardı. Ben tedirgin olmuştum o anda. Yabancıyım diye kazıklanmak istemiyordum. O esnada İran vatandaşı, Kıbrıs’ta üniversite okuyan ve Türkçe bilen Ali adında bir arkadaş ile tanıştım. Sağ olsun bana çok yardımı dokundu ve paramı bozdurmama yardımcı oldu. 1 TL = 1.450 Tümen’e bozdurduk.

Not: Karayolu ile İran’a gidecekseniz ve yanınızda bir İran vatandaşı tanıdık yoksa paranızı Bazargan ya da Tebriz’de bozdurun. Tam değerinde parayı bozdurabilirsiniz. Ali ile çok güzel sohbetler ettik ve İran hakkında güzel bilgiler aldım kendisinden.

iran-vatandasi

Sınırda saatlerce beklemenin bir avantajı var aslında. Ben bu bekleme sürecinde birçok İran vatandaşı, Türkmen, Azeri vatandaşlar ile tanıştım ve bol bol sohbetler ettik. Bunlardan birisi de Türkmen Hacı Aman ağabey. Aman ağabey ile Türkmen-İran ve Türkiye hakkında konuştuk uzun uzun. Taksiciler muafiyet, muafiyet diye bağırıyorlardı. Nedir bu muafiyet?

Muafiyet; senede 1 milyon tümene kadar sınırdan mal geçirebilme işlemi. 1 milyon tümenden aşağı mal getirirseniz aynı sene içerisinde muafiyet hakkınız devam ediyor. Bu işlem sonrası pasaportlara muafiyet damgası vuruluyor. Bu işlemler aslında Türkiye kara hudut sınır kapılarında çokça yapılmakta. Özellikle doğu kapılarında çokça rastlanıyor. Zira Türk ve diğer sınır komşu vatandaşları ucuz mal alarak ülkelerinde satmak için çuvallarla malzeme taşımaktalar.

Otobüs ile İran seyahati serisinin 2. Bölümü olan Bazargan, Maku, Tebriz ve son durak Tahran yolculuğu bir sonraki yazıda devam edecektir.

Bir önceki makalemde; Otobüs ile İran seyahati hazırlıkları hakkında bilgilere yer verdim.

17 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  İran’a gitmek için kadın arkadaş arıyorum. Kim yardımcı olur bana? Birde Fatih bey Tahran’da pahalı olmayan otel adreslerini bir zahmet gönderebilir misiniz?

  • Merhaba,

   İran’a yol arkadaşı için Facebook grubumuza katılabilir ve oradan paylaşım yapabilirsiniz. Tahran ve diğer şehirlerin otel bilgileri için lütfen irangezirehberi[.]com sitemi ziyaret ediniz.

 2. İleride yapacağım İran gezisi için bilgiler toplamaktayım. Özellikle kendi arabamla gitmeyi istiyorum ama Euro dizel yokmuş 200 dolar araba için yeşil vize turing gibi araba masraflı olacak gibi teşekkürler.

 3. Merhaba Fatih Bey,

  Ayın 25’inde annemle İran’a seyahat edeceğiz, yanlış hatırlamıyorsam bir makalenizde Lonely Planet rehberini gönderebileceğinizi söylemiştiniz.

  Bana da iletebilir misiniz?

 4. S.a öncelikle. Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Epey zamandır İran gezisi yapmak istiyorum ama arkadaş olmadı. Bende tek başıma gezmeyi göze almadım mı diyeyim üşendim mi diyeyim bilmiyorum. Ne tavsiye edersiniz? Arkadaş bulup gidebilir miyim? Yabancı dil sorunu olur mu? Uçak mı otobüs mü tavsiye edersiniz?

  • Merhaba Mustafa Bey,

   İran öyle düşünüldüğü gibi kapalı ve tehlikeli bir ülke değil. Dil sorunu yaşamadan Farsça günlük konuşmaları bir kağıda yazarak bile ülkede gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz. Herhangi bir tehlike söz konusu değil ve tek rahat bir gezi yapabilirsiniz. Dilerseniz uyumlu bir yol arkadaşınız varsa birlikte de çıkabilirsiniz. Yabancı dili dert etmeyin. İstanbul-Tahran Uçak Bileti fiyatları 500-700 TL civarında seyrediyor. Otobüs ise İstanbul’dan 45 dolara başkent Tahran‘a kadar gidiyor. Yalnız otobüs ile İran seyahati 40 saati bulabiliyor.

 5. Fatih Bey merhaba,

  Ailecek Tebriz, Kum, Tahran, İsfahan ve Meşhed gezisi yapmak istiyoruz. Uygun otel bulmakta zorlandım. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 6. Fatih Bey merhaba,

  Khoy, Tebriz, Tahran ve Erdebil ziyaretlerim olacak. Rica etsem elinizde bulunan hostellerin bilgilerini paylaşır mısınız yada gönderebilir misiniz?

  • İlginiz için teşekkür ederim, mail elime ulaşmadı. Rica etsem bir daha gönderebilir misiniz?

   Not: Soyadım da 2 tane L harfi var 🙂

   • Merhaba,

    Benden kaynaklı bir hata olsa gerek af edersiniz. Hostel önerilerini mail adresinize tekrar gönderdim. Umarım ulaşmıştır. Bir problem ya da ekstra sorularınız olduğu taktirde lütfen yazınız.

 7. Merhaba, Fatih bey,

  Paylaştığınız denyimlerinizden dolayı çok teşekkür ederim. Çok faydalı bilgilerdir. Ben de bir İranlı bayan öğrencimle İran seyahatine hazırlanmaktayım ve gideceğim yerlerde uygun oteli nasıl bulacağımla ilgili endişelerim vardır. Böyle bir gezi planım vardır: Tebriz-Tahran-Şiraz-Kirman-Yezd-İsfahan-Erdebil-Tebriz. İnternetten baktığımda çoğunlukla pahalı oteller çıkıyor. Gecelik fiyatlar 30 Eur’dan başlıyor. Fakat gezi deneyimlerini paylaşanlar 25-30 TL karşılığı fiyatlardan bahsediyorlar. Bu fiyatlara olan oteller nasıl otellerdir, bayan için uygunlar mı, uygunlarsa, bunları gittiğimiz şehirlerde nasıl bulacağız? Bu konuyla ilgili herhangi bir bilginiz var mı? Bilginiz varsa, paylaşırsanız, çok işmize yarayacaktır. Önceden teşekkür ediyorum. Size yeni ve heyecanlı geziler diliyorum.

  Saygılarla

 8. Fatih bey bir blogta İran’da otellerin gece saatlerinde kapılarını kapadıklarını okumuştum, bunun doğruluğu var mı acaba? 33-36 saat yolculukla gece saati orada olacağım için otel bulmakta sorun yaşar mıyım acaba?

  • Merhaba Barış Bey,

   Ben şahsen Tebriz ve Tahran’da böyle bir şey ile karşılaşmadım. Zira yaz ayları turist sezonu böyle bir şeyin olması söz konusu değildir. Özellikle Tahran ve İsfahan gibi popüler turistik bir şehirde oteller açık ve resepsiyonları ayaktadır.

 9. Fatih bey çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Bende karayolu ile İran’a gideceğim. Otobüsün Tebriz’e ulaşması ne kadar sürüyor acaba?

  • Merhaba Barış Bey,

   Teşekkür ederim. İstanbul – Tebriz arası sınır kapısında 2 saatlik bir bekleme süresini göz önünde bulundurursak toplamda 33-36 saat dolaylarında değişmektedir.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.