Bazargan, Maku, Tebriz, Tahran Karayolu

3 saat Gürbulak Sınır Kapısında bekledik. Otobüs içerisinde başı açık kadınlara ne oldu birden? Sınıra gelir gelmez hepsi bir anda başlarını örttüler. 🙂 Otobüsümüzde kontrolden sorunsuz geçti. Saat sabah 06.45’de tekrar yola koyulduk. Artık Iran topraklarındayım. İlk durağımız Bazargan. Burada sabah kahvaltısı için duruyoruz. Sağ olsun Türkmen, Hacı Aman ağabey bana oldukça yardım ediyor. Bazargan girişinde Shahryor otelin lokantasına giriyoruz. Tüm her şey artık Farsça yazıyor ne yiyeceğimi bile bilmiyorum. 🙂 Hacı Aman ağabey hemen devreye giriyor ve bana Farsça yazıları Türkçe diline çeviriyordu.

13.000 Tümen’e Arpa çorbası ve meşhur Cello kebabı alıyoruz. Bu arada Hacı Aman ağabey, Gonbad Kavus, Nurabad Golestan ilçesinde yaşamakta. Evet kebap, çorba ve ayran 1 kişilik yemek 13.000 tümene aldık.

Çorba içerisinde arpa buğdayı, havuç ve domates parçaları bulunmakta. Oldukça lezzetliydi! Çello kebabı ise bildiğimiz adana kebabına benzer fakat pirinç kendini burada fark ettiriyor. Kaliteli pirinç özel Pakistan’da yetişmekte. Tane tane pirinç kaşığınıza aldığınızda neredeyse pirinç taneleri sayılmakta. Oldukça ince ve uzun bir görünüme sahipti pirinçler. Kebabın üzerine zafran taneleri serpilmekte. Yemeğe harika özel bir tat vermekte. Kilosu çok ama çok pahalı, evlerde pek nadir kullanılıyor. Bircent şehrinde sadece yetişen zafran ufak bir çiçekten çıkmakta. Çiçeği alarak kurutuyorlar ve seçiyorlar. Daha sonra suyun içerisinde kaynatılarak pirinç ile karıştırılıyor. Zafran kilosu 15 milyon tümen. Yemeğin yanında gelen ayran içerisinde ise nane var. İnsana gerçekten Iran’ın bunaltıcı sıcaklarında ferahlık vermekte. Burada ayranlar naneli olarak üretilmekte olduğunu da öğrenmiş oldum.

bazargan-iran-yemegi

chelow-kabap-iran

Türkiye’de bir kebap yiyorum bir avuç koyuyorlar tabağa üstüne 20-25 TL para alıyorlar. Ayıptır söylemesi ama bu gördüğünüz tabakta Türkiye’de verilen bir avuç pirinç kadar kaldı. Yiyemedim o kadar doyurucuydu ki inanın bitiremedim yemeğimi. Bu pirinçler çok doyurucu gerçekten. Yemeğimizi yedik ve üzerine demli has Iran çayını da içtikten sonra tekrar yola koyulduk. Maku, Tebriz rotasını izleyeceğiz.

İran’da Araçlar Neden Yavaş Gidiyor?

Bir önceki makalem olan Otobüs ile Iran yolculuğunda otobüsün saatte 120 km/h hızdan düşmediğini yazmıştım. Nedeni ise, Türkiye’de pek fazla kontrol yok zira İstanbul’dan bir hızla yola çıktık sadece 1 kere Erzurum’un Pasinler ilçesinde polis durdurdu ve cezayı kesti. Iran topraklarına girdiğimizde ise hızlı giden otobüsümüz sanki bir kağnı gibi yavaş gidiyordu.

Saatte 80 km/h ile otobüs gitmekte. İran’da bu sistemi Hacı Aman ağabeyden öğreniyorum. Ülkede bir şehirden diğer bir şehre gitmek için devlet tarafından belirlenmiş olan bir saat var. Örneğin Bazargan’dan, Maku’ya 45 dakikada gitmeniz gerekiyorsa hızınızı buna göre ayarlayarak o süre zarfında Maku’ya varmanız gerekecek. Tabi 3-5 dakika oynama olabilir problem değil. İran karayolları, her 30-40 kilometrede polis hız sınırı kontrol noktaları var. Her araca tahsis edilmiş hız sınır kontrol defteri bulunmakta. Şoförler neredeyse her yarım saatte bir hız kontrol noktalarında durarak polislere defterleri mühürletiyorlardı. E! Bu da benim ve diğer yolcular için işkence oluyordu.

Maku, Tebriz arası 5 saat. Maku’dan sonra sabah mahmurluğunun üzerimde bırakmış olduğu uykusuzluk ile bir anda dalıp gitmişim. Gözlerimi açtığımda kavurucu bir öğlen sıcağıydı. Tebriz’e gelmiştik. Yolda tanıştığım 2 İran’lı gezgin vardı. Onlar sürekli uyuduğu için pek konuşamadık. Tebriz’de iniyorlardı. Kendilerine yöneldim ve tanıştığıma memnum olduğumu söyledim ve 1 adet kartvizitimi verdim kendilerine. Belki beni sosyal medyadan ekler ve konuşuruz diyerek. (Nitekim eve döndüğümde Facebook hesabımdan eklemişler.)

Tebriz’de inecek olan yolcuları bırakıyor ve hiç durmadan tekrar yola çıkıyoruz. Kuru bir ülke İran. Sağlı sollu, kurumuş topraklar ve tek katlı yaşam alanları. Duvarlarda farsça yazılar grafiti izlenimi veriyor insana.

Zanjan’da akşamüzeri saat 20.00’da mola veriyoruz. Orada da bir şeyler atıştırdıktan sonra İran’lı yolcular ile sohbet ediyorum. Sağ olsun Hacı Aman ağabey benim tercümanlığımı yapıyordu. 🙂 Zanjan’dan sonra durmayacaktık Tahran’a kadar. Vurup kafayı yattım uzun yol geldik ve devamda ediyorduk. Bir an önce bitmesini istiyordum açıkçası bu yolculuğun.

Gözlerimi açtığımda sabah 07.30 sularında Tahran Azadi terminalindeydim…

Bir sonraki makalemde, Tahran gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğim.

Bir önceki makalem olan “Otobüs ile İran yolculuğu” n da; karayolu ile İran’a gidiş, Tahran turun İran’a giden otobüsleri hakkında bilgi ve Gürbulak Sınır Kapısından İran’a geçiş işlemleri hakkında bilgilere yer verdim.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih bey yararlı paylaşımlarınız için sonsuz teşekkürler. Bir şey sormak istiyorum malum şu günlerde terör olayları tırmanmış durumda, sizce bu günlerde Ekim gibi, kara yoluyla İRAN GEZİSİ güvenli olur mu? Özelden msj atarsanız sevinirim.

  Saygılarımla
  Eser Yapıcı

  • Fatih bey, konu ile ilgili beni de bilgilendirebilir misiniz ?

   Ben de aynı şekilde Ekim aylarında kara yoluyla İran gezisi planlıyorum. Güvenli olur mu?

   • Merhaba ibrahim Bey,

    Doğuda yaşanan terör olayları yolların kimi zaman kesilmesine neden oluyor. Özellikle terör olayları karayolu ile seyahati biraz güç kılabilir. Fakat Gürbulak Sınır Kapısı açık bir şekilde giriş-çıkış işlemlerine devam etmekte. Doğu illerinde yaşayan tanıdıklarınız varsa lütfen onlardan bölge hakkında son durum bilgisi almanızı öneririm. Başka sorularınız olduğu taktirde konuya mesaj bırakabilirsiniz.

    Keyifli seyahatler dilerim.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.