22 mart cumartesi günü Mustafa Akyüz arkadaşım ile İstanbul çevresinde doğanın yeşilini korumayı başardığı, doğanın insandan gerekli saygıyı gördüğü ender yerlerden biri olan Polonezköy‘e bisikletlerimiz ile 08:00-13:00 arası oldukça keyifli bir tur düzenledik. Şile‘ye yaklaşık 45 km mesafede bulunmakta burası.

Bahar yüzünü doğaya göstermiş olmalı ki doğa yeşile bürünmeye başlamıştı yer yer gördüğümüz kadarı ile. Polonezköy’e Beykoz yönünden gelirseniz sizi hemen girişte kilise ve Katolik mezarlığı karşılayacak. Yüz metre ilerisinde ise köyün eski fotoğraflarını ve dokümanlarını sergileyen Zosia teyzenin Hatıra evi buluyor. Hatıra evi, köyün tarihçesini ve 90 sene önceki pansiyonculuğu tanıtıyor. Buradan köy meydanına ilerlerken Köy Kültür evi ve Kiraz festivalinin yapıldığı yerin yanından geçmektesiniz. Haziran aylarında Polonya’dan davet edilen folklor ve müzik festivalleri gösterileri burada yapılmakta. Köy meydanındaki muhtarlık binasında köyün eski fotoğrafları, köy evlerinin fotoğrafları ve eski köy haritası sergilenmekte. Polonezköy turizm açısından büyük ilerlemeler kaydedip, otelleri, pansiyon ve bahçe içerisinde yer alan et mangal restoranları ile nezih hizmet sunmakta. Doğal ortamda, yaban kuş türlerine rastlayacağınız 5 km’lik yürüyüş parkurunda yağmurlu ve karlı havalarda dahi yürüyüş, koşu, bisiklet sporlarını yapabilirsiniz.

polonezkoy-mustafa

4500 metrelik parkurda doğanın müthiş ahengi ve kuşların çıkardığı sesler eşliğinde bisikletlerimiz ile yolun keyfini çıkardık. Polonezköy pansiyonlar bölgesinde bulunan Czestochowalı Meryem Ana Kilisesini ziyaret ederek gezdik. Mukaddes Anna Mabedi (Temple of Holy Anna) adını taşıyan ilk küçük kilise 1845-1846 yıllarında Saint François Boşnak Rahipleri tarafından inşa edilmiş.

polonezkoy-meryem-ana-kilisesi

Sonrasında 1869 yılında kurulan ahşap kilise depremde yıkılmış ve yerine bugünkü Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi (Częstochowa’s Mother Mary Church) 1914 yılında inşa edilmiş. I. Dünya Savaşı’nda Türk Ordusu kiliseyi karargâh olarak kullanmış. 1918 yılında ise kilise restore edilerek eski görünümüne kavuşturulmuş. Kilise, Polonezköy’ün hemen girişinde yer almakta olup çok güzel bir bahçesi vardır. Kilise aynı zamanda yıl içerisinde düzenlenen festival ve organizasyonlarda muhtelif müzik resitallerine de ev sahipliği yapıyor.

meryem-ana-kilisesi-polonezkoy

Polonya dilinde köyün adı Adampol‘dur. Yürüyüş ya da bisiklet sporu için oldukça elverişli bir yer tavsiye ederim. Bir hafta sonunuzu buraya ayırabilirsiniz.

bisiklet-turu-polonezkoy

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.