Harika bir bisiklet turu organizasyonu gerçekleştirdik. 27 bisiklet dostu insan ile Taşdelen Kardiyum AVM önünde toplanıyoruz. Sabah 09:00 da herkes buluşma yerindeydi ve fırsattan istifade bu güzide insanlar ile tanışma faslı gerçekleştirdik.

tasdelen-sakligol-bisiklet-turu

Saat 09:30 da herkes hazırdı ve vira bismillah diyerek yola koyulduk. Topluluğun içerisinde değerli ve mütevazi kişiliğiyle bilinen Kudret Kurtcebe’nin de olması bize yolda bir hayli kolaylık sağlıyordu. Güvenliğe önem verdiğimiz bu turda bize liderlik yapan Kudret ağabey eşliğinde tek sıra halinde seyir halindeydik. Sabah serinliğinin vermiş olduğu tatlı zindelik ile birlikte sürüş esnasında sohbetler ediyor ve yolun keyfini çıkarıyorduk.

sakligol-bisiklet-yolu

Şile yolunu bisikleti ile gidenler bilir çok sıkı rampalar vardır. Bizde bu rampalardan tabi ki nasibimizi alıyorduk. Grubun kopmaması için ortalama 20 km/h de gidiyoruz. Kısa molalar ile kendimizi ödüllendirmemiz gerek. Zira yokuş yukarı çıkmak bizlerin yüzünde bir yorgunluk belirtisi taşısa da turdan aldığımız keyfin vermiş olduğu mutluluk yüzlerimizden belli oluyordu.

sile-rampasi-bisikletliler

Kısa bir dinlenmeden sonra tekrar yola koyuluyoruz. Yoldan geçen araçlardan bize çalınan koralar ve kimi zaman pencereden bize alkış tutan insanlar. Rampaları çıkarken bize bir hayli moral kaynağı oluyordu. Saat 13:30 da Saklıgöl’e geliyoruz. Burası gerçekten çok güzel ve doğa ile tamamen iç içesiniz. Hafta sonu İstanbul’un keşmekeşinden kurtulmak için iyi bir durak. Yaklaşık 150 toprak sahada araç otoparkı mevcut, ağaç altı mangal ve semaver keyfi yapabilirsiniz. Aile olarak gelebilir hafta sonu keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Çok yorulduk… 27 kişinin bir arada olabileceği bir nokta arıyoruz ve ağaç altı birleşik 3 masa buluyor ve yerleşiyoruz. Almış olduğumuz malzemeleri çıkararak hazır yanar vaziyette gelen mangalımızı yapmaya başlıyoruz. O esnada koyu bir sohbet başlıyor.

sakligol-mangal-organizasyonu

Mangalda pişen köftelerimizi afiyetle yiyor ve karnımızı bir güzel doyuruyorduk. Çok keyif alıyordu herkes organizasyondan.

sakligol-mangal-etkinligi

Burada bulunan yürüyüş parkurunda bir gezintiye çıkıyoruz. 17 km’lik bir yürüyüş parkuru ve güzel trekking rotaları mevcut. Fayton keyfi yaşayabilir ya da ufak çocuklarınızı burada bulunan Midilli atı üzerinde gezdirebilirsiniz.

3,5 saatlik bir Saklıgöl keyfi. Dönüş için hazırlıklar yapılmıştı. Yediklerimizi toparlayarak çöp kutusuna atmayı da ihmal etmiyoruz. Saklıgöl bisiklet turunun anlam ve önemine istinaden unutulmaz bir kare alıyoruz.

sakligol-bisiklet-etkinligi

Dönüş yolundayız. Saat 17:00 da hareket ediyoruz.

Geldiğimiz yolu tekrar gidiyoruz ıhlamur ağaçlarının etrafa yaydığı nahoş kokusu eşliğinde. Kudret Kurtcebe bize gerçekten bu turda çok yardımcı oldu, deneyimlerinden faydalandık. Kendisi ile bir kare fotoğraf çekinmeyi de ihmal etmiyorum, selam olsun Kudret ağabeye…

kudret-kurtcebe-fatihyollarda

Dönüş yolunu ortalama 15 km/h ile gidiyorduk. Şile dönüşü rampalar yine bizi zorluyordu. Direnmeye çalışıyorduk ama aramızda yeni olan arkadaşlarda vardı. Arkada kalmamaları için dur kalk yapıyorduk kimi zaman. Dönüş yolunu 5.5 saatte almıştık. Zifiri karanlığa kaldık ama çok keyifliydi. Tümseek, taş, çukur, sol da araç hatta karşımıza inek çıktığında inek diye bağırmalar. Takım harikaydı herkes bir birini uyarıyor güvenliği elden bırakmıyoruz. Gece karanlığında dönüş yolumuzu da sorunsuz bir şekilde atlatmayı başarmıştık.

sakligol-gece-bisiklet-surusu

Başladığımız nokta olan Taşdelen Kardiyum AVM önüne varıyor ve araçla gelenleri ilk yolcu ettikten sonra diğer arkadaşlar ile de vedalaşıp ayrılıyoruz. Çok keyifli bir Saklıgöl bisiklet turu oldu gerçekten. Bisiklet aşkı başka bir şey. Ekonomik, sağlıklı ve sosyal yönden oldukça etkili bir ulaşım aracı.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.