Sonbaharda Gidilebilecek 2 Muhteşem Avrupa Şehri

Sonbaharda tatil yapmayı tercih edenler çoğunlukla yurtdışı turlara yöneliyor. Farklı ülkeler ve şehirler gezmek, farklı kültürlerle buluşmak birçok seyahat severin tatil için tercihi olabilmekte. Turla gitmeyi düşünmeyenler ise, seyahatlerini kendi planlıyor ve konaklama yapacakları yerleri belirlemek, uçak bileti almak için seyahat tarihlerini belirleyerek tatil planlarını yapmaya başlıyor.

Hayatsenin.com Seyahat ve Kültür Sitesi

Hayatsenin.com Seyahat ve Kültür Sitesi

Sonbahar mevsiminde gidilebilecek birbirinden güzel ve etkileyici birçok Avrupa şehri mevcut. Romantik tatil isteyenler daha romantik şehirlere yönelebiliyor. Romantizm denince ilk akla gelen şehirler arasında Venedik ve Budapeşte de var. Bu şehirlerden herhangi birine gidecekler için şehirleri tanıtan önemli bilgileri bir araya getirdik.

Venedik

Romantizm denildiği zaman akla gelen ilk şehirlerden biri olarak karşımıza çıkan Venedik’te, sonbaharda da romantizm sonuna kadar yaşanılabilir. Dar sokakları, cıvıl cıvıl evleri ile bu şehir gelenleri adeta kendine hayran bırakır.

Sonbaharda bu şehirde romantik bir gondol turu yapmak da en az yaz mevsiminde gezinti yapmak kadar eğlencelidir. Olağanüstü heyecan verici gondol gezintisi başka hiç bir şehirde yoktur. Venedik, küçük sokaklardan ve 180 adet minik kambur-sırtlı köprülerden oluşan bir labirent olması nedeniyle yürüyerek de gezinti yapılabilir.

Venedik’e gidince görülmesi gereken en önemli yer Büyük Kanal’dır. Büyük Kanal Venedik’in omurgasını oluşturur. San Marco(St. Mark) Meydanı, şehrin en güzel anıt binalarından Dükler Sarayı ve Sansoviane Kütüphanesi’nin her iki yandan sınırladığı ve St.Marco Kilisesi ile sonlanan PiazzettaDı San Marco (St.Marco Meydanı), Venedik Katedrali olarak da tanınan St.Marco Kilisesi (veya Bazilikası), Cumhuriyetin devlet kilisesi olan San Marco (St. Mark) Bazilikası, The Basılıca of St. Mark’s (St.Marco Kilisesi), Venedik’in bir güç ve şöhret sembolü olan Doge (Düka) Sarayı, Dükler Sarayı (PalazzoDucale), Campanile (Çan Kulesi), St.Marco Meydanı’nın doğusunda bulunan Saat Kulesi, PonteRialto (Rialto Köprüsü), CanaleGrande (Büyük Kanal), PonteDeiSospiri (Hasret Köprüsü), Libreriadi San Marco (Sansovıno Kütüphanesi), Arkeoloji Müzesi şehirde gezilebilecek yerler.

Venedik’i diğer İtalya kentlerinden ayıran kendine has yöresel yemekleri bulunur.  Risotto İtalyan Pilavı, Baccala İtalyan Balığı, Fegato Alla Veneziana, Risi e Bisi (bezelyeli pilav), Cicchetti,Tramezzino tadılabilecek yiyecekler arasında yer alıyor.

Venedik’te alışveriş yaparken, yöresel eşyalar ve el sanatları bulmak mümkün. En popüler hediye, cam ürünleri. Çeşitli renklerde camlarda göz alıcı modellere rastlanabilir. Venedik maskeleri ile de ünlüdür. Venedik Karnavalı’nın simgesi olan maskeler, Commediadell’Arte’deki genç sanatçılar tarafından yapılır.

Budapeşte

Tatil için yurtdışı turları içerisinde en fazla tercih edilen şehirlerden biri de Budapeşte. Panoramik manzaraları, tabiat harikası parkları, köprüleri, muazzam adaları, ışıltılı mimarisi, termal hamamları ve daha pek çok güzelliğiyle Avrupa’nın en etkileyici başkentlerinden biri.

Birbirinden muhteşem binaları ile Budapeşte, Danube nehrinin sırtlarında bulunan romantik şehirlerden biri. Tuna’nın incisi olarak bilinen bu şehirde oldukça keyifli bir tatil geçirilebilir. Havuz, sauna ve spa seçenekleri de bulunan bu şehir yılın dört mevsiminde de gidilebilecek bir rota.

Budapeşte’nin en popüler caddesi olan Andrassy Caddesi, meydanları, müzeleri, etkileyici tarihi yapılarıyla ideal gezi durakları arasında yer alıyor. Gellert Tepesi, Margaret adası, Budapeşte kalesi, Elizabeth Köprüsü ve Opera Binası bu şehir ziyaret edildiğinde görülmesi gereken başlıca yerler arasında. Tuna Nehri’nin göbeğinde bulunan Margaret Adası şehrin en güzel noktalarından biri.

Kaplıcalarıyla ünlü olan şehir, termal sulara ve önemli doğal kaynaklara sahiptir. Bu sayede kentte pek çok kaplıca yapılmış. Şehirde birçok Türk hamamı ve termal kaplıcalar bulunmakta. Gellert Tepesi’nin yamacında bulunan Gellert Hamamları görülmeye değer. Bunun yanı sıra Kiraly, Csaszar, Rac, Kukacs ve Ruda şehirde öne çıkan kaplıcalardan birkaçıdır.

Macar mutfağında et ve baharat ağırlıklı yemekler öne çıkmakla birlikte, et ve balık yemeklerinin yanı sıra vejetaryenler için de pek çok seçenek bulunur. Balık çorbası, elmalı sülün, tavada kızartılmış kaz ciğeri, mantarlı geyik eti güveci Macaristan’a özgü et yemeklerindendir. Kentin geleneksel tatlıları arasında Strudel, Gundel pancake, somloi dumpling gibi lezzetler öne çıkar. Budapeşte şarabıyla ünlü bir şehir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2013-2017 Tüm hakları saklıdır. Maldivler Turları | Phuket Otelleri | Pattaya turu | Yasal Uyarılar | Gizlilik İlkesi | Gezi Rehberi | Site Haritası |