Tebriz Gezilecek Yerler: Mescid-i Gök

Tebriz gezilecek yerler makalesi ile İran’ın kuzeyi Azerbaycan Eyaleti şehirlerinden olan Tebriz şehri üzerine detaylı bilgiler bulabilir ve seyahat planlamanızı yapabilirsiniz. Makaleyi okuduktan sonra Tebriz hakkında sorularınız olursa aşağıda yer alan yorum kısmına sorunuzu yazarak bana gönderebilirsiniz.

Tebriz Hakkında Bilgi

Tebriz, Doğu Azerbaycan eyaletinin başkenti. 2.5 milyon nüfusa sahip olan Tebriz şehrinin Türk topraklarına olan uzaklığı 320 kilometre dolaylarında. Halkın %70’i Azeri Türkçesi konuşmakta. Azerbaycan‘dan oldukça yoğun bir göç alan İran İslam Cumhuriyeti, Tebriz’de oluşan yoğun Azerbaycan kökenli vatandaşların bir göstergesi niteliğindedir. Nitekim burada Türkiye Türklerinin seyahatlerinde konuşma açısından dil sıkıntısı yaşamayacağı bir gerçektir.

Bir önceki yazım olan Tahran gezilecek yerler makalemde olduğu gibi Tebriz’de Fars kültürünü iyi bir biçimde yansıtan ve içerisinde çok eski yıllara dayanan bir tarihi geçmişe, sanata ve kültüre sahip olduğu görülmekte. Yoğun bir tarihi geçmişe sahip olan Tebriz, yaşadığı bir çok doğal afetler sonucu içerisinde barındırdığı bir çok tarihi yapıları kaybetmiş ve bir tarih toprağa gömülmüştür. Tebriz, tarihi kadar edebiyatı ile de ön plana çıkmıştır. Topraklarında yetiştirdiği bir çok şair ile dünyaya çeşitli makaleler vermiş, kültürlerin beşiğinde önemli rol oynamıştır. Yakın tarihe baktığımızda hiç şüphesiz akla gelen isimlerden biriside Şehriyar‘dır.

Tebriz Gezilecek Yerler

Tahran‘da gezdiğim gibi Tebriz’de de taksi kiralamayı düşündüm. Tahran’dan gece 23:30 otobüsüne 20.000 tümene bilet alarak Tebriz’e geçtim. Sabah saat 06:00 da Tebriz otobüs terminaline indim. Terminal içerisinde bulunan bir lokantada omlet, kahvaltılık ve bir demlik çay alarak sabah kahvaltımı yaptım. Saat 07:30’da terminal içerisinde bulunan taksicilere bir göz attım. Dikkat etmeniz gerekiyor zira hemen çevrenizi sarıyorlar ve taksi lazım mı diyerek bazen rahatsızlık verebiliyorlar. Tahran’da yaptığımız taksi pazarlığını burada bu sefer tek başıma yapacaktım. Neyse ki burası Tebriz ve Türkçe konuşulduğu için pek zorluk çekmiyorum. Bir kaç taksici 90.000 tümenden bir kuruş aşağı inmiyordu. Daha sonra bir taksici rahatsız etmeyen tavırları ve sakin konuşması ile gel kardeş 60.000 tümene anlaşalım dedi. Ben 90.000 den sonra bu rakamı duyunca pazarlık etme gereksinimi duymadım. Tebriz gezilecek yerler listemi kendisine vererek bir göz gezdirdi ve ardından anlaşarak takside ki yerimizi aldık. Bu arada anlaşmamızın içeriği; Tebriz’i taksi ile gezeceğiz, her noktada maksimum yarım saat duracağız ve gezerek, fotoğraflar çekeceğim o esnada taksici dilerse bekler dilerse de benimle birlikte gezer diyerek yola çıktık.

Arg-e Tebriz, Tebriz Kalesi

Tebriz’in en önemli tarihi eserlerinden biri olan kale, 500 yıl önce yıkılmış bir caminin yerine yapılmış yapıdır. Kalenin bir diğer adı fakat pek kullanılmayan Mescid-i Alişah‘dır. Bu isim ile yıkılan eski caminin adını yaşatmak amacıyla söylenmektedir. Tamamı tuğla ile örülmüş Tebriz kalesinde günümüze pek sağlam geldiği söylenemez. Mihrap bölümünün tazeliğini koruduğunu gözlemlemiştim. Kale bakım çalışmaları sürmekteydi ben oradayken. Bir dönem Tebriz Kalesi’nin yüksek duvarları idam cezası almış insanların infazı için kullanılıyordu. Kalenin giriş kapısı İmam Humeyni Caddesine bakmaktadır.

tebriz-kalesi

Azerbaycan Müzesi

İmam Humeyni caddesi üzerinde Mavi caminin yanında bulunan Azerbaycan müzesi ahşap kapı girişinde sizi taştan iki koyun heykeli karşılamakta. 1958 yılında kurulan müze, 1962 yılında açılmış. Müze, Andre Godard tarafından tasarlanmış. Ülkenin en önemli müzelerinden biridir Azerbaycan müzesi.

Giriş katta yer alan ilk galeri Sasani hanedanına ait 5. bin yıllık eski kalıntılarını taşıyor. Müzenin bu bölümünde kültürel malzemelerden bazıları olan tanrıçalar, iki kadın ve erkek iskeleti, mermer oyma levhalar, Bismillah ve Allah yazılarında taşlar yer almakta.

İslam arkeolojisini gün yüzüne çıkaran sikke ve mühürlerin yer aldığı ikinci galeri iki bölümden oluşmakta. İslam arkeoloji soma seramiklerinde 10. yüzyıl ve 19. yüzyıla kadar görüntülenen çömlek, şamdan, halılar, gözlük, porselenler ve kombinasyon kilidinin bir kopyası bulunuyor. Bu galeride yer alan paralar Kaçar döneminde (19. yüzyıl) Achamenid hanedanlığının sonlarına doğru kullanılan paralardır. Görüntülenen kaşeler ve mühürler bin yıl, Achamenid, Sasani ve İslami dönemine kadar uzanmaktadır.

Üçüncü galeride ise Ahad Hosseini tarafından yapılan 20. yüzyıla ait bazı heykeltıraşlara rastlayabilirsiniz. Müzenin yanında yer alan bahçede taştan figürler, heykeller, koç ve yazıtlar bulunmaktadır.

azerbaycan-muzesi-seramik

azerbaycan-muzesi

azerbaycan-muze-tebriz

Mescid-i Kabud Blue Mosque, Mavi Cami

Kara koyunlular döneminin seçkin kalıntılardan bir tanesi olan Mavi cami, Cihan Şah tarafından yaptırılmış. Cami şuan dini ve tarihsel bir anıtdır.

1465 yılında hattat olan Nematollah İbn Muhammed Elbavvab adını ve desenleri cami işlemelerinde bulunmakta. Cami ve türbe ile anıtın ana bölümü içerisinde yer alan bölümde geniş bir medrese (din okulu), banyo ve kütüphane bulunmakta. Caminin özel mimarisi, mozaik çini, fayans, tuğla, desenli iç kaplama ile yapılarak tamamlanmış. Fakat ne yazık ki bu işlemeler ve çiniler günden güne kaybolmakta olduğuna tanıklık ettim. Cami girişinde İslam alimlerinden Jahan Şah adı yazmakta.

Caminin iki küçük ve büyük Shabes Tans (kutsal), iki dar ve yüksek minareleri vardı. Şimdilerde ise sadece bu minarenin tabanı kalmış. Arapça yazıtlar ve geometrik desenlere ait dekorasyonlar insanı büyülemekte gerçekten. Küçük bir (kraliyet Mozole olarak) altıgen gök mavi çinilerle süslenmiş. Cami mahzeninde Cihan Şah ve ailesinin mezarları bulunmakta. 1779 meydana gelen deprem sonrası çok sayıda insanın ölümü ve kentin birçok yerinde yer alan yapıtlar hasar görmüştür. Mavi cami de bunlardan yalnızca bir tanesi. Depremden sonra, hasar alan cami son olarak 1975 yılına kadar Rıza Memaran adlı usta tarafından yeniden inşa edilmiş.

tebriz-mavi-cami

mavi-cami-islemeler

mavi-cami-icerisi

mavi-cami-icmekani

Afzaladdin Bedel Khagani

Tebriz gezilecek yerler  listenizde mutlaka bulunması gereken yerler arasında Khaqani heykeli de yer almalı. Mescid-i Kabud mavi caminin batı tarafında bulunan bahçe içerisinde yer alan anıt 12. yüzyılın ünlü Azeri şairi olan Afzaladdin Bedel Khagani‘nin heykeli bulunmakta. Aynı zamanda bahçeye de adını vermiştir bu ünlü şair.

afzaladdin-bedel-khagani

Amir Nezam Evi

Tebriz gezilecek yerler listenizde olması gereken bir diğer yer Amir Nezam Evi’dir. Tarihi bina Tebriz çarşı kompleksinin batı yönünde yer almakta. Evin ilk sahibi Mehdi Kouze Konani olarak biliniyor. Azerbaycan anayasasının ünlü liderlerinin toplanması için kullanılıyormuş. Tebriz mimari sanatsal tarzı süslemeler ile iki iç ve dış zeminler, yıllardır Rusya’da ikamet ve Tebriz geri gelen Haj Vali Memar-E Tebriz tarafından 1868 inşa edilmiş. Binada bulunan kavanoz mimarisinin paha biçilmez nitelikte işçiliği, güzel ve çekici bir desen kullanımı ve sütunlar ziyaretçilerini büyüler nitelikte.

Amir Nezam evi, 1975 yılında İran yetkilileri tarafından kültürel miras olarak tescillenmiş. Ev, anayasa belgelerinin sergilendiği müze haline dönüştürüldü. Müzede sergilenen önemli malzemeler arasında anayasa devrimi belgeleri, liderlerin kişisel özelliklerini yansıtan portreler gibi belgeler yer alıyor.

amir-nezam-house

amir-nezam-evi

Saat Kulesi, Tebriz Belediyesi

1934 yılında inşa edilen saat kulesinin yer aldığı bina Tebriz belediyesinin merkezi olarak kullanılması için yapılmış. Belediye müzesinde tarihi haritalar ve Tebriz tarihini açıklayan belgeler sergilenmekte.

tabriz-saat-tower

Makberetüş Şuara, Şairler Anıtı

Tebriz hiç şüphesiz yetiştirdiği ünlü şairler ile edebiyatta ve Fars kültüründe önemli bir yere sahiptir. İran devleti ve halkı bu vefa borçlarını ödemek için şairler anıtını yapmış. Nitekim dünyada şairleri için yapılan tek şairler anıtı ve mezarlığı da Tebriz’de bulunmakta. 500 e yakın şairin mezarı bulunduğu söylenmektedir. Tebriz’in ünlü ve bir çok esere sahip olan Şehriyar‘ın mezarı ve müzesi de burada yer alıyor.

makberetus-suara-tebriz

Şehriyar

1906 senesinde Tebriz‘de doğmuş, İran Azerisi bir şairdir Şehriyar. İran edebiyatında önemli bir yere sahip olan Şehriyar, özellikle Türk kültüründe iyi bir öneme sahiptir. Haydar Baba’ya Salam adlı eseri tam 76 dile çevrilmiştir. Mezarı Şairler anıtı içerisinde yer almakta. Anıt içerisinde yer alan müze de Şehriyar’ın dizeleri ve kitaplarını görebilirsiniz. İçeride bulunan harika çini işlemelerini, müzede ses yayını yapılan Şehriyar’ın sesinden şiirlerini dinleyerek tarih ve Fars kültüründe kendinizi bulabilirsiniz.

Şehriyar, Tahran Mehr hastanesinde kalp yetersizliği nedeni ile 1988 senesi 18 eylülde hayata gözlerini yummuştur. Şehriyar’ın ölüm günü, İran’da milli şiir günü olarak kabul görülmüştür. Edebiyata ilginiz var ise İran seyahatinizde, Tebriz’de yer alan şairler anıtına mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum.

sehriyar

sehriyar-mezari

İmamzade Türbesi

Tebriz gezilecek yerler listenizde bulunması gereken bir diğer yer ise İmamzade Türbesi’dir. Şairler anıtının yer aldığı park içerisinde bulunmakta. Harika işlemeli taş minareler sizi karşılıyor hemen girişte. Kadınlar ve erkeklerin bölümü ayrı. Türbenin bulunduğu alana girer girmez göz kamaştırıcı bir cam işçiliği bulunmakta. İmamzade’nin türbesinin hemen yanında insanlar dilek diliyor ve gönlünden kopan bir miktar parayı kapalı bir bölüme bırakıyorlar. Türbe içerisinde, Tebriz’li bir din alimi ile tanışmıştım. Bir bardak çay ikramı ve hoş bir sohbet etme fırsatı yakaladım. Kendisiyle sosyal medya üzerinden arkadaş olduk ve halen görüşmekteyiz. Oldukça iyi karşılamıştı beni.

imamzade-turbesi

imamzade-tebriz

İran Halısı

İran halısı, dünya üzerinde ince dokuması, yaratıcı desenleri ve titiz işçiliği ile ön plana çıkmıştır. Yün, ipek ve pamuktan yapılan İran halıları her zaman büyük ilgi görür. İran halıları değerlidir, zira sanatsal değeri nedeni ile hisse senedine devri söz konusudur. İran halısının antik sayılabilmesi için ortalama 70-80 yıllık olması yeterliymiş.

İstanbul’dan haftanın belirli günlerinde Tebriz’e uygun uçak bileti için biletbayi.com sitesine göz atabilirsiniz. İnternet üzerinden Tebriz’e uçak bileti satan çeşitli web sitelerine baktığımda Bilet Bayi sitesi Tebriz için en ekonomik uçak bileti fiyatlarını bana sunmuştu.

iran-halisi

iran-halilari

Otobüs ile İran seyahati hazırlıklarımı okuyabilir ve Otobüs ile İran seyahatimin ilk bölümü ile ikinci bölümüne göz gezdirerek otobüs ile Tahran’a ulaşımım hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Tahran gezilecek yerler ve Tahran gezi notlarımı okuyabilirsiniz. Tebriz gezilecek yerler üzerine sorularınız olursa aşağıda yer alan yorum kısmına sorularınızı yazarak bana sorabilirsiniz.

34 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih bey ben Iğdır’dan Tebriz’e oradan Kum’a gitmeyi planlıyorum inşallah. Van üzerinden daha rahat gidersiniz demiştiniz. Bir arkadaşım hangi kapıdan giriş yaparsan dönüşünün de o kapıdan yapmak zorundasın dedi. Doğru mudur acaba? Bir de buradan TL yi dolar ya da riyale mi çevirmeliyim? Gerçekten çok kıymetli bir iş yapıyorsunuz. Allah razı olsun.

  • Merhaba Nazlı Hanım,

   Van’dan giriş yapıp, Ağrı’dan çıkış yapabilirsiniz ya da tam tersi. İlla Van’dan giriş yaptınız diye, yine buradan çıkış yapmak gibi bir zorunluluk yok. Zira pasaportunuzda giriş-çıkış mühürleri olsun da, nereden giriş veya çıkış yaptığınız önemli değil.

   Paranızı TR’de dolara çevirin. Dolar ile İran’a gidin. Elinizdeki dolarları da ihtiyacınız kadarını sadece change office lerde riyale çeviriniz. Sınırda ise sizi Tebriz’e götürecek kadar para bozdurun. Çünkü sınırda bulunan ayakçılar günlük kurun çok altında bir fiyata çeviriyorlar. Boş yere kur kaybı yaşamayın.

   Başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz. Ben sizlere yardımcı olmak için buradayım.

   Çok teşekkür ederim, amin. Allah sizden de razı olsun.

 2. Aklımda Tebriz’e gitmek gibi bir plan yok henüz ama giden arkadaşların yazılarını okumayı seviyorum. Kaleminize sağlık.

 3. Merhaba,

  Tebriz’den yazıyorum. Burada Tebriz-Van uygun fiyatlarda direkt otobüsler var. Bunlarda yardımcı olur diye düşünüyorum. Güzel yazılarınız için teşekkür eder yine sizi bekleriz buraya. Tekrar gelirseniz yardımcı olmayı çok isterim.

  • Merhaba Zehra Hanım,

   Mayıs ayı içerisinde bir gurup arkadaş Erzurum’dan Tebriz’e hafta sonu gezisi düşünüyoruz. Bu 2 günlük gezinin maliyeti kişi başı ne kadar olur? Erzurum-Tebriz arası karayolu taşımacılığı var mı? Bu konuda bilgilerinize ihtiyacımız var. Ayrıca biz Erzurumlular Azeri şivesine çok yakın bir şiveyle konuşuyoruz yani dil sorunu sıfır. Şimdiden teşekkürler.

 4. Merhaba,

  Antalya’dan karavanımız ile Gürcistan, Azerbaycan ve Tebriz düşünüyoruz. Oradan ya Ermenistan, Gürcistan, Türkiye ya da Nahçıvan, Türkiye dönüşümüz olacak. Tebriz’e ailecek karavanla 2-3 gün seyahat sıkıntı olur mu? Bilgi verirseniz sevinirim.

  Saygılar

  • Merhaba Orhan Bey,

   Yurtdışı raç gezisi için öncelikle triptik belgesi ve uluslararası ehliyet gerekiyor. Belirlemiş olduğunuz rotada bir sorun yok. Hatırlatmamda fayda olacaktır; İlk girişleriniz her zaman Azerbaycan ve Nahçıvan olsun bu şekilde Ermenistan’a girebiliyorsunuz. Fakat ilk Ermenistan’a girerseniz ne yazık ki Nahçıvan ve Azerbaycan’a girişinize izin verilmiyor. Başka sorularınız olursa lütfen konuya yorum olarak yazabilirsiniz.

   Selamlar…

  • Merhaba Kevser Hanım,

   İran, Türkiye’ye kıyasla gayet ucuz bir ülke. Yeme-içme, günlük aktiviteler ve ulaşım açısından sıkıntı yaşamazsınız ekonomik anlamda. Fakat turizm sezonları konaklama ücretleri pekte ucuz olmuyor maalesef. Bunu dikkate almanızı öneririm. Ayrıca İran şu kadar günde gezilir gibi bir şey diyemem. Fakat siz İran’ın hangi şehirlerini görmek istiyorsunuz tekrar bir yorum olarak yazarsanız ben ayrı ayrı hangi şehre kaç gün yeterli olacaktır size söyleyebilirim. Ancak bu şekilde daha iyi bir bilgilendirme yapmış olurum.

 5. Fatih bey merhaba,

  Yazılarınız çok bilgilendirici olmuş. Teşekkürler. 2 hafta içerisinde bir gezi planlıyorum. Rotam Van-Urumiye üzerinden Şiraz, İsfahan, Tahran ve belki Tebriz. Hangisinden başlayarak nasıl devam etmemi önerirsiniz? Dönüşüm yine Van üzerinden olacak. Yezd ve Persepolis’i de eklemeli miyim?

 6. Merhaba Fatih Bey,

  Biz bir arkadaşla 10 günlük İran gezisi planlıyoruz. Doğubeyazıt’a kadar kendi arabamızla gidip oradan otobüsle önce Tebriz sonra Tahran sonra İsfahan düşünüyoruz. 10 gün olması az ama şu an elimizden bu kadar geliyor. Tahran’da oteller pahalı deniyor her yerde. Nasıl bir fiyat aralığı var peki. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhaba Emrah Bey,

   Planladığınız rotayı 10 günde gayet rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Evet, Tahran’da özellikle bu içerisinde bulunduğumuz yaz ayları turizm döneminin olması sebebiyle biraz pahalı. 50$ ve 80$ arasında fiyatlar değişmektedir. Guest House tarzı konaklama yerlerine bakabilir ve uygun fiyatlı bir konaklama yeri araştırabilirsiniz. Sormak istediğiniz farklı konular olursa lütfen yazınız. Yardımcı olmak isterim sizlere.

 7. Merhaba ben Dogubeyazit’da yaşıyorum. Günü birlik İran’a gidip gelmeyi düşünüyoruz eşimle. Acaba sınıra uzak olmayan güzel bölgeler var mi alışveriş yapıp gezebileceğimiz?

  • Merhaba,

   Sınıra en yakın Bazargan ve Maku var fakat pek gezilecek yer ve alışveriş merkezleri olduğu söylenemez. Cuma gecesi otobüs seyahati ile Tebriz’e geçebilir ve Pazar sabahı tekrar Doğubayazıt’a dönüş yapabilirsiniz. Tebriz, gezilecek yer ve alışveriş konusunda pek çok seçenek sunacaktır sizlere.

 8. Merhaba öncelikle daha önce sormuş olduğum soruya cevap yazdığınız için çok teşekkürler. Biz motorlarla Van Kapıköy sınır kapısından İran’a geçmeye ve Astara’dan Azerbaycan’a devam edip Gürcistan’dan sarp sınırından tekrar Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Merak ettiğimiz İran’a girişte 200 dolar depozito ödeniyormuş doğru mudur? Kim alıyor TR mi İran’mı? Ankara’da yatırabilir miyiz, geri nasıl ve nereden alabiliriz?

 9. Biz haziran ayında dört arkadaş motorlarla İran gezisi planlıyoruz. Benim merak ettiğim Tebriz’de Azerbaycan vizesine başvuru yapabilir miyiz? Ve kaç günde çıkıyor şimdiden teşekkürler.

  • Sedat Bey merhaba,

   Tebriz’de Azerbaycan vizesine başvuru yapabilirsiniz. Türk Vatandaşlardan harç parası alınmamakta. 3 iş gününde vize çıkıyor. Tebriz, Azerbaycan Baş Konsolosluğu adres: Kamarbandi Khiyabani, Shadid Ayatullahi Sokak, merkezde yer alıyor. Tebriz’den Azerbaycan’a Bileh Savar ya da Astara sınır kapısı üzerinden giriş yapabilirsiniz.

   Şimdiden iyi seyahatler dilerim.

 10. Çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık. Bilgilendirme çok iyi. Kadın olarak uçakla gitme şartıyla nasıl olur?

 11. Merhaba Halılar çok ilgi mi çekti. İki hafta sonra Tabriz’e gideceğim, uygun fiyatta halı veya kilim alabileceğim önerebileceğiniz bir yer var mı ?

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.