Trekking “Doğa yürüyüşü” Nedir?

Trekking; bilindiği üzere doğada, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, genelde hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir. Gelin isterseniz birazcık bu konuyu detaylıca ele alalım.

Doğa tutkusu bambaşka bir şey olsa gerek. Doğada vakit geçirmek, kendimizi doğanın kucağına bırakmak büyük bir heyecan ve yaşam kaynağı olarak değerlendirebiliriz. Bunun en güzel yollarından biriside hiç kuşkusuz yukarıda da tanımladığımız gibi Trekking Türkçe dilimizde ise “Doğa Yürüyüşü” adını verdiğimiz huzur verici yürüyüş biçimi. Zira şehrin gürültüsünden, keşmekeşinden ve hafta içi çalıştığımız ortamlarda yaşadığımız stresleri üzerimizden atabilmemiz için oldukça ucuz bir şekilde yapabileceğimiz aktivite ile haftanın yorgunluğunu üzerimizden atabiliriz. Büyük şehirlerin karmaşasından, gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenler; doğa size her koşulda kucak açmış ve beklemektedir. Şehirlerin ve onları dolduran beton bloklar ile yaşadığımız demir yığınlarının içerisinde git gide stresli, sinirli olabilmemiz hiç kuşkusuz kaçınılmaz. Günümüzde ise biz insanlar olarak şöyle bir hayatımıza baktığımızda; şehrin boğuculuğu içerisinde bir hayat sürerek yaşamakta, duygularımızdan azar azar uzaklaşmakta olduğumuzu görürüz.

Ancak her ne kadar şehir içerisinde yaşasak da, doğanın dinginliğini ve temizliğini görmek biraz olsun bizlere bir ferahlama veriyor olsa gerek. Fakat sizce bu ferahlama yeter mi bize? İşte tamda bu noktada Trekking “Doğa yürüyüşü” yaparak bu ferahlamayı üst seviyelere çıkarabiliriz. Yürüyüş, insana doğayı ve kendini keşfettiren, tanıtan ve öğreten bir eğiticidir. Her zaman çevremde de bahsettiğim bir konudur; çocuklarınızı doğaya salın, yuvarlansın, düşsün kalksın, toprağa bulansın, böceklere ve yeşillere değsin elleri. Ne yazık ki çoğunluk olarak ebeveynler bu duruma pek sıcak bakmamakla birlikte çocukları hasta olur, düşer ve bir tarafını kırar korkusu içerisine girmekteler.

Trekking Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmem gerekir ki trekking özel bir yetenek gerektirmez. Yediden yetmişe sağlıklı olan herkesin yapabileceği bir aktivitedir. Yapacağınız yürüyüşün belli bir temposu olmalı, vücudunuzu zorlayacak ani hızlanmalar ve yavaşlamalar erken yorulmanızı sağlar. Yürüyüşünüze başlangıç olarak yavaş başlayıp vücudunuzun uyum sağlayabilmesine imkan verin böylece enerjinizi de fazla tüketmemiş olursunuz. Bu bahsettiklerim solo ya da 2 kişi yürüyüşlerinizde geçerli. Bunun yanı sıra grup olarak çıkacağınız yürüyüşlerde her zaman bir takım lideri olmalıdır ve en önde yürüyerek takımın yürüyüş temposunu belirlemelidir. İlk defa doğa yürüyüşüne katılacak olanların fazla zorlanmayacağı bir parkur seçmesi ve tecrübe kazandıkça parkurların zorluk derecesini arttırmasını öneriyorum.

Senenin her ayı yapılabilen bir aktivite olması da ayrıca güzel. Doğa yürüyüşlerini kendine alışkanlık haline getirenler pek mevsim gözetmezler. Senenin her ayı yapılıyor yapılmasına fakat mevsimsel araç-gereç ve elbiseler temin edildiği vakit. Dilerseniz bu malzemeler nedir birlikte bir göz atalım.

Trekking Malzemeleri

Doğa yürüyüşleri için malzemelerinizi gideceğiniz parkurun iklimine göre seçmeniz gerektiğinden bahsetmiştim bir üst paragrafta. Yürüyüşlerinizde her zaman önemli olan malzeme giysi ve ayakkabıdır. Üzerinize giyeceğiniz elbiseleriniz yürüyüşünüzü engellememeli ve ferah olmalıdır. Kışın mevsim koşullarına uygun, ortopedik ayağa ve yere iyi tutunan bot tercih edilmelidir. Yaz aylarında ise kullanacağınız yürüyüş botlarının çok iyi havalandırma sağlaması bileği koruması hafif ve yumuşak olması gereklidir. Yanınıza yedek giysi ve yiyecekler için yeterli büyüklükte bir sırt çantası, her koşulda eldiven, bere, şapka ve gözlük mutlaka çantanızda bulunmalıdır. Özet olarak bu malzemelere peki ek olarak neler koyabiliriz sırt çantamıza;

 • Yağmurluk,
 • İlk yardım çantası,
 • Çakı,
 • El feneri,
 • Korucu krem,
 • Yürüyüş batonları,
 • Kamp için; çadır, uyku tulumu ve mat.

Doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmezleri baton ve tozluklardır. Batonlar, vücudun ve sırtınızda taşıdığınız çantanızın ağırlığını çeken ayaklarınıza binen yükün dengeli dağıtılması ve hafifletilmesi açısından çok önemli bir malzemedir. Tozluklar, yaz aylarında yürüyüş esnasında ayakkabılarınıza taş, toprak ve çakılların girmesini önlemenin yanı sıra zararlı böceklerin (kene, akrep vb.) pantolon paçanızdan girmesini de önler. Kış aylarında ise karda yapılan yürüyüşlerde karın girişini engelleyerek, ayaklarınızın ısınmasını önlemiş olur.

trekking-nedir

Türkiye’de, benim çok arzuladığım bir parkur; Likya yolu, çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotasıdır.

Sizin favori trekking rotanız nedir? Trekking esnasında hangi malzemeleri kullanıyor ve öneriyorsunuz?

12 YORUM YAZILMIŞ

 1. İyi günler Fatih bey,

  Benim merak ettiğim bir konu var. Acaba trekking yapacaklar başlangıç noktasına arabalarıyla mı gidiyorlar? Gidiyorlarsa bile nereye bırakıyorlar ve doğanın içinde yolumuzu nasıl bulacağız? Akıllı telefon harita Uygulamaları yeterli olur mu acaba? (tabi telefon çekerse)

  Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

  • Merhaba Tolga Bey,

   Evet, bireysel olarak bir parkurda trekking yapacaksanız en yakın yere aracınızı park ederek yürüyüşünüze başlayabilirsiniz. Grup halinde yapılacak bir organizasyonda ise taktir edersiniz ki bir midibüs aracılığı ile ilgili parkura ulaşım sağlanmakta. Yürümek istediğiniz parkuru öncesinde çevrimiçi arayabilir, daha önce yürüyüş yapmış kişilerin bilgilerinden faydalanabilirsiniz. Daha sonra parkura ait gerekli coğrafi harita resimlerini akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli trekking çevrimdışı (telefon çekmese bile) kullanabileceğiniz harita uygulamaları mevcut. Bu programlara arama motoru aracılığı ile ulaşabilir veya doğa sporları üzerine yayın yapan site ya da forum portallarından erişebilirsiniz.

   Başka sorularınız olursa lütfen yazınız.

   Sağlıklı sporlar dilerim…

   • Fatih bey tekrardan merhabalar. Şimdi bahsettiğiniz gibi yaptım ve “routeup”, “viewranger” isimlerinde 2 uygulamayı indirdim. Fakat daha önce harp okulu haricinde hiç deneyimim olmadığı için endişelerim var. Bunları sizin gibi ehil birine danışarak gidermek istiyorum. İlk sorum: Bu uygulamalar işimi görür mü benim seviyemde birisi için?

    Ben eşimle yapmayı düşünüyorum bu sporu. Spor olarak değil sadece hayatımın bir parçası yapmak istiyorum. Şimdi dediğiniz gibi aracımla gidip uygun bir yere park ettikten sonra yürüyüş rotasındaki uygun ve istediğim yerlerde kamp yaparak bu sporu uygulayabilir miyim? Tavsiyeleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

    • Merhabalar Tolga Bey,

     “Routeup” ve “Viewranger” uygulamaları gayet kullanışlı, güzel bir program. Bunlar işinizi görecektir. Özellikle Viewranger uygulaması.

     Doğa içerisinde hayatınızın bir parçası yapacak şekilde yürüyüş yapacak olmanıza eşiniz ve sizin adınıza çok sevindiğimi söylemek isterim. Elbette, aracınızı uygun bir yere park edebilir ve yürümek istediğiniz parkuru gönül rahatlığı ile yürüyebilirsiniz. Mutlaka kamp kurarak konaklama deneyimini yaşamanızı da isterim. Tolga Bey belirtmekte fayda var doğada yürüyüş, kamp, beslenme gibi konularda da araştırma yapınız lütfen. Bilinçli bir şekilde doğada yapılan yürüyüşler aktiviteden aldığınız keyfi maksimum seviyelere çıkaracak ve aynı zamanda bünyenize de hiç olmadığı kadar iyi gelecektir.

     Lütfen başka sorularınız olursa yazınız. Ben size yardımcı olabilirim. Şimdiden keyifli sporlar dilerim.

     İyi günler.

 2. Merhabalar Fatih Bey,

  Yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Bana İstanbul ve çevresinde trekking yapabileceğim bir yer önerir misiniz?

  • Merhaba Kübra hanım,

   Anadolu yakasında Şile, Ağva, Polonezköy, Hacılı parkurları var Karadeniz’in temiz havası eşliğinde yeşile doyabileceğiniz parkurlar mevcut. Demirciköy plajından Rumeli fenerine yürünebilir. Çevre yerlerde ise Ballıkayalar kanyonu ya da kandıra ve İnönü yaylalarını önerebilirim. Hiç olmadı bir hafta sonu Belgrad ormanlarına yürüyüş iyi gelecektir.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.