Hepimizin hayata dair bir korkusu vardır. Uçak korkusunu en aza indirgeyecek ve her uçtuğunuzda biraz daha korkunuzu yenebilecek alternatif önerilere bir göz atmakta fayda var…

Uçuş Korkunuzu Yenmek İçin Alternatif Öneriler

  • Uçağa binmeden önce kötü senaryoları azaltmak için spor, gevşeme egzersizleri ya da meditasyon yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi kontrol etmenizi sağlayacak egzersizler de işe yarayan bir başka faktör. Örneğin evde bir sandalyede oturun, gözlerinizi kapatın ve uçakta olduğunuzu hayal edin. Kontrollü yapınızı gevşetmeye çalışarak kendinizi uçuşa hazırlayabilirsiniz.
  • Uçağa bindiğinizde yanınızda dikkatinizi dağıtacak şeyler bulundurun. Mesela kendinize o çok sevdiğiniz müzik listesini yaparak uçakta dinleyebilir, kitap ya da dergi okuyabilirsiniz. Çok mu uykusuzsunuz kapatın gözlerinizi ve uyuyun.
  • Uçağa binecek olan yolcular bir sonraki aşamanın ne olacağını tam olarak bilmediklerinden dolayı korkarlar. Kulaklarım neden uğulduyor? Uçak kanatları neden açılıp kapanıyor? Hayda! Türbülansa neden girdik şimdi? Kemerlerimizin bağlanması istenildi herhalde düşüyoruz? 🙂 Bu gibi soruların yanıtlarını bilmek kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Uçuş güvenliği konusunda bilgi sahibi olmaya çalışın. İnterneti kullanarak bloglarda makaleler okuyabilir ya da video paylaşım sitelerinde uçuş güvenliği hakkında videoları izleyebilirsiniz.
  • Kimi insanlar uçağa binmeden önce alkol alarak korkusunu yenmeye çalışır. Çünkü içki insanı bir miktar rahatlatabilir, gerginliğinizi hafifletir.
  • Eğer ilk kez uçacaksanız yanınızda çok güvendiğiniz, sizi anlayan ve korkunuzu saygıyla karşılayacak biriyle uçağa binin. Ayrıca görevlilere en başta durumunuzu açıklayın.
  • Hiç biri fayda etmedi ve uçak korkusunu yaşamaya devam ediyorsunuz. Kararlılıkla üzerine gidin, korkunuzu aşamalı şekilde yenmeye çalışmak başlangıçta zor gelse de işe yarayacaktır.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.