Gökgöl Mağarası eşsiz görünümü, muhteşem salonları ve damlataş galerisi ile Zonguldak‘ta yer alıyor. Tersiyer döneme ait kayaç katmanlarının çökeldiği zamandan beri yaklaşık (7.000.000-2.500.000) yıl oluşumunu sürdüren Gökgöl Mağarası, ülkemizin kuzeybatı Anadolu karstik bölgesinde yer almakta. Jeolojik yapı bakımından yörenin jeomorfolojik ve hidrolojik gelişim evrelerini ve özelliklerini de içeren mağara birbirinden farklı dört kattan oluşmakta.

Birinci katı oluşturan ağız kısmı ve çevresi (mağaranın ilk oluşan bölümü) ile Büyük Çöküntü Salonu’nda bulunan damlataşların yer aldığı ikinci kat tamamen fosilleşmiştir. Mağaranın en genç bölümü olan üçüncü ve dördüncü katlarda ise Damla taşlar Salonu, yer altı deresi ve aktif küçük kol bulunuyor. Mağaranın ikisi fosilleşmiş, biri aktif olmak üzere üç ağzı var. Girişi sağlayan fosil ağızlardan büyük olanı, görkemli görünümüyle özellikle dikkat çekicidir. Dar ve sulu olan aktif ağız ise giriş için uygun olmadığı görevliler tarafından ikaz ediliyor. Kollarıyla birlikte toplam uzunluğu 3350 metre olan Gökgöl Mağarası doğu, güneydoğu, batı, kuzeybatı yönünde gelişen ana galeri ile iki büyük yan koldan meydana gelmiştir.

Dar ve sulu bir sifonla sona eren ana galeriden sonra, yan kollardan gelen suların birleşerek oluşturduğu Büyük Çöküntü Salonuu’nda yer altı deresi görülür. Yürüyüş yolu üzerinde bulunan ve köprülerle geçilen bu dere, mağaranın aktif ağzından geçerek Erçek deresine dökülüyor.

zonguldak-gokgol-magarasi

Damla taş birikimi yönünden son derece zengin olan Gökgöl Mağarası her traverten, sarkıt, dikit sütunlar yanında bayrak, perde ve akma taşlar ile süslüdür. Aktif ve yarı aktif katlarla duvar damla taşları makarna sarkıtlar, mağara gülleri, mağara iğneleri ve içi su dolu damla taş havuzları bulunmakta. Gelişim halinde olan bu damla taşlar, mağaradaki oluşumun hala devam ettiğinin belirtileridir.

gokgol-magarasi-giris

Gökgöl Mağarası’nın ilk 875 metresi turizm amaçlı kullanıma açılmıştır. Girişten Büyük Çöküntü Salonu’na kadar uzanan bu bölüm 2-15 metre genişlik, 1-18 metre yükseklikte olup, Fosil Giriş, Damlataş Galerisi, Çöküntü Salonu, Muhteşem Salon, Büyük Çöküntü Salonu ve Harikalar Salonu gibi adlarla nitelendirilmiştir. Aydınlatması yapılan bu alanda yürüyüş parkuru, köprüler ve seyir terasları bulunmakta.

2 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.